Switch 2

Posvítili jsme si na novou konzoli Nintendo Switch 2, Mario Kart World a další hry

13. 7. 2025
Zdroj náhledu: Nintendo

Je to již nějaký pátek, co se dostala do prodeje nová konzole od Nintenda. Plnohodnotný nástupce druhé nejúspěšnější konzole od tohoto výrobce šel, možná pro někoho s překvapením, na trh jen s evolucí. Žádná křiklavá nebo výrazná změna, jako tomu bylo při přechodu z Wii na Wii U. Nicméně poslední roky života konzole Switch už si hlasitě říkaly o vyšší výkon, a ten konečně v podobě Nintendo Switch 2 dorazil.

Novou konzoli jsme pořádně otestovali na desítkách her, a to jak úplně nových, jako je Mario Kart World, nebo těch vylepšených ve Switch 2 edicích, jako je The Legend of Zelda: Breath of the Wild. A v neposlední řadě na těch, které se žádné vylepšené verze nedočkaly, ale i tak je na nich lepší hardware znát.

Větší, hezčí a přitom tak povědomé

Nebudeme zacházet do detailních technických specifikací či rozborů, ale spíše se podíváme na to, co každého běžného hráče zajímá nejvíce. Jak Switch 2 vypadá, jak se ovládá a jak se na něm hraje.

Ačkoliv se vzhledově tolik neliší od Switche první generace, tak přesto na první pohled konzole působí svěžím, hezčím a modernějším dojmem. Černá barva s lehkými barevnými prvky je zde opravdu na místě a celé to vypadá elegantněji než ty křiklavé barvy charakteristické pro první generaci.

Ovladače a obrazovka jako gamechanger

Magneticky odnímatelné Joy-Cony jsou parádní. Vyjímání i nasazování jde velmi snadno. Předchozí mechanický systém byl otřesný. Ačkoliv se to může zdát jako nepatrná drobnost, tak ve výsledku je to vylepšení, které zkvalitní život i hraní. Celá konzole se lépe drží v rukou i přes zvětšenou velikost a tlačítka nepůsobí jako z laciné hračky.

Větší obrazovka dělá také divy. Opět se nebudeme bavit o přesných číslech a technologii LCD obrazovky, ale i těch pár čísel dělá obrovský rozdíl. Pokud jste se obávali, že hry nebudou vypadat tak dobře oproti OLED panelu, který byl na lepší verzi, tak opak je pravdou. Z LCD obrazovky nemusíte mít vůbec obavy, a i při přímém srovnání všech tří verzí vše na Nintendu Switch 2 vypadá lépe a není to jen díky vyššímu výkonu.

Přenosná konzole, kterou konečně lze používat i na televizi bez kompromisů

Osobně jsem hrál převážně v handheld režimu, jelikož hry na velké obrazovce nepůsobily tak hezky, což zde už neplatí. Ačkoliv budu nadále z velké části používat handheld režim, jelikož využívám Switch jako přenosnou konzoli na hraní mimo domov nebo z pohodlí postele, tak to nebude platit vždy. Díky výkonu a novým funkcím ovladače, jako je režim myši, si značnou část her rozhodně zahraju i na velké televizi.

Co se týče rozhraní, tak zde prakticky nedošlo k žádné změně a stálí fanoušci dostanou to, na co jsou zvyklí. Jen je všechno plynulejší a rychlejší. Hlavně se to týká online obchodu, který byl velmi pomalý a vyhledávat v něm nějaké hry bylo spíše za trest. Tohle už konečně neplatí, i když vzhledově vypadá stále stejně. Musíme ještě zmínit novou funkci, a to jsou virtuální cartridge. Zakoupená hra v digitálním prostředí se přemění na virtuální cartridge, kterou lze zapůjčit na omezený čas do jiné konzole a na jiný účet. Takže si mezi přáteli nebo rodinou můžete půjčovat hry i z digitální distribuce stejně tak jako fyzický nosič. Nyní se podíváme na pár titulů, které jsme za těch pár týdnů stihli na konzoli hrát.

Mario Kart World

Nemůžeme začít ničím jiným, než velkým exkluzivním titulem, který sám o sobě dokáže prodat pár milionů kusů zařízení. Mario Kart World je po dlouhých letech skutečně novým a ambiciózním dílem slavné závodní série, který naplno využívá možnosti konzole Nintendo Switch 2. Základní hratelnost zůstává věrná tradici. Jsou to prostě arkádové závody s power-upy, známými postavami a jednoduchým ovládáním. Novinek je však dost na to, aby hra působila svěže a moderně.

Mezi největší inovace patří navýšení počtu závodníků na trati na 24, návrat skokových mechanik a možnost driftovat po zdech či elektrickém vedení. To přidává na strategii i napětí. Power-upy byly pečlivě vybalancovány a doplněny o nové kousky, například házecí kladiva nebo pytel s jídlem, který upraví vzhled i schopnosti postavy.

Kromě tradičních režimů jako Grand Prix, Time Trials nebo Battle zaujme hlavně nový Knockout Tour, eliminační režim pro 24 hráčů, který vnáší do hry pořádnou dávku adrenalinu. Závodníci se v něm přesouvají skrze propojené tratě v otevřeném světě, což umožňuje plynulé přechody mezi prostředími.

Otevřený svět jako takový bohužel nenabízí tolik zábavy, kolik by mohl. Výzvy jsou repetitivní a bez výraznější odměny. Technicky je ale vše vyladěné, běží plynule ve 4K při 60 snímcích za sekundu a hra vypadá skvěle jak na TV, tak v handheldu. Multiplayerové možnosti jsou široké, nechybí lokální split-screen a online až pro 24 hráčů nebo tvorba vlastních místností.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild a Tears of the Kingdom

Legendární hry The Legend of Zelda: Breath of the Wild a Tears of the Kingdom se na konzoli Nintendo Switch 2 představují ve svých dosud nejlepších verzích. Obě hry nyní běží v dynamickém 4K rozlišení s plynulými 60 snímky za sekundu, což výrazně zlepšuje vizuální zážitek i celkový dojem z hraní. Přibylo také HDR, rychlejší načítání a druhý slot pro uložení hry, který umožňuje začít znovu, aniž by hráč ztratil pokrok.

Breath of the Wild, který už při vydání definoval moderní open world hry, teď díky vyššímu výkonu a kvalitnější grafice opravdu září. Vylepšené nasvícení, ostřejší textury a stabilní framerate posouvají zážitek na novou úroveň.

Tears of the Kingdom pak navazuje ještě ambiciózněji. Kromě známého světa Hyrule nabízí i rozsáhlé podzemní oblasti a létající ostrůvky. Přidává také možnost stavby různých strojů a komplexnější dungeony. I zde těží z vyššího rozlišení, HDR a plynulého běhu.

Obě hry nově spolupracují s mobilní aplikací Zelda Notes, která nabízí navigaci, vzpomínky Zeldy, denní bonusy či sdílení výtvorů přes QR kódy. Přesto považujeme nutnost používat mobil za rušivý element. Některé funkce by zkrátka měly být přímo ve hře.

Celkově jde ale o skvělý upgrade dvou ikonických titulů, které si nyní mohou hráči vychutnat v nejvyšší možné kvalitě. Pro nové i návratové fanoušky Zeldy je to ideální příležitost ponořit se zpět do kouzelného světa Hyrule.

Pokémon Scarlet & Violet

V tomto případě se jedná o titul, který dostal bezplatný patch využívající dodatečný výkon zařízení. Když se Pokémon Scarlet & Violet před třemi lety objevily na konzoli Nintendo Switch, šlo o odvážný krok do otevřeného světa. Série se poprvé pořádně nadechla a nabídla svobodnější průzkum, dynamický svět a řadu nových herních prvků. Bohužel za inovacemi pokulhávala technická stránka. Trhaný framerate, doskakující objekty, pády hry. Zkrátka věci, které pocit z hraní výrazně kazily. Teď je tu ale druhá šance, kterou přináší Nintendo Switch 2. A rovnou můžeme říct, že Pokémon Scarlet & Violet v této verzi konečně dorostly do podoby, jakou si hráči zaslouží.

Po spuštění na nové konzoli si hned všimnete zásadní změny. Obraz je ostřejší, čistší a barvy díky podpoře HDR doslova hrají. Hra běží ve 4K, což oceníte hlavně na větších obrazovkách. Jinak se nic neměnilo a hra nabízí vše, co původní verze, jen je vše hezčí a vizuální dojem je o třídu výše.

Doskakování úplně nezmizelo, ale jedná se spíše o ojedinělý jev. Dohlednost je větší a celý svět více ožívá díky větší přítomnosti Pokémonů. Dalším plusem je rychlejší načítání nebo stabilních 60 FPS. To stačí k tomu, abychom se s chutí pustili do lovení Pokémonů zas a znovu.

Splatoon 3

I zde se hra dočkala výrazného technického vylepšení. Obraz nyní dosahuje 4K, ale bohužel nedošlo k vylepšení samotných textur. Některé tak působí o něco ošklivějším dojmem.

Fire Emblem Warriors: Three Hopes

Hra nabízí lepší rozlišení a stabilní snímkovou frekvenci. U této hry nejvíce oceňujeme rychlé načítání, kterého je ve hře opravdu hodně, a na původním zařízení bylo načítání opravdu dlouhé.

Fae Farm

V tomto případě se hra nedočkala žádného výrazného vylepšení. Načítání je stejně dlouhé, ale alespoň snímková frekvence je na Nintendo Switch 2 stabilnější a hra nemá nepříjemné škubání.

Pár slov na závěr

Celkově můžeme konzoli jako kus hardwaru hodnotit kladně. Vše bude záležet na exkluzivních titulech, kterých je prozatím žalostně málo. Bez zpětné kompatibility by se jednalo o něco nepřípustného. Velká část her ze Switche na Switch 2 funguje o něco lépe, což může motivovat nové hráče vstoupit do světa Nintenda. Nebo pokud ještě nemáte odehráno vše, co lze na této hybridní konzoli hrát, tak si tady vše užijete mnohem lépe.

Pokud ale doma máte první generaci Switche a k tomu další konzoli či PC a hrajete na tom čistě exkluzivní tituly, tak můžete ještě počkat. I když je skvělé si zahrát takový Cyberpunk 2077 na cestách, hru si stále více užijete na čistokrevném herním zařízení s maximálním výkonem. Pokud Nintendo ve spolupráci s partnery dodá větší počet exkluzivních titulů, tak může zažít jednu ze svých nejlepších generací. Na konečný verdikt je ale ještě brzo a teprve čas a hlavně hry ukážou, zda se bude jednat o úspěch. První krůčky jsou vcelku dobré.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.