Cthulhu I smrt může zemřít – úvodka

Ithaqua se přidá mezi Prastaré ve hře Cthulhu: I smrt může zemřít

18. 12. 2023
Zdroj náhledu: planetaher.cz

Mýtus Cthulhu vládne (deskohernímu) světu. Tento ikonický vesmír plný Prastarých a nepředstavitelného zla byl vytvořený H. P. Lovecraftem a stal se jedním ze základních děl moderního hororu. Od chvíle, kdy se za licenci na něj nemusí platit, vznikly doslova desítky deskových her s jeho tematikou. Nebo minimálně takových, kde se v nějaké podobě vyskytuje sám Cthulhu. Mezi nejznámější patří Panství hrůzy nebo Arkham Horror, v nichž se ocitnete v roli lidí, kteří chtějí příchod Prastarých na naši planetu odvrátit a bojují s jejich přisluhovači. Se zajímavou obměnou pak přichází série Cthulhu Wars, ve které se naopak jedním z Prastarých stanete, a pokusíte se urvat si ze Země co největší kus. Jednou z nejlépe hodnocených her s tímto tématem je bezpochyby Cthulhu: I smrt může zemřít, která se v současnosti nachází na 70. pozici žebříčku nejlépe hodnocených her dle serveru BoardGameGeek.

Cthulhu: I smrt může zemřít je velká kooperativní hra, kterou v originále pod názvem Cthulhu: Death May Die vydalo po úspěšné crowdfundingové kampani studio CMON. U nás jsme se této pecky spolu s některými rozšířeními dočkali díky vydavatelství REXhry. Tato vysoce tematická hra je určena pro 1–5 hráčů od 14 let, kteří budou na jednu partii potřebovat přibližně 90–120 minut. Jejími autory je legendární dvojice Rob Daviau a Eric M. Lang. První zmiňovaný je autorem kooperativní klasiky Pandemic, zakladatelem žánru legacy her a jedním ze zakladatelů deskoherního vydavatelství Restoration Games. Eric M. Lang pak vytvořil například trilogii skvělých area control her Blood Rage, Rising Sun a Ankh: Bohové Egypta.

Není úplně novinkou, že REXhry právě lokalizují obsah z již třetí crowdfundingové kampaně, tedy samostatně hratelnou verzi Cthulhu: Death May Die – Fear of the Unknown. Ta přináší nové scénáře, deset vyšetřovatelů a dva Prastaré (Tsathogguu a Azathotha). Ačkoliv její vydání REXhry oznámily již v první polovině roku, teprve tento týden dostaly od původního vydavatele soubory na bleskový překlad. I tak by ale měly stíhat vydání v druhé polovině 2024. Jako bonus chystají překlad i nového Prastarého, kterým bude ledový Ithaqua, ovládající vítr, vánice a blizardy. V krabičce kromě něj budou také jeho přisluhovači šantakové. Celé rozšíření je zaměřeno na působení stresu vyšetřovatelům, kteří pak nemohou upravovat hodnoty na hozených kostkách.

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.