Posel Smrti 3 - hořící zámek

Posel Smrti 3 – závěrečný díl hororové trilogie

1. 12. 2021
Zdroj náhledu: Cranberry Productions

Posel Smrti od českého studia Future Games a Posel Smrti 2 od německých vývojářů z Cranberry Productions jsou bezpochyby skvělé hry, které potěší fanoušky jak hororových titulů, tak i dnes již zastaralého žánru point-and-click adventur. Než se s touto sérií v naší rubrice nadobro rozloučíme, zbývá si stručně popsat i její poslední díl s názvem Posel Smrti 3. U třetího dílu nám naštěstí nehrozí takový skok jako mezi jedničkou a dvojkou, jelikož Posel Smrti 3 má rovněž na svědomí německé studio Cranberry Productions a také proto, že vyšel pouhé dva roky po událostech z druhého dílu.

Příběh pokračuje a také končí (může obsahovat spoilery)

Zajímavým aspektem třetího dílu je fakt, že začíná tam, kde skončil druhý díl. Vzhledem k tomu, že již samotný úvod hry poukazuje na události ze dvojky, budu se kvůli možným spoilerům o konkrétním příběhu zmiňovat jen opravdu málo. I přesto bych následující část doporučil přeskočit všem, co Posla Smrti nehráli, ale mají ho v plánu. Opět se vžijeme do role studenta fyziky Darrena Michaelse, který za určitých okolností skončí v policejní cele a jeho jediným úkolem je dokázat svou nevinu a nadobro zničit to, co prokleté panství Black Mirror již dlouhá staletí trápí. Více informací o příběhu Darrena se dozvíte v našem článku Posel Smrti 2.

Pokud jste předchozí hry nehráli, především tedy Posla Smrti 2, a chtěli byste se vrhnout jen na poslední díl, připravte se na fakt, že absolutně nebudete tušit, o čem příběh vlastně je. Již v úvodu jste totiž rovnou vrženi do pokračování a s nějakým zdlouhavým vysvětlováním si titul příliš velkou hlavu nedělá. Rozhodně před hraním závěrečného dílu doporučujeme projít alespoň jeho předchůdce, tedy Posla Smrti 2. Pro pochopení samotného příběhu je to však spíše nutnost.

Zdroj: Cranberry Productions

Po stránce hratelnosti ta samá písnička

Co se hratelnosti týče, oproti dvojce je to absolutně totožné. I zde má hráč na výběr ze dvou typů obtížností, kdy lehčí přinese různé typy nápovědy, včetně možnosti přeskočit logické puzzle hádanky. Ta druhá, těžší, je určena pro ty náročnější hráče, kteří se nebojí nějaké té výzvy a více přemýšlení. Abych nemusel to samé rozepisovat znova, vložím zde citaci z druhého dílu:

Samotná hratelnost je ve hře Posel Smrti 2 podobná, i když zde nalezneme malinké změny, které se samozřejmě dají s ohledem na vývoj jiným studiem pochopit. V první řadě si hráč může zvolit obtížnost, která nabízí dvě možnosti. V té první musíte na vše přijít sami, bez nějakých nápověd či možností přeskočit určité segmenty hry. Stručně řečeno se těžší obtížnost rovná prvnímu dílu, kde nebylo prakticky možné si hru jakýmkoliv způsobem ulehčit. Z tohoto hlediska také mohlo nastat, že ve hře zakysnete, ovšem tento aspekt tak nějak k point-and-click adventurám patří.

Druhá obtížnost vám dá řadu výhod, jako je možnost různé nápovědy, či dokonce možnost přeskočení logických hádanek. Tuto obtížnost spíše doporučujeme nováčkům point-and-click adventur nebo těm, jejichž primárním zájmem je plynulé posouvání se v příběhu. Zarytým fanouškům Posla Smrti ale rozhodně doporučujeme zvolit náročnější typ obtížnosti, jelikož ta se, jak už bylo řečeno, blíže přibližuje původnímu dílu od českého studia Future Games.

Zdroj: Cranberry Productions

Český dabing, atmosféra a vizuální stránka

Ani po vizuální stránce nečekejte oproti druhému dílu žádné výraznější změny. Posel Smrti 3 vypadá naprosto stejně a jedinou změnou, kterou si u závěrečné hry všimnete, je ladění lokací do chmurnějšího stylu. Tím se dostáváme k celkovému dojmu, který se vrací k spíše hororovému nádechu, což musím rozhodně pochválit. Oproti Poslu Smrti 2, jenž byl spíše mixem žánrů, čekejte více lekaček a také děsivější atmosféru. Tou se Posel Smrti 3 rozhodně přibližuje k původnímu počinu českého studia Future Games, což je bezpochyby jenom dobře. Nakonec musíme zmínit i český dabing, který jsme u Posla Smrti 2 značně kritizovali. Na lokalizaci poslední hry trilogie se podílel Zdeněk Holub, tedy autor dabingu z prvního dílu. Změna jde opravdu znát a herci zde dokázali využít svých kvalit na absolutní jedničku. Darrena Michaelse opět ztvárnil kvalitní český herec David Prachař.

Zdroj: Cranberry Productions

Jedná z nejlepších sérií, co jsem kdy hrál

Posel Smrti je pro mě jednou z nejlepších sérií, co jsem kdy hrál, a v rámci českých her možná i ta nejlepší. Pamatuji si, jak jsem při hraní hltal každou událost, a nejednou mě příběh svými zvraty dokázal dostat do kolen. Všem fanouškům hororů rozhodně doporučuji sérii Posla Smrti pořídit, jelikož za cenu, za kterou se jednotlivé hry na Steamu prodávají, se i přes jejich stáří stále jedná o velmi kvalitní kousky, které by neměly chybět v knihovně žádného takového hráče. Kromě původní trilogie Black Mirror vyšel i reboot, který je ale absolutním krokem vedle, a v tomto případě mi nezbývá říct nic jiného, než že se někdo snažil přiživit na nebývalém úspěchu této série.

Bohužel se reboot původní trilogie absolutně nepovedl, takže koupit novodobého Posla Smrti vám rozhodně nedoporučím. Já jsem u něho vydržel sedět jen dvě hodiny a hra mě svým příběhem i hratelností vůbec nebavila.

Zdroj: Cranberry Productions

Posel Smrti 3 nabízí velmi solidní zakončení celé trilogie, které je určeno především fanouškům znalým předchozích dílů, – přinejmenším příběhově zde bez dohraného Posla Smrti 2 budete pravděpodobně tápat. Pokud jste o tuto sérii dosud nezavadili, rozhodně její koupi doporučuji a garantuji vám, že nebudete litovat.

Platforma PC
  • Datum vydání 04.02.2011
  • Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.