ElvenEscape – logiášek

První dojmy ze hry ElvenEscape

3. 11. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

ElvenEscape je nová dobrodružná hra, v níž se ujmete role krásné mladé elfky, která byla unesena démonickými silami. Tento malý projekt nám představuje nezávislé studio PG, pro něž je to první počin. Předem vás musím upozornit, že ElvenEscape je zatím ve fázi předběžného přístupu. Proto jsem se rozhodl, že tento článek nebude klasickou recenzí, ale spíše prvním dojmem, protože ElvenEscape toho v tuto chvíli moc nenabízí.

Příběh, který prakticky neexistuje

Co se týče příběhu, v popisu hry na Steamu se uvádí, že vaši školu napadla armáda démonů, kteří unesli všechny elfské dívky, aby je zotročili. Pouze dívce, za kterou hrajete, Anně Varisse, se nějakým způsobem podařilo z vězení uniknout. Vaším úkolem je pomoci Varisse dostat se pryč a vrátit se domů. Zde mě docela zklamalo, že nebýt popisu na Steamu, tak vlastně nevíte, o čem příběh je, protože ElvenEscape vám nic neřekne. Po spuštění se automaticky ocitnete v první hratelné místnosti a to je vše. Pokud se vývojářům z PG studia nechtělo vytvářet cutscény, mohli se inspirovat podobným titulem, a to Escape Dungeon (Hide Games), kde vám na začátku dali statický obrázek, který začal zobrazovat text příběhu. Druhou možností, jež by nemusela být špatná, je úvod do Tower of Waifus (Galart), kde tento počin začínal komiksem. Je opravdu škoda, že se vývojáři neobtěžovali vytvořit něco, co by vás vtáhlo do příběhu.

Repetitivní nepřátelé, žádná obtížnost

ElvenEscape je 2D akční titul z ptačí perspektivy. Osobně s takovým pohledem nemám problém, protože obvykle poskytuje mnohem lepší přehled o celém místě, nicméně to není případ této hry. Anna se ovládá klasicky klávesami WASD, tlačítko Q slouží k přepínání zbraní nebo to můžete udělat přes inventář, ale k dokončení celé hry vám stačí luk, který dostanete na začátku spolu s mečem. První nepřátelé, na něž narazíte, jsou goblini, kteří způsobují velké poškození, pokud se k vám dostanou. Je trochu škoda, že všichni nepřátelé, co během svého dobrodružství potkáte, jsou pouze jednoho typu. Například na gobliny narazíte vždy ve stejném oblečení a také beze zbraní. Neškodilo by, kdyby alespoň na vyšších úrovních měli brnění nebo zbraně. Jediné, co je později odlišuje, je počet poškození, co mohou dostat, než je porazíte.

Jednotlivé místnosti jsou pak klasickou arénou, kde musíte všechny porazit, abyste mohli postoupit dál. Bohužel pro vás je AI postav opravdu špatná. Někdy se nepřátelé zaseknou nebo vůbec nereagují, jakmile jim pošlete šíp do zad. Samozřejmě, pokud nemáte moc životů, je to dobře, protože se nemusíte bát, že zemřete a budete muset vše procházet znovu. ElvenEscape nemá žádné možnosti ukládání, takže pokud skutečně prohrajete, budete muset nekompromisně projít celou úroveň znovu od začátku. To může být značně nepříjemné, pokud se blížíte ke konci úrovně a najednou ji musíte opět celou projít. Na druhou stranu je to dobrá mechanika pro prodloužení herní doby, protože v současné době ElvenEscape nabízí pouze patnáct úrovní.

Na začátku článku jsem neuvedl, že se jedná o erotický počin, protože to svým způsobem není pravda. Pokud jste hráli Escape Dungeon, víte, že abyste se dostali k H-prvkům (sexuálním scénám), musíte nejprve prohrát, a v ElvenEscape tomu není jinak. Problém je ale v tom, že například Escape Dungeon měl plně animované scény prokládané statickými obrázky. Recenzovaná hra má převážně pixelovou grafiku, ale zobrazení naší elfí hrdinky je v CGS, a to platí i pro erotické obrázky. Osobně bych však tento titul neoznačoval jako erotický, protože pokud vás například chytí mágové, uvidíte pouze jeden statický obrázek, na kterém je Anna Varissa zneuctěna. Díváte se na jeden obrázek stále dokola a posloucháte její sténání, takže víte, že se něco děje, jen to nevidíte. ElvenEscape v současné době nabízí pouze čtyři H-obrázky, takže se nevyplatí pro ně umírat.

Abyste nezemřeli, jsou všude k dispozici lékárničky, které vám vždy doplní polovinu ztracených životů. Mezitím můžete najít také šípy do luku, ale nebojte se, že by vám došly… je to prakticky nemožné. Aby vám vývojáři hru trochu ztížili, připravili pro vás pasti: většinou stroje, které vystřelují ze země, nebo propasti, co vypadají jako chodby, do nichž můžete vstoupit. Upřímně nevím, jestli je to problém pixelové grafiky, nebo špatné optimalizace, ale občas se stane, že vystřelený šíp nezasáhne cíl, i když byl vystřelen přímo na něj. Stejně tak se mi několikrát stalo, že se Varissa zasekla, i když před sebou neměla žádný objekt. Samozřejmě se jedná pouze o drobné chyby, které hře samotné nijak neškodí.

Momentálně nemáte důvod hrát dál

Chápu, že cílem ElvenEscape není zhoršit vaší náladu, ale uvolnit vás. Nicméně absence příběhu a jednoduché souboje vás nemotivují k dalšímu putování. Hra dokonce neobsahuje ani ukazatel postupu, který by vám umožnil nějakým způsobem vylepšovat vaši postavu. Například Escape Dungeon v tomto případě fungoval skvěle, protože obsahoval prvky rogue-lite, díky kterým byl každý průchod hrou jednoduše jiný. ElvenEscape nic takového nenabízí: pokud zemřete, projdete znovu stejné lokace a nepřátelé budou na stejných místech. Upřímně doufám, že vývojáři svůj projekt neopustí a nějakým způsobem ho vylepší, protože ElvenEscape má potenciál být úžasně odpočinkovou hrou. Bohužel v tuto chvíli titul nemá moc co nabídnout, a proto se není čeho chytit, což je vlastně jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl tuto hru nerecenzovat.

Platforma PC
 • Datum vydání 22.09.2022
  • Vývojář PG Studio
  • Vydavatel PG Studio

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.