Cafe Owner Simulator - úvod

Cafe Owner Simulator – vysněná kavárnička

3. 6. 2023
 

Rádi byste si otevřeli svoji vlastní vysněnou kavárničku? Máme pro vás tip! Vytvoříte si jedinečný exteriér a interiér, najmete ty nejšikovnější pracovníky a baristy. Tím utvoříte místo, kde budou lidé trávit volný čas, utrácet svoje těžce vydělané peníze a možná se i budou rádi vracet zpět.

Hra je velmi podobná titulům jako Espresso Tycoon, Coffee Bar Renovator, Food Empire či Restaurant Renovator.

Táta, mafie a peníze

Cafe Owner Simulator začíná vyprávěním příběhu vašeho hlavního hrdiny. Ten velice obdivuje práci svého otce, který vlastní několik restaurací a kaváren. Nešťastnou shodou okolností otec vážně onemocní a je hospitalizován. Po nějaké době je propuštěn z nemocnice a zjišťuje, že se dostal do finanční krize kvůli jedné nejmenované mafiánské restauraci, která se bohužel v době jeho nepřítomnosti zavřela. Mafie ale chce svůj dluh samozřejmě zpět, je tedy nucen prodat skoro všechny své restaurace. Po zaplacení dluhu mu ještě nějaké ty penízky zbydou (bavíme se o částce padesát tisíc dolarů), a protože ví, že jeho syn už od dětství touží po tom, vést svůj vlastní podnik, daruje mu (vám) peníze do začátku. Hlavní aktér pak přijíždí do města Castle Lake, kde si slavnostně otevírá svůj vlastní skromný podnik.

Cafe Owner Simulator - naše vlastní restaurace

Práce šlechtí

Jak říkali už Bob s Bobkem, práce šlechtí, a proto budete nejdříve muset vyčistit celý pozemek od různých odpadků, listí, nákupních vozíků a podobného harampádí. Jakmile vše uklidíte, přichází na řadu rychlá oprava budovy – výměna rozbitých oken, popraskaných dlaždic atd. Jelikož vás hra seznamuje s tím, co jak funguje, vyšle vás hned po úklidu zapojit pojistky do blízké budovy. Tadá a máte světlo, elektriku a funkční mrazák, kde pochopitelně můžete uskladnit určité množství surovin. Na vás teď čeká nákup potravin, kuchyňského a restauračního vybavení, například stoly pro dva nebo čtyři zákazníky, či dokonce boxy na posezení a též naverbování zaměstnanců. Na začátku vám stačí pouze kuchař, jelikož obsluhu zvládnete dělat na vlastní pěst.

Tablet je váš přítel

K čemukoliv, co potřebujete vyřídit ve hře Cafe Owner Simulator, vám postačí tablet. Zde se dá nakupovat, nabírat a propouštět zaměstnance, zavolat si svoz odpadu, sestavit menu k prodeji, změnit logo restaurace a provádět další úkony. Některé možnosti se otevírají až postupem času, když dosáhnete určitého levelu. Během hraní získáváte zkušenostní body (jež jsou tu označeny jako žárovky – nevím proč, je to pro mě záhada) a můžete je využít k upgradu různých výhod. Jde například o zrychlení práce zaměstnanců, rychlejší zvládnutí oprav věcí, levnější ceny atd.

Kromě zkušenostních bodů získáváte taky to nejdůležitější – peníze. Za ně pak můžete kupovat nové prostory, loga firmy, ingredience a nábytek. Ovšem každý den tu musíte zaplatit účty za vodu a elektřinu nebo svoz odpadu. Peníze utrácíte i za opravy, které způsobily přírodní živly, jako například bouřka nebo bezdomovec, jemuž jste odmítli dát na alkohol (rozhazuje odpadky, rozbíjí okna atd.).

Ne vše tu šlape

Co se týče možností při renovaci podniku, není to až tak zlé, akorát některé barvy nebo tapety úplně nesedí do restaurace a působí, že patří na zeď do obýváku či nějaké chodby. Když dojde na výzdobu, obsah tu není nijak valný. Sice je tu krásný výběr obrazů, ale jinak najdete jen pár stolků, jukebox, arkádový automat a jednu rostlinu. Pokud to srovnám s hrou Espresso Tycoon Prologue: Underwater, kterou jsem měla možnost hrát, je to až směšně málo obsahu pro zkrášlení vašeho podniku.

Další věcí, jež tu není úplně dobře vymyšlená, jsou stoly. Vy se jistě ptáte, jak to myslím. Máme tu na výběr stoly pro dva a pro čtyři zákazníky. Vím, že to zprvu asi nezní špatně. Řeknete „si dám tam stoly pro čtyři nebo nějaký box na sezení, abych měl víc míst pro zákazníky“. Jenže zde se nachází kámen úrazu. Ať už je stůl pro dva, či čtyři, využívá ho vždy jen jeden zákazník. Máte tedy krásné stoly pro čtyři, které zabírají víc místa a nikdyse plně neobsadí. Plýtváte tak zbytečně místem i svými vydělanými penězi.

Objevil se tu také jeden malý problém. Některá zařízení potřebují být zbytečně daleko od sebe, jelikož zabírají velký prostor, na kterém se nachází. Jako příklad bych uvedla pultík s kasou, ten zabírá plochu, na kterou by se bez problémů vešly ty pulty dva, a kvůli tomu nedostanete nic blíž zepředu ani zezadu. Na začátku hry tedy máte zabráno více místa, než je skutečně potřeba.

Zrenovuj cizí kavárnu

Zajímavým prvkem ve hře Cafe Owner Simulator je možnost vydělat si nějaké ty prašulky navíc díky pomoci s renovací kavárny či restaurace pro někoho jiného. Informace vám dorazí e-mailem a vy se pak na daném místě snažíte splnit sadu zadaných úkolů. Výhodou je, že máte přístupné úplně vše, od vybavení až po barvu tapet, zdí a podlah. K tomu přidejte neomezený rozpočet a konečně se můžete kreativněji vyřádit. Bohužel tu těchto aktivit není tolik.

Čiči a Yetti

Své si tu najdou i milovníci zvířat a záhad. Jak jdou zrovna tyhle dvě věci dohromady? Naprosto jednoduše. Pokud jste fanda čtyřnohých micin, kolem vaší kavárny se jich dost potuluje. Každou z nich si můžete pohladit a ona vám na oplátku odpoví vrněním a roztomilým smajlíkem, který se zobrazí nad její hlavou. Pro milovníky záhad je tu pak yetti, který bedlivě zkoumá z lesů vaši kavárnu či restauraci. Pokud máte hru na Steamu, máte navíc možnost za fotku yettiho získat achievement. Takže tablet do ruky a hurá kolem restaurace po jeho stopách.

Cafe Owner Simulator vás na několik hodin jistě zabaví. Ovšem po čase se z něj stává spíše simulátor sběru odpadků a uklízení věčného nepořádku. Vaši zaměstnanci zvládají obsluhovat, vařit a na vás tak zbývají už jen ty odpadky. Hra na mě působila trošku nedokončeně, ať už se jednalo o málo rozmanité vybavení restaurace, či jen několik vedlejších aktivit, jak si něco přivydělat. To je za mě veliká škoda.

Klady
 • možnost renovovat u cizích
 • kočky
 • yetti
 • pěkné prostředí
Zápory
 • po několika hodinách nuda
 • z majitele se stává sběrač odpadků
 • malý výběr dekorací
Platforma PC
 • Datum vydání 05.12.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.