Uragun – Logo

Uragun – malý robůtek = velký chaos

25. 4. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Uragun je střílečka ze staré školy typu shoot-em-up, ve které ovládáte modrého robota a zabíjíte nekonečné vlny nepřátel. Za tímto projektem stojí nezávislé polské studio Kool2Play, pro které je to první hra. Uragun je v současné době ve fázi předběžného přístupu, proto se recenze nemusí shodovat s jeho novou verzí.

B-800 na scéně

Příběh Uragunu je momentálně velkou neznámou. Prozatím víme jen to, že hledáte svého pilota, který za záhadných okolností zmizel. Uragun neobsahuje žádnou úvodní scénu ani vysvětlení, proto se můžeme jen dohadovat, co se vlastně stalo. Po zahájení hry jste rovnou vrženi do výukové oblasti a začínáte ničit první robotické pavouky. Nejprve tedy musíte aktivovat své zbraně, protože podle všeho jste byli dlouho nečinní.

V tutoriálu naleznete armádní krabici, která ukrývá umělou inteligenci jménem Ola. Jakmile ji aktivujete, je příjemně překvapená, že vidí přátelský stroj staršího typu – konkrétně hrajete za model B-800 – co nikoho nechce zabít. Ola mezitím vysvětluje, že svět pohltila neznámá umělá inteligence a celé lidstvo zmizelo. Nikdo neví, zda bylo povražděno, nebo se někde ukrývá, proto se jako okouzlující malý robot společně s Olou vydáváte na nebezpečnou misi, ve které musíte najít svého pilota.

Chybějící příběh se na první pohled může zdát jako zásadní nedostatek, ale ve výsledku tomu tak být nemusí. Titul Uragun je stále ve fázi předběžného přístupu, proto mají vývojáři velký prostor pro další rozvíjení. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby byl příběh vydán společně se hrou, ale pro mnoho hráčů by mohl být nezajímavý a zcela nedostatečný. Proto se domnívám, že nyní mají velkou šanci vytvořit skvělý příběh, protože mohou začít pracovat se svou komunitou a zároveň více přemýšlet o obecném směru, kterým se chtějí ubírat.

Poměrně velká mapa

Herní lokace jsou stylizovány do mapy světa, která je následně rozdělena na jednotlivé oblasti, v nichž musíte projít řadou kontrolních bodů. Na první pohled se může zdát, že Uragun toho moc nenabízí, ale není tomu tak. Jsem docela zvědavý, jestli to budou konečné regiony, nebo budou postupně do hry přibývat další kouty naší planety. Při hledání pilota můžete narazit na Hongkong, Severní Kaskády nebo Barcelonu.

Chcete-li se však dostat do jiných částí světa, musíte nejprve získat řadu signálů. Ty však není tak snadné získat, protože ve většině případů musíte porazit bosse. Bossové jsou hlavním důvodem, proč jsem Uragun přirovnal ke krásnému Dark Souls. Zatímco ostatní nepřátelé, na které při postupu narazíte, nejsou nejjednodušší, bossové představují úplně jinou výzvu. Ještě teď mi cuká v prstech, když si vzpomenu na toho otravného robotického hada, co se skrýval v zemi a přivolával své společníky, kdykoli se objevil. Uragun vypadá nevinně, ale nenechte se mýlit, je to jako vidět hezkou malou slečnu. Zpočátku to vypadá, že to bude snadné, ale nakonec narazíte na obrovské peklo.

Pro každou část světa existuje jiná hudba

Během masakrování kovu vám hraje docela dobrá elektronická hudba, jejíž zvuk překvapivě pumpuje krev a dokonale se hodí ke stylu hry. Proto mě překvapilo, jak dobře se elektronická hudba hodí do hry tohoto typu. Jakmile tedy narazíte na nepřítele připomínajícího pavouka, střílejícího rakety ze svého zadku, a v tu chvíli se spustí pořádný biják, teprve pak začíná ta pravá jízda. Při poslechu těžkých střel, které dopadají na nepřátele nebo vybuchují všude kolem vás, si v kombinaci s hudbou připadáte skoro jako při hraní Dooma.

Likvidace prostředí a jeho průzkum

Proč byste měli ničit prostředí? No, když už jste velký, masivní robot, co to dokáže, proč nevyužít ničivou sílu svého masivního těla? Je to především kvůli životům, o něž zde velmi rychle přicházíte. Jakmile se setkáte s prvním nepřítelem, jímž je již zmíněný pavouk, zdá se, že vám téměř nic nesebere, a svým způsobem tomu tak i je. Jenže nikdy ho nepotkáte o samotě, protože pavouci vždycky přicházejí hromadně, a jakmile jich je pět nebo deset, pocítíte to. Životy zde můžete získat třemi různými způsoby.

Prvním je klasická porážka nepřítele, při níž padne několik (chtěl jsem říct selfburn, ale budeme jim říkat jádra), která slouží ke dvěma účelům. Druhá a třetí metoda spolu souvisí – v obou případech musíte prozkoumat své prostředí, liší se pouze přístupem. Pokud se projdete po okolí, můžete si všimnout červených drátů trčících ze země, které po přetržení způsobí vypadnutí výše zmíněných jader. Totéž platí, pokud zničíte nepřátelské štíty. Poslední možností je zlikvidovat vše ostatní, můžete zdemolovat náklaďáky nebo dokonce bedny, ze kterých také získáte vzácné jádro.

Dalším důvodem k prozkoumání oblasti jsou potřebné materiály. Tyto matice slouží k vylepšování vašich zbraní. Všechny zbraně disponují v této fázi hry pouze třemi sloty, do kterých můžete instalovat různé dovednosti. Tyto důležité součástky je možné vidět na volném prostranství, ale nemusí být snadné se k nim dostat. Případně je vývojáři ukryjí do určitých objektů, jako jsou výše zmíněné bedny nebo nákladní vozidla. Doufám, že do budoucna autoři tyto sloty rozšíří, protože Uragun je takovou jemnější verzí Dark Souls.

Zmínil jsem, že o příběhu hry zatím nic nevíme, a svým způsobem je to pravda. Nevíme, odkud se vzala umělá inteligence, ani co je náš robot zač. Otázek je mnoho, ale odpovědí málo. Naštěstí, aby autoři uspokojili touhu hráčů, přidali do hry vzpomínky. Abyste však zjistili, co se v nich skrývá, budete muset lokace znovu prozkoumat, protože jinak nemáte absolutně žádnou šanci je odemknout. Jakmile najdete alespoň jednu část, zjistíte, že tyto vzpomínky jsou zobrazeny prostřednictvím skvěle zpracovaného komiksu. Rozhodně bych se nebál říct, že kdyby ho autoři zpracovali ve fyzické podobě, bylo by to docela zajímavé čtení, protože celkově má samotný momentální děj Uragunu velký potenciál.

Na co ještě využijeme jádra?

Jak jsem již zmínil, jádra mají dvě funkce. Kromě léčení jimi aktivujete i svou ultimátní zbraň zvanou „Heat“. Osobně bych tuto dovednost nedoporučoval, mnohokrát se mi stalo, že jsem ji využil a pak zemřel kvůli nedostatku jádra pro léčení. Samozřejmě ale záleží na každém z vás a vašem herním stylu. Toto jsou dvě aktivní funkce, které byly prozatím do hry přidány, ale očekávám, že se jejich využití v budoucnu rozšíří.

Vylepšování zbraní a svého robota

Jaké zbraně získáte? V základu dostanete rotační kulomet, který je poměrně výkonný, a k němu pěkný raketomet. Později získáte plazmovou pistoli, jež střílí dostatečně velké zubaté disky. Dále je tu railgun, což je poměrně dlouhý a silný paprsek.Rotační kulomet můžete například vylepšit na rychlejší střelbu, vyšší frekvenci (abyste mohli vystřelit více ran najednou) nebo na vyšší poškození. Raketomet lze upravit, buď aby při zásahu více explodoval, nebo abyste měli v zásobníku více raket.

Svého roztomilého robota můžete také postupně vylepšovat. Na rozdíl od zbraní má pět slotů, ale problém je v tom, že aplikační dovednosti zabírají například tři sloty najednou, takže máte k dispozici pouze dvě volná místa. Tato mechanika se mi velmi líbí, protože vás nutí do určité míry rozvíjet taktiku a přemýšlet o tom, co je pro vás nejlepší. Robota můžete nastavit tak, aby za sebou při každém úskoku zanechal ohnivou čáru, která způsobuje poměrně velké poškození. Můžete ho také vybavit magnetem, takže všechna jádra budou automaticky přitahována k vám a vy budete v bezpečí.

Jak se Uragun hraje ?

Princip hry je naprosto jednoduchý: vaším jediným cílem je zlikvidovat všechny nepřátele. K tomu vám pomohou vaše zabijácké zařízení a různé dovednosti. Jakmile vstoupíte do arény, všechny přístupové body se uzavřou a kolem vás se začne hrnout jeden nepřítel za druhým. V levém horním rohu obrazovky se zobrazuje ukazatel, kolik vln nepřátel musíte ještě vyčistit, než vás pustí dál. Chválím autory za to, že nemusíte ani vstoupit do arény, aby se kolem vás začali objevovat nepřátelé, poněvadž se ve skutečnosti objevují neustále. Nejhorší je, pokud se vyskytnou v poměrně úzké uličce a vy nemáte žádný prostor, abyste se vyhnuli jejich střelám, protože, jak už jsme zmínili, zásah nepřáteli opravdu bolí.

V pravém rohu se pak zobrazí počet vašich životů a jader. Tyto ukazatele jsou sice důležité, ale nejdůležitější součástí těchto indikátorů je velký multiplikátor. Jakmile se tento kruhový násobitel naplní, můžete aktivovat další superschopnost, která vám umožní zpomalit čas. Jak už víte z Maxe Payna nebo jiných titulů obsahujících bullet-time, všichni kromě vás se zpomalí, což vám dává možnost zlikvidovat co nejvíce nepřátel, aniž byste byli zraněni.

Pokud zemřete, nezoufejte. Uragun vám nabídne oživení robota, i když nemáte žádné jádro, a pokračování tam, kde jste skončili. Tuto možnost však nemáte donekonečna, tvůrci vám poskytují pouze tři pokusy. Pokud prohrajete i po třetím pokusu, musíte začít od znovu.

Na to, že je hra Uragun stále ve fázi předběžného přístupu, má co nabídnout. Titul je poměrně náročný, ale na druhou stranu nabízí možnost vytvořit si vlastní herní styl. Můžete si vytvořit robota podle vlastních představ a poté procházet různými stanovišti. Krásná grafika s dobrou hudbou na pozadí umocňují akční zážitek, který tento projekt přináší. A cena 14,99 € (366 Kč) se v tuto chvíli zdá být poněkud nadsazená, ale titul rozhodně stojí za koupi.

Klady
  • obtížnost
  • možnost vytvořit si vlastní styl hry
  • relativně velká mapa
  • futuristický vzhled
  • elektronická hudba, která vás nabudí
  • obsahuje zpomalení času
Zápory
  • pro někoho to může být nedostatek příběhu
Platforma PC
  • Datum vydání 30.03.2023
  • 0.0

    Doporučujeme

    Michal Mráz

    Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.