Norland art igdb

Norland – první dojmy

31. 3. 2024
Zdroj náhledu: igdb

Budovatelské strategie a simulátory běžného života zažívají v poslední době nemalý boom. Nutno zmínit, že v případě prvně zmíněného se jedná o jeden z nejstarších a nejosvědčenějších žánrů v celé historii her. Norland kombinuje budovatelskou strategii se správou středověkého království, která vytváří vlastní jedinečně příběhy.

Inspirace, která se vyplatila

Za titulem, který vás vezme do středověkého prostředí, stojí vývojářské studio Long Jaunt. Vydavatelem je osvědčená společnost Hooded Horse, která má bilanci 90% úspěšnosti, neboť hry pod její taktovkou nespadly v uživatelských hodnoceních pod 80 %.

Dle slov autorů si Norland bere inspiraci z titulů jako Rimworld a Crusader Kings a zároveň generuje komplexní příběhy. V tomto článku se podíváme na první dojmy z ukázky, kterou jsem měl možnost vyzkoušet a která zahrnovala dvacet herních dní. Sluší se také zmínit, že mnoho mechanismů a prvků bylo ještě ve fázi přípravy.

Jak jsem již uvedl, Norland je simulace středověkého království, která kombinuje prvky budovatelské strategie, managementu a celkové správy vašeho království a rodu. Velkou roli však hraje také přístup obyvatel, který je opravdu klíčový. Obyvatelé nejsou pouhé bezduché figurky, ale mají vlastní smýšlení, úlohy, pocity, přesvědčení a touhy.

Norland klade důraz na postavy

Ze začátku si vytvoříte (nebo vyberete předpřipravený) šlechtický rod. Můžete zvolit jméno rodu, emblém a také si vybrat (vytvořit) vůdce rodu. Každý z těchto vůdců má své vlastní personálie a vlastnosti. Někdo může být skvělý vojevůdce, ale chybí mu podpora a uznání morálních zásad, jiný je zase chlípník a seká nemanželské děti jak na běžícím páse. Tohle všechno hraje velkou roli nejen při správě města a udržování rodu, ale také v návaznosti na to, jak na vás budou vaši poddaní reagovat.

Stejné to je i běžnými lidmi. Každý má své předpoklady, vlastnosti a schopnosti. Všichni mají své vlastní vztahy, sexuální pud, víru, zdravotní systém a zázemí. Členové rodiny mají také jedinečné osobnostní rysy a rodinné rysy se mohou přenášet na jejich děti. Žertují, pomlouvají se, urážejí se, zamilovávají se, přátelí se, podporují se a někdy se ze vzteku i zabijí.

Nejvíce mě zaujala možnost, že můžete vašeho poddaného potrestat, nebo je možnost vybrat postavu a zadat jí, aby provozovala sex za peníze. V tomto ohledu je tato možnost závislá na tom, zda máte krále, nebo královnu, a zda se jedná v případě poddaného o muže, nebo ženu. Vámi vybraná žena se pak může za úplatek sblížit s mužem z vašeho šlechtického rodu. To má ale samozřejmě následky. Šlechtická postava přijde o poměrně značnou částku peněz (při opakovaných finančních radovánkách stejných osob se částka zvyšuje), ale také je zde možnost zplodit nemanželského potomka respektive bastarda. A to může být v budoucnu velký problém, zvláště v případě nástupnictví. Každá postava, která se oddávala sexu za peníze, navíc bude mít morální postih za hřích, který spáchala, a také výčitky. Tento postih se po čase vytratí, ale pokud máte na svědomí hříchů více, například vraždu nebo neoprávněné pranýřování nevinného rolníka, může situace nabrat značný dopad na psychiku daného šlechtice i na postoj obyvatel k vám (v případě běžného občana na postoj okolí k němu. Když je někdo bohatý, jeho vražda by přece jen mohla někomu prospět).

To samé platí, pokud se vašemu království dlouhodobě nedaří. Revolta pak může přijít, i pokud je na trhu dlouhodobý nedostatek zboží. Velmi snadno se může stát, že rozhořčení rolníci vezmou situaci do svých rukou a kat z řad měšťanstva vám usekne hlavu. O tom, že zde existuje zrada, kriminalita a společenské pletichy, nemusím blíže mluvit. Všechno hezky zapadá a funguje. Dokonce nechybí ani takový detail, že těhotné ženy jsou těsně před porodem prakticky nepoužitelné a odpočívají, a nechybí ani možnost ztratit potomka při porodu nebo během gravidity. Všechno ovlivňuje psychiku dané osoby, a pokud se to rozkřikne, ovlivní to i reakce okolí na tuto postavu, a to ať kladně, nebo záporně.

Dalším příkladem může být také zaujatý velitel, který šikanuje ostatní vojáky, což se odráží na bojeschopnosti celé vaší armády.

Postavám pak můžete dávat různé vybavení, jako jsou různé typy zbraní nebo brnění – oblečení, které můžete vyrobit nebo nakoupit od obchodníků.

Každá hra bude jiná

Na začátku jsem zmínil generování komplexních příběhů. I když jsem omezenou ukázku hrál vícekrát a bylo znát, že mnoho funkcí a mechanismů ještě chybí (včetně druhů virů, kompletního otevření vývojové stromu technologie a dalšího), mohu potvrdit, že každý průchod byl opravdu jiný. Někdy se lišil více, někdy méně. V tomto ohledu opravdu záleží na tom, jak se váš rod chová ke šlechticům, rolníkům a měšťanům, jakou víru vyznáváte, jak moc obchodujete s ostatními královstvími nebo jak moc se zaměřujete na světské radovánky či armádu. Případně i kolik máte otroků a jak se k nim chováte.

Ony příběhy jsou pak vytvářeny prostřednictvím nepředvídatelných interakcí ve velké společnosti složené z mnoha jedinců. Všechno může vyústit i v boj o trůn, kdy se vaše království rozdělí na několik skupin, které mezi sebou bojují, a to v rámci své víry, společenské prestiže i touhy o trůn. A do toho všeho můžete být postihnuti přírodní katastrofou, morem nebo být napadeni sousedním královstvím.

Norland rozhodně zaujme  

Pokud vás nezaujalo výše zmíněné, pak vás (pokud tedy patříte mezi fanoušky zmíněného herního žánru) jednoznačně zaujme skvělá intuitivnost herních mechanismů, rozhraní a gameplaye.

Stavba budov je elegantní, přehledná a budovy odpovídají zasazení do středověku. Vizuální styl budov a postav má krásnou kreslenou estetiku. Nenajdete zde žádné high-tech efekty, zato má hra krásný malovaný výtvarný styl s unikátními postavami, budovami a detaily. Detailů je ve hře více než dost, a i když postavy nemají celá těla, z jejich výrazů, oděvů a chování jasně vyčtete jejich náladu, zdravotní stav nebo postavení.

Hrou vás provází příjemná ambientní hudba, které je doplněna o audio prvky zbraní, projevy hádek, bojů a dalších činností. Zde je pak jeden z možných výrazných nedostatků herní ukázky, kterou jsem měl k dispozici. I když totiž hudba běžela plynule, někdy se audio projevy sekaly nebo vypadly úplně. Také při některých situacích, kdy bylo více postav v jednom hloučku, docházelo k přeskakování textur. To všechno je nicméně v této fázi vývoje naprosto dle očekávání a nedělal bych z toho tedy velké záběry. Na celkové hodnocení titulu je ještě hodně brzy.

Norland má úžasný potenciál stát se jednou z nejlepších budovatelských strategií a simulátorů šlechtického rodu ve středověku. Estetika a vizuální stránka, kterou představuje kreslené prostředí spolu se skvělou intuitivní hratelností, jsou výborné. Pokud se povede všechno podle plánu a pokud patříte mezi fanoušky tohoto žánru, bude Norland jednoznačně žrout vašeho volného času, protože hra nabízí mnoho možností, jak si ji opětovně a jinak vychutnat.

Platforma PC
  • Datum vydání 01.05.2024
  • Petr Polák

    Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.