Above Snakes - úvod

Above Snakes – vybuduj si osobitý svět

21. 12. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Above Snakes vás vezme do izometrického dobrodružného RPG inspirovaného Divokým západem. Máte možnost si tu kousek po kousku vybudovat svůj vlastní osobitý svět. Budete tvořit nejrůznější biomy, sbírat zdroje, vybudujete si vlastní domek a také si vyrobíte zbraně a nástroje pro lov, rybaření i boj se ztracenými dušemi.

Pro vývojářské studio Square Glade Games je titul debutovým dílem. Tento vývojářský tým sídlící v Nizozemsku tvoří pouze dva lidé, jedná se o Marca a Tobiho. Oba dva by rádi vytvářeli hry se zaměřením na mechanické zvraty.

Objevuj vlastním tempem

V dnešní době jsou survivalové hry velmi populární. Mezi nejznámější tituly patří Subnautica, The Long Dark, Darkwood, Don´t Starve Together či Raft. Většina těchto her má něco společného, a tím je obtížnost, jelikož schopnost přežít a zároveň prosperovat v nebezpečném prostředí je jejich velkou součástí. To se však nemusí líbit všem. Někteří preferují spíše craftování a survival prvky než neustálý boj na život a na smrt skoro jako v Mortal Kombat. Titul Above Snakes je však jiný, a to tím, že nabízí těžké průzkumné a craftovací prvky i trošku hororu v podobě nemrtvých. Má však velmi pohodový přístup, jenž hráčům dovoluje poznávat okolní svět svým tempem. Při hraní si ho tak kousek po kousíčku objevíte celý, díky čemuž je titul vhodný hlavně pro příležitostné hráče.

Corpse Creek a ztracené duše

Píše se rok 1883 v Corpse Creek. Temnotu půlnoční oblohy osvětlí jasné zelené světlo a vzápětí nato začnou na město dopadat hořící kameny. Lidé vybíhají z domů, aby se podívali, co se to děje v jejich jinak klidném městečku. Většina obyvatel tento zvláštní incident nepřežije. Ti, již přežili, pohřbili své blízké na hřbitově v Corpse Creek. Místní kazatel Noah právě pronáší závěrečná slova své modlitby, když mrtví začnou opouštět své hroby. Lidé se pokoušejí bránit, vytahují zbraně a začínají střílet. Vše však bylo zbytečné. Od té doby se těmto nemrtvým říká „ztracené duše“. Vy se právě po tomto nešťastném incidentu ujímáte role Aiyany, dcery indiánky a Američana.

Above Snake Corpse Creek

Vytvoř si svůj vlastní svět

Otevřete dveře svojí kreativitě ve hře Above Snakes a vytvořte si svět podle sebe z velkého množství biomů. Můžete stavět rozsáhlé lesy, velká jezera, dlouhá zasněžená území či prérie. Každý biom objevujete za pomoci určitého materiálu na kartografickém stole. Jakmile si otevřete danou lokaci, můžete stavět. Jedinou podmínkou je nabitý ukazatel, abyste mohli stavět kostky světa. Tento ukazatel se naplňuje zkušenostními body za lovení, sbírání květin a bobulí, zabíjení ztracených duší a další činnosti. Každý z biomů hráčům nabízí různé specifické materiály a zdroje. Vaším rozšiřováním mapy postupujete i v příběhu za pomoci jedinečných dlaždic. Vše jde tak ruku v ruce.

Jedinou výhradou by mohlo být, že různé biomy nelze náhodně kombinovat vedle sebe. Můžete k sobě umisťovat pouze les vedle jiného lesa nebo prérii vedle prérie. Bohužel však neumístíte les k prérii a podobně. Jedinou možností je použít mezi dva tyto různé biomy takzvané „přechodové“ biomy – na dlaždici se nachází napůl prérie a napůl les. Z tohoto důvodu budete muset mapu několikrát předělat, aby se Aiyana dostala, kam potřebuje. Někdy se kvůli tomu může prodloužit i cestování po mapě, což není moc dobré hlavně v noci. To se totiž zvedá výskyt nemrtvých po celé mapě.

Pokud by se vám však omylem stalo, že jste položili nesprávný kousek země, nebo se vám už nelíbí, jaké biomy máte vedle sebe, je tu pro vás možnost tento kousek země za dva inkousty jednoduše odmazat a vytvořit si jiný.

Above Snake - rozbití biomů

VVL neboli vyrábíte, vaříte a lovíte

Jelikož se s vaší postavou nacházíte v divočině, nezbývá vám nic jiného než se naučit lovit ryby a divokou zvěř, abyste mohli přežít. Samozřejmě můžete jíst také divoké bobule přímo z keře. Ty vám však nedodají dostatečné množství, aby ukazatel hladu hlásil, že máte plné bříško. Je dobré naučit se recepty. To můžete buď formou pokus–omyl, nebo si je klidně najdete (v mrtvolách, bednách nebo jinde) či nakoupíte (u všech, kdo s vámi chtějí obchodovat). Na všechny recepty si můžete vytvořit vlastní kuchařku, která vám později ve hře urychluje práci s vařením.

Lovit tu můžete vše, co se hýbe (jeleny, králíky a další). V této hře využijete kromě masa ze zvířat i kůže a další části. Díky tomu si vylepšíte vaše schopnosti se zpracováním kůže a tkaním látek. Případně si vyrobíte teplejší ošacení do sněhu.

Ukazatele přežití

Ukazatele přežití jsou v Above Snakes čtyři (hlad, žízeň, únava a zdravý rozum – ten souvisí se zabíjením nemrtvých), avšak fungují maličko jinak, než jste u tohoto žánru zvyklí. Pokud se jakýkoliv z těchto ukazatelů dostane na nulu, nemusíte se bát, že byste zemřeli. Pouze dostanete určitou penalizaci, například k rychlosti či efektivitě. Jakmile vám klesne zdraví, snažte se vyhnout nemrtvým, jelikož souboje s nimi pro vás budou teď mnohem náročnější. To by vás mělo pobídnout k tomu, abyste udrželi své zdraví plné za všech okolností.

Above Snake - zombíci v lese

Aiyanin batůžek

V této hře je oproti ostatním survival titulům vše trošičku ulehčené. Kromě ukazatelů přežití je to poznat i na inventáři. Jistě jste všichni zvyklí na to, že vaše postava unese určité množství nebo váhu. Jakmile se dostanete za toto omezení, už neběhá a plouží se. Leckdy se nemůže ani teleportovat či jinak přemisťovat po mapě. Hráč je tímto nucen vyhodit z inventáře věci, jež nejméně potřebuje, aby mohl pokračovat ve své cestě. V tomto titulu však máte neomezený inventář, takže si seberte, co jen chcete. Navíc se vám v inventáři skládají dohromady podobné zdroje, čímž odpadá manuální přehazování z okénka do okénka.

Above Snake - obsah batůžků

Dvě možnosti hraní – příběh nebo průzkum

Above Snakes můžete hrát hned dvěma různými způsoby. Prvním z nich je režim, ve kterém si užíváte příběh a postupně odemykáte biomové dlaždice mapy. Během toho se učíte postupně nové techniky vyrábění a vylepšujete své řemeslné schopnosti. Druhým způsobem je režim „průzkumu“, v němž můžete využívat všechno hned od začátku, i když dlaždice stále vyžadují určité množství surovin k odemknutí. V tomto režimu můžete stále pročítat dialogy z příběhového režimu, avšak mohou být spuštěny v nesprávný čas a v nesprávném pořadí. Záleží, jaké biomové desky postavíte jako první.

Osobně oceňuji, že hra Above Snakes není extrémně těžká, a dává mi tak možnost si hru v klidu užít. Ať už se jedná o stavění, vyrábění, či postup příběhem. Titul je svižný a má pěkný vizuální vzhled. Občas se sice stane, že musíte déle hledat suroviny, ale i tak je to velká zábava. Velmi mě bavilo skládat si mapu podle sebe a vytvářet tak velká jezera či husté lesy. Příběh je zajímavý, možná ke konci trošku zdlouhavý.

Klady
 • jednoduché, pohodové stavění
 • dvě různé možnosti hraní
 • vhodné pro příležitostné hráče
 • pěkný vizuální vzhled
 • ukazatele přežití pouze penalizují
Zápory
 • je škoda, že různé biomy nejdou k sobě (musí se využít přechodový)
 • dlouhá trasa mezi příběhovými biomy
Platforma PC
 • Datum vydání 20.05.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Hratelnost

  Zábava

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.