Layers of Fear VR titulka

Layers of Fear VR – běsy malířovy choré mysli

18. 2. 2021
Zdroj náhledu: Steam

Layers of Fear VR je podařeným portem stejnojmenné hry Layers of Fear od polského studia Bloober Team SA. Za touto transformací do virtuální reality stojí studio Incuvo S.A. Zahrát si jej můžete na Oculu, HTC, Indexu a dalších VR headsetech. Pokud jste hráli původní verzi, nenajdete zde prakticky nic nového, akorát si hru mnohem více vychutnáte, protože imerze i děsivost jsou zde na úplně jiné úrovni.

Malíř v říši divů

Jste malíř, který se vrací do svého viktoriánského domu za svou ženou a dítětem. Venku prší a vy otevíráte vchodové dveře. Je noc, ale uvnitř vás vítá teplo lamp a krbu. Začátek hry děsivě nepůsobí, zkrátka jen prozkoumáváte prostředí, zkoušíte možné interakce, otevíráte šuplíky, čtete různé rukou psané zprávy. Ten pravý horor vás čeká ve chvíli, kdy se dostanete do svého ateliéru a začnete pracovat na svém díle. A na začátku netušíte, co že to vlastně malujete.

Věci se začnou odvíjet velmi divně, a tak pochopíte, proč se hra jmenuje tak, jak se jmenuje. Obrazy ve zdánlivě nekonečném a neustále se měnícím sídle jsou vícevrstevné a nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Brzy se začnete bát ohlédnout za své rameno, stejně jako dívat se příliš dlouho do očí osobám na mnohých portrétech. Často uslyšíte podivné šeptání, ženský nářek, a váš zrak vás nebude strašit o nic míň. Ať už jde o různé přízraky nebo měnící se předměty, musíte si zvyknout na nezvyklost.

Nápad „vrstev strachu“ je bezpochyby dobrý a ve VR funguje na jedničku. Hra působí surreálně a zážitek se možná bude podobat vašim vlastním nočním můrám, až na to, že ve VR je to umocněno o fyzickou pohybovou dimenzi (hýbete rukama). Atmosféra je taková, že vám po většinu doby bude takřka tuhnout krev v žilách. Některé události nastávají bez varování, u jiných máte alespoň nějaké indicie, které vám umožňují se předem připravit a buď se něčemu špatnému vyhnout, anebo naopak se tomu vrhnout vstříc – hra vás za „smrt“ nepenalizuje a žádná volba není špatná. Váš styl hraní se ovšem promítne do konců hry, kterých je více a z nichž se vám některé pravděpodobně na první pokus odemknout nepodaří.

Layers of Fear VR portrét manželky

Totéž co v ploché verzi

Jak jsem už řekl, hra se ničím podstatným neliší od své původní verze, která se dá hrát na obyčejném počítačovém či televizním monitoru. Nicméně hra jakoby byla pro VR přímo od začátku připravena. Otevírání dveří a dvířek je snad ještě snadnější než s myší. V jedné z místností se v originále ponoříte hlavou pod vodní hladinu, což ve VR verzi je ještě autentičtější, protože si opravdu budete muset kleknout, zatajit dech a dát hlavu do vody. Z toho jsem byl poměrně nadšený. I pohyb v prostoru a otáčení je ve virtuální realitě přirozenější.

Průchod Layers of Fear VR mi trval skoro čtyři hodiny, občas jsem totiž v některých místnostech delší dobu po něčem pátral, než mi došlo, jak vyřešit nějakou konkrétní hádanku (ve hře je jich několik) nebo kde najít nějaký předmět. Svůj vliv mělo i to, což je bohužel záporným aspektem celé VR, že po chvíli hraní jsem se unavil, začal mě svědit obličej, a zkrátka jsem si musel dávat přestávky. To je ale věc, za kterou vývojáři nemohou a která je dána spíše vlastnostmi headsetů.

Layers of Fear VR odraz v zrcadle

Šílenství nekončí

Jak jsem zmínil, Layers of Fear VR mají několik konců a vaše běsy neustanou, dokud se nedostanete k jednomu z těch „konkluzivních“ (hra na to má vlastní achievement). Můžu tím tak potěšit všechny lovce trofejí, kteří budou zkoušet různě reagovat na situace, jež zde nastávají, a budou poctivě hledat všechny poschovávané předměty, nebo naopak budou některé záměrně ignorovat. Ona „replay value“ (hodnota opětovného hraní) tak ve hře je, takže z těch mých čtyř hodin se klidně dostanete na šest a více. Ovšem jen a pouze pokud budete chtít, protože jiné konce si můžete pustit na YouTube, že ano…

Mě hraní bavilo, líbilo se mi, že hra není založená na akci, ale spíše na prozkoumávání a psychedelických proměnách herního prostoru. VR verze je rozhodně o dost strašidelnější než původní ploché Layers of Fear, nicméně vám hru nemůžu doporučit jednoznačně. Pokud vám mysteriózní horory nejsou blízké, nebo vás třeba nadměrně děsí tma, jíž je ve hře požehnaně, asi nebude dobré Layers of Fear VR pokoušet. Ostatně hlavní postava, tedy vy, není rozhodně zrovna běžný člověk a hra má svoje znepokojivé momenty. Pokud se tedy rádi kocháte sluncem na pláži tichomořského ostrova, toto není titul pro vás. Pokud naopak hledáte něco neobvyklého a hazard s vlastním strachem (a případným infarktem) vás neodrazuje, tak toto je přesně pro vás.

Zdroj: Bloober Team SA

Layers of Fear VR je kvalitním portem hororu od Bloober Team SA, který nemá závažnější nedostatky. Škoda jen, že hra nemá více obsahu nebo možnost hraní DLC.

Klady
 • velmi hutná atmosféra
 • postupné objevování příběhu šíleného malíře
 • ovládání vhodně přenesené do VR
 • originální koncepce (platí i pro plochou verzi)
Zápory
 • občas horší orientace v prostoru (bez možnosti nápovědy)
 • chybí DLC či pokračování
 • krátká herní doba
Platforma PC
 • Datum vydání 10.12.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Zdeněk Samec

  Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.