The Forgotten City - Hra stínu

The Forgotten City – zlaté pravidlo

17. 5. 2022
 

Vítejte ve ztraceném podzemním městě vytvořeném třemi vývojáři, které zastřešuje herní studio Modern Storyteller. Tato magická vývojářská trojice za dobu čtyř let vytvořila hru The Forgotten City, která se těší na Steamu extrémně kladným hodnocením. Obstojí však tato hra pod naším drobnohledem? Pojďme se na ni podívat v naší recenzi.

Příběh nad zlato

Hned na úvod rozebereme dominantu této hry, kterou je jednoznačně příběh. Jako člověk ze současnosti se dostáváme do středověkého podzemního místa, ve kterém platí Zlaté pravidlo – Všichni musí trpět za hřích jednoho (The many shall suffer for the sins of the one.). V městečku se nachází několik obyvatel, s jejichž příběhy se postupně seznamujeme. Ty nám odemykají úkoly a jejich postup nás posouvá dále v hlavním příběhu. Společně s živými obyvateli městečka jsou zde i zlaté sochy, které nám našeptávají, a pokud se na ně nedíváme, otáčejí svoji hlavu směrem k nám. Když někdo poruší zlaté pravidlo, část těchto soch ožije a aplikuje smrtonosný boží trest na všechny obyvatele městečka. Výjimkou v Zapomenutém městě jsme my, jelikož jsme z budoucnosti, a to nám přináší nějaké ty výhody oproti starověkým obyvatelům. Za druhé máme možnost utéct božímu trestu do časového portálu, který nás vrátí v čase na začátek toho stejného dne, my jsme tak zkušenější a v dalším postupu hry se můžeme vyhnout chybám, které jsme udělali předtím. Naše kroky ovlivňují chod celého Ztraceného městečka a jeho osud leží v našich rukou…

Úchvatné prostředí

Ztracené městečko vypadá opravdu úchvatně. Milovníci starověkých kultur si ve hře rozhodně přijdou na své, a i laikové dostanou příležitost si zlepšit svoje historické vědomosti hravou formou. Vykreslování přes Unreal Engine dá počítači zabrat, ale prostředí je nádherné. Atmosféru si hra drží vynikající také díky skvěle zpracované zvukové stránce. Ovládání je velmi jednoduché a žádnou komplikaci jsme v tomto směru nezachytili. Dostupné je jen příběhové hraní, což je perfektní. Kombinace všech těchto faktorů posouvá The Forgotten City na vysoké příčky v našem hodnocení. Cena hry je férová, i když nějaká ta letáková slevička při koupi neuškodí.

I mistr tesař se někdy utne

Doteď jsme hru vychvalovali, jelikož příběh je zde opravdu úchvatný, ale pojďme se spolu podívat i na nějaké nedostatky, které nám nedovolily jí udělit plný počet bodů. První negativní prvek není spojen s vývojáři, ale naopak s hráči. Konkrétně máme na mysli nutnou lepší znalost cizího jazyka, bez které se ve hře dál nepohnete. Proklikat se náhodně přes dialogy můžete i bez toho, ale kvůli tomu vám uteče mnoho důležitých poznatků, které souvisejí se samotným obsahem příběhu, což je na škodu. U dialogů ještě zůstaneme, protože to je nejnudnější část hry. Samozřejmě nemusíte komunikovat s každým, ale při rozhovoru se čtvrtou osobou už nám to přišlo zdlouhavé a spíše si dokážeme představit příběhy doplněné zajímavými animacemi než strohý proklikávací dialog. Přece jen, pokud chceme víc číst, sáhneme spíše po knize, a ne po počítačové hře. Tyto animace by zjednodušily pochopení i pro méně zdatné jazykové jedince, čímž by se odstranilo další negativum. V každém případě nejde o nic strašného, hůře je na tom poslední faktor hry, a to optimalizace. Nevíme, zda je to jen náš případ, ale během hraní nám program spadl minimálně 30x, což je výrazně omezující a negativní faktor. Bohužel ikonka Fatal Error nás pronásledovala během celé hry a chybu se nám nepodařilo žádným způsobem vyřešit.

Něco navíc o The Forgotten City

Hra byla nejprve vytvořena jako mod pro Skyrim, který se pak vývojářům podařilo  přetavit do plnohodnotného a úspěšného projektu. V úvodu hraní si vybíráte ze čtyř postav s různými dovednostmi. Po tomto výběru se s vaší postavou dostanete do již několikrát zmiňovaného podzemního městečka, z něhož hledáte únik. Jak se postupně dozvídáte, nikdo z městečka nezná cestu ven, a proto se snažíte odhalit nepoznané. V městečku se potkáte se čtyřmi kulturami: sumerskou, egyptskou, řeckou a římskou. Nechybí místní obchod s oblečením, pekárna, lékárna, trhy, různé paláce, toalety a mnoho dalších budov spjatých s příběhem. Zmiňované Zlaté pravidlo můžete porušit krádeží nebo vraždou. Zajímavé je, že lhaní a nepřímé podvody vám procházejí a nikdo při nich není usmrcen ani proměněn na zlatou sochu. Někdo z dvaceti tří obyvatel se Zlaté pravidlo chystá porušit a vy musíte přijít na to, který, a zabránit boží zkáze. Hra je více o komunikaci než o akci, ale naleznete zde i pár akčních pasáží. Všechno je se vším propojeno, The Forgotten City se odhaluje postupně víc, vznikají různé spojitostí a hra neupadá do nudného stereotypu.

The Forgotten City je skvělá singleplayerová příběhovka, která vás jako současného člověka zasadí do antického města oblečeného v nádherném kabátu a působícího perfektní herní atmosférou. Cena hry je férová a znalost cizího jazyka nevyhnutelná, stejně jako ikonka Fatal Error, která se vyskytla jako doprovodný jev až příliš často.

Klady
 • skvělý a originální příběh
 • perfektní atmosféra
 • nádherná grafika
Zápory
 • bez cizího jazyka se nepohnete
 • nudněji zpracované dialogy
 • časté padání hry
Platforma PC
 • Datum vydání 28.07.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.