Pokud máte tak jako já rádi engine building, jistě vám neunikla loňská karetní novinka od francouzského studia IELLO Ancient Knowledge. Téměř přesně před rokem vydavatelství REXhry oznámilo její chystané české vydání pod názvem Dávné vědění. Po několikaměsíčním mlčení jsme se dočkali dalších zpráv o této pecce. Její vydání se blíží, jen ne tak rychle, jak bychom si přáli.
Čím je vlastně Dávné vědění tak zajímavé? Na první pohled Dávné vědění vypadá jako klasická desková hra s velkým balíčkem karet, které před sebe budete vykládat a tvořit ty nejlepší kombinace efektů. Tedy titul ze stejného žánru, jako jsou skvělé Mars: Teraformace, Zelená planeta, Settlers: Zrod impéria nebo i Draci v práci. Podobně jako v malé karetce Knarr vám ale v Dávném vědění vaše pečlivě vybudované kombinace nikdy nevydrží příliš dlouho.
Zdroj: iello.fr
Každou kartu před sebe vyložíte do časové řady, v níž budou karty postupně stárnout, až dokud z vaší časové řady navždy nezmizí. Při vyložení na ně navíc položíte žetony vědomostí, a pokud je nedokážete odstranit do chvíle, při níž karta zmizí do minulosti, ztratí se spolu s ní i tyto vědomosti. Což pro vás znamená potenciálně spoustu záporných bodů. Kladné body však dostanete jen za karty, které odešly z časové osy do minulosti, a tak nemá moc cenu si karty držet v časové ose donekonečna. Zajímavé jsou v Dávném vědění i jednotlivé efekty karet. Některé se spouští jednorázově, jiné, dokud jsou ve vaší časové ose, a další při odchodu z ní. Některé karty si navíc můžete vyložit jako silné artefakty, kterých během hry budete mít jen omezené množství, ale nikdy o ně nepřijdete.
Je s podivem, že za tímto neotřelým pohledem na engine building stojí debutující autor, Rémi Mathieu. Jak je pro studio IELLO typické, Dávné vědění se pyšní i nádhernými ilustracemi, které si vzali na starost Pierre Ples, Adrien Rives a Emilien Rotival, jejichž tvorbu jsme mohli vidět ve hrách Sky Team nebo Na prodej.
A kdy že se to Dávného vědění dočkáme? Mělo by se nalodit v průběhu listopadu, což bohužel znamená, že pod Vánočním stromkem jej nenajdete. Nadělit byste si jej ale mohli již v lednu. Třeba za ježíškovné.