Tainted Grail – úvodka 2

Tainted Grail: Conquest – roguelike diablovka

15. 3. 2021
Zdroj náhledu: awakenrealms.com

Stále více studií se nebojí svůj koncept her postavit na roguelike hratelnosti a je to jen dobře. Tento žánr se postupně stává oblíbenější nejen u hráčů, ale i u samotných vývojářů. Krásným příkladem tomu mohou být například tituly Skul: The Hero Slayer nebo Othercide, které jsme pro vás již zrecenzovali. Pokud máte nervy z oceli a nebojíte se výzev, Tainted Grail: Conquest vám nabídne umírání, zabíjení nepřátel, objevování a trochu toho taktizování.

Temné fantasy s mytologickým podkresem

Hned na první pohled vám celkové grafické zpracování připomene zčásti prvního Zaklínače a zčásti také Diablo 3. Celý herní svět je zasazen do temného fantasy prostředí, ve kterém najdete keltské mýty a legendy o králi Artušovi. Na ostrově Avalon se jakási hustá mlha Wyrdness pomalu blíží k malé vesnici Cuanacht, uprostřed níž stojí velká děsivá socha. Ta díky krvavým obětem udržuje vesnici pod ochranou. Lidé již nadále nechtěli čekat na vojáky, kteří by vesnici ochránili. Této role se tak ujímají obyčejní lidé dost stateční na to, vkročit do mlhy a pokusit se ji nějak zastavit. Budete svědky prvotního osidlování ostrova a zřejmě tak bude vaším hlavním cílem zjistit příčinu výskytu mlhy, jakkoli zarazit její šíření a zachránit tak ostrov Avalon.

Wyrdness a Wyrecandles

Většina oblasti je již zahalena do mlhy, do níž je velmi nebezpečné vstoupit bez modře plápolající pochodně Wyrdcandle, která tuto mlhu dokáže od vás udržet dál. Právě ona zmiňovaná mlha způsobuje živým tvorům při dlouhém pobytu v ní šílenství, agresivitu nebo jejich těla mutuje do ohyzdných a těžko rozpoznatelných kreatur. Abyste mohli oblasti prozkoumat a zachovali si tak zdravý rozum, bude pochodeň důležitou součástí vaší herní taktiky. Ovšem její svítivost není neomezená, proto si po lese nemůžete jen tak volně pobíhat sem a tam. Naštěstí se v různých lokacích nalézají tzv. Milestones, které slouží jako teleport, a vy tak můžete docela efektivně šetřit své cenné Wyrdcandles.

Tainted Grail – objevení Mileston
Tainted Grail – bez Wyrdcandle

Mnozí jistě ocení možnost si vytvořit vlastní postavu, i když neočekávejte žádné velké a detailní customizace. Kromě pohlaví si můžete zvolit sestřih a barvu vlasů, barvu pleti, také tetování a i jemu měnit barevnost. Ze začátku hry vás čeká poměrně obsáhlý tutoriál, který vám zase na druhou stranu vysvětlí všechny mechaniky a soubojový systém. Po první smrti, která nastane relativně brzy, dostanete možnost si vybrat z několika hratelných postav, z nichž je každá jiného ražení. Nechybí mezi nimi postavy na boj zblízka i na dálku – každá postava tak má jiný styl boje a samozřejmě i jiné schopnosti. Bohužel budou hráči nejspíše častěji volit postavy na dálku, jako je např. Nekromancer, Krvavý mág nebo Vyvolávač, protože je s nimi hra zajímavější a odsýpá rychleji.

Nejde jen o zabíjení příšer

Celá lokace děsivého lesa je rozdělena do několika částí, které se vám zpřístupňují postupně. Nestane se vám tedy, že byste se najednou ocitli v lokaci s daleko silnějšími nepřáteli. Abyste odemkli další část mapy, je potřeba porazit bosse, na kterého vás většinou navede nějaký úkol. Ještě než se rozhodnete ho sprovodit ze světa, je dobré pozabíjet monstra okolo, abyste tak získali nějaké předměty, které z nich padají. Mimo jiné to je vždy i nějaká runa, většinou běžná, ale občas padne i vzácnější. Runy stejného druhu můžete kombinovat a vytvářet tak silnější bonusy. Také je důležité, jestli runu equipnete na armor nebo zbraň, protože bonusy jsou vždy jiné a vy se tak musíte rozhodnout, který se vám momentálně hodí více. 

Kromě bonusů z run na své cestě potkáte i NPC, která vždy musíte osvobodit ze zajetí nějaké potvory. Tato NPC vás mohou vyléčit, obchodovat s vámi nebo se přidat do vaší malé vesnice, která se nachází hned uprostřed celé lokace. Někdy nepřátelé hlídají také truhly s lootem, oltáře aj. Pozornost jistě věnujte i všelijakým stavbám, ve kterých si můžete odpočinout, nalézt vybavení nebo po souboji naverbovat dalšího člena do vesnice. Možností je spousta a je jen na vás, čemu budete věnovat pozornost a kdy zariskujete.

Správná karta je mocnější než meč

Samotný bojový systém je postaven na principu vykládání karet, které mají určité efekty a schopnosti a způsobují buď účinek v podobě léčení, štítu, vyvolání spojenců, nebo přímo provádějí útoky. Svůj karetní balíček si postupně skládáte z karet, které získáte za úkoly a poražené bosse. Právě tento systém sbírání karet do balíčku je klíčový pro pozdější souboje. Vždy si při konfrontaci s nepřítelem z balíčku vylosujete pět karet a když je dobře mezi sebou zkombinujete, vytváříte tak silná komba, která dokáží nepřítele rozmetat v jednom okamžiku. Ne vždy však dostanete do rukou karty se silnými útoky, a tak vám nezbyde nic jiného než se obrnit štíty, čekat na další tah a doufat, že přežijete. Prostor pro menší taktizování se nabízí v množství energie, kterou zahrání karet stojí – do každého tahu dostanete tři energie.

Jakmile nastane smrt, jste poslán do věčných lovišť a na scénu přichází onen roguelike prvek. Do dalšího pokusu si vyberete bonus, ať už např. větší množství léčivých elixírů, více Wyrdcandles nebo můžete bonus zcela odmítnout. Navíc si vždy můžete zvolit jiný typ postavy a vyzkoušet si tak hrát trochu odlišným stylem než doteď. Lokace nepřátel, Milestonů i již naverbovaných NPC do vesnice zůstávají neměnné, ale padají vám jiné předměty ze zabitých nepřátel.

Tematická hudba se postará o skvělou atmosféru

Celkovou atmosféru podtrhuje chytlavá hudba, která i zde připomíná opět již zmiňovaného Zaklínače, ale také soundtrack ze hry Hellblade. Ve hře jsou dvě dabované postavy průvodce a vypravěče. Při setkání s NPC se s nimi dorozumíte skrze němé a ne vždy úplně krátké dialogy s občasnou možností volby odpovědí. Pro hráče, které příběh tolik nebude zajímat, se dají rychle proklikat. Ani monstra a nepřátelé nemohou zůstat bez povšimnutí, protože během vaší dlouhé cesty narazíte hned na několik zajímavých enemáků. Od krys a vlků přes agresivní bandity až po divné zmutované příšery. Určitě lze ale s jistotou prohlásit, že nebudete stále dokola potkávat ty samé.

Zatím nedokončený klenot

Hra je stále v předběžném přístupu a je vidět, že není ještě zcela dokončena. Chybí ještě tři další hratelné charaktery, další lokace, bossové a nepřátelé. I tak hra v tomto stavu vypadá skvěle a měla by vyjít ještě snad během tohoto roku. Vývojáři bedlivě naslouchají komunitě a o hru se pečlivě starají. Stále máte tu možnost reportovat bugy, na které narazíte, abyste tak pomohli Awaken Realms Digital hru dotáhnout do co největší dokonalosti ještě před vydáním. Nyní v tomto fantasy světě strávíte na celkové dohrání kolem pěti hodin – a to hodně záleží na vašem štěstí. Necelých sedmnáct euro je vysoká cena v nynějším stavu hry. Jak bylo již zmíněno výše, stále se na hře pracuje a bude přidáván další obsah, proto doporučujeme si počkat s koupí na vydání.

Celkově vás však kromě příjemné grafické podoby, tematicky laděné hudby v pozadí soubojů a zábavné hratelnosti zatím nic moc jiného nenadchne. Souboje jsou ze začátku náročnější, ale velmi rychle dokážete poskládat silnější balík karet a dostat se na vyšší level, takže v pozdější fázi hry už nepředstavují takovou výzvu. Z mnoha posbíraných předmětů ve skutečnosti prakticky využijete snad jen léčivé elixíry a než stihnete shromáždit a zkombinovat větší množství run na silnější, už jste u konce zatím hotové části hry. To vše vzhledem k předběžnému přístupu musíme brát ovšem s rezervou. 

Tainted Grail by se také měl v tomto roce dočkat i české lokalizace své deskové podoby, která sklízí velké úspěchy.

Kombinace temného fantasy, RPG, tahovky, karetní hry, strategie a roguelike už sama o sobě láká si hru zahrát. I když jde zatím o předběžný přístup, je Tainted Grail velmi dobře rozpracovaná a brzy se snad dočkáme data vydání. Jakmile titul spustíte, čas kolem vás najednou přestane existovat a vy si už jen užíváte objevování a souboje. Najednou s hrůzou zjistíte, že od spuštění uběhlo již několik hodin. Skvělá hudba a vážně zábavná hratelnost už se postarají o to, abyste se zcela ponořili do tohoto ponurého světa a jeho tajemného příběhu. Tainted Grail by se měl letos dočkat také české lokalizace deskové hry na stejné motivy jako ta počítačová. Pokud jste fanoušek spíše stolních her, určitě s Tainted Grail nešlápnete vedle.

Klady
 • hudba
 • zábavná hratelnost
 • soubojový systém
 • vizuální podoba a atmosféra
 • zatím šest hratelných tříd postav
 • rozmanití nepřátelé
 • desková hra na stejné motivy s chystanou českou lokalizací
Zápory
 • zatím krátká herní doba
 • málo typů karet
Platforma PC
 • Datum vydání 27.05.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.