Steam – koláž

Aplikace Steam Link nově usnadňuje streamování her ze Steamu do headsetů Meta Quest

3. 12. 2023
Zdroj náhledu: Valve

Majitelé VR headsetů Quest 2, Quest 3 a Quest Pro od společnosti Meta si nyní mohou do svých zřízení zdarma nainstalovat aplikaci Steam Link, která výrazně usnadňuje bezdrátové streamování her ze Steamu. Podporovány jsou jak tituly určené pro klasické zobrazení na plochých obrazovkách, tak hry přímo pro virtuální realitu.

Headsety z řady Quest jsou stavěny jako samostatná zařízení neumožňující připojení na výstup z grafické karty, nicméně hry z počítače na nich lze hrát právě s využitím streamování. Součástí jejich softwarové výbavy je aplikace Quest Link, která zvuk a obraz posílá přes USB, zatímco Air Link využívá bezdrátového přenosu po wi-fi. Populární je taktéž aplikace Virtual Desktop, jež nepochází přímo od Mety a je placená. Problém při hraní her ze Steamu však spočívá v tom, že headsety Quest nejsou přímo kompatibilní s aplikačním rozhraním Steam VR a při jeho využívání musí souběžně běžet i servisní aplikace Mety, což snižuje výkon a přináší různé problémy.  

Meta Quest 3 - náhled

Streamování skrze Steam Link se těmto komplikacím vyhýbá a nabízí tak velmi rychlé spuštění, bezproblémový běh her a překvapivě kvalitní obraz. Samozřejmě stále platí, že počítač, k němuž se headset připojuje, musí být dostatečně výkonný. Nijak se nemění ani vysoké nároky na wi-fi router, který by měl pracovat v pásmu 5 GHz a ideálně být umístěný ve stejné místnosti, v jaké se nachází hráč.

Spuštění Steam Linku na headsetech řady Quest je zároveň prvním případem přímé spolupráce mezi provozovatelem Steamu, společností Valve, a Metou. Jedná se o příjemné překvapení vzhledem k tomu, že si oba velké korporáty částečně konkurují. Meta totiž sama VR hry běžící na PC prodává a na rozdíl od Steamu se vyhýbá významným slevovým akcím.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.