Road 96 náhled

Road 96 – vzhůru k lepším zítřkům, anebo taky ne

28. 7. 2022
Zdroj náhledu: Digixart

Road 96 je na první pohled odpočinková a barevně graficky zpracovaná adventura, která ale ve své podstatě skrývá ponurý a silný příběh. Jedno oko nezůstalo suché, a to sama sebe nepovažuji za nějakou citlivku. Za tímto skvělým počinem stojí vývojářské studio Digixart.

Země plná nepokojů

Ze začátku je nutné zmínit, že Road 96 je příběhová adventura s procedurálně generovanými úseky vaší dlouhé cesty. Dále chci také říct, že pokud hru budete hrát opakovaně, s velkou pravděpodobností narazíte na nové epizody a dobrodružství, která se vám při prvním hraní neobjevily. Je to jeden z důvodů, proč já sama mám veliké nutkání se k titulu později opět vrátit. Nyní ale přecházíme k samotné příběhové linii hry Road 96. Celý příběh se odehrává v roce 1996 ve fiktivní zemi nesoucí název Petria. Tu sužuje nepříjemná politická situace, která je ještě více vyhrocená před nadcházejícími prezidentskými volbami. V čele Petrie stojí nemilosrdný autokrat Tyrak, který vládne až moc dlouho. Pod jeho vládou trpí nejvíce mladí lidé a ti, kteří touží po demokracii a svobodě slova. Každý, kdo se proti němu pokusí jakkoliv postavit, je velice rychle potrestán. Věznice jsou tak přeplněny politickými vězni a teenageři jsou za jejich odpor posíláni do pracovních táborů. Tyrak samozřejmě kandiduje na prezidenta znovu a jeho sokyní je senátorka Lupe Florres, která by mohla přinést lepší zítřky, demokracii a prosperitu své zemi.

Batoh na zádech a dlouhá cesta před námi

Vy jakožto hráč se vžijete do role mladého teenagera, mířícího k silnici 96, kde se nachází velmi hlídaný hraniční přechod. Vaším cílem je dostat se ze země, a to co možná nejrychleji. Při pokusu o překročení hranice ale můžete ztratit svůj život. Stráž hraničního přechodu bez mrknutí oka stiskne spoušť a sebere tak život mladému člověku. Vaším dalším úkolem je alespoň trochu přispět ke změně politického systému ve své zemi. Road 96 patří i do žánru „s rozhodnutími ovlivňující příběh“. Je tedy velice důležité si rozmyslet určité své odpovědi v dialogu s různými lidmi. Také na vás čeká pár více důležitých rozhodnutí, jako například zachránění života svého či někoho jiného. V závěru si ale myslím, že každá vaše volba má trochu jinou váhu, což je bohužel škoda.

Vaše nebezpečné dobrodružství většinou začíná několik stovek mil daleko od samotného přechodu. Čeká na vás tedy dlouhá cesta a je jen na vás, jak se ke svému vytouženému cíli dostanete. Často totiž máte na výběr, zda budete v cestě pokračovat pěšky, autobusem, taxíkem nebo si zkusíte někoho stopnout. Svá rozhodnutí, jak dále pokračovat v cestě, musíte vždy zvážit. Přece jen jste teenager prchající ze svého domova, a dokonce i země. To znamená, že v kapse máte s trochou štěstí jen pár drobáků a ne vždy si můžete dovolit zaplatit taxik či autobus. Na své cestě za svobodou také potkáte několik postav, se kterými se můžete spřátelit, dostat se do různých nepříjemných situací či se od nich něco naučit.

Kdo je hlavní postava?

U příběhových adventur bývá zvykem, že celkový příběh má svého jednoho vlastního protagonistu. Troufnu si říct, že Road 96 se tímto lehce liší. Jak jsem již zmínila výše, vžijete se do postavy teenagera, co jsem vám ale neprozradila, je fakt, že v každé epizodě hrajete za jiného mladistvého. K tomu všemu ani neznáte jméno či vzhled své momentální postavy. K srdci vám tedy nejspíše více přirostou ty postavy, se kterými se pravidelně setkáváte v různých epizodách, nicméně na jiných místech, v jiných dnech a za zcela jiných okolností. Hlavní hrdinkou celé hry je z mého pohledu mladá slečna Zoe, která stejně jako vy prchá ze své země, ale také chce bojovat proti diktátorskému vládci. Nebudu dále zmiňovat všechny, důležité je ale říct, že každá z postav nich je svým způsobem jedinečná a skvěle napsaná. Některé si oblíbíte více a jiné vám způsobí tik v oku. Tak či tak, každá z nich v příběhu sehraje důležitou roli a mohou vás určitým způsobem ovlivnit ve vašem pozdějším rozhodování.

Namícháme drink, rozluštíme záhadu a k tomu všemu ujedeme policistům

Road 96 vám nabídne spoustu zajímavých dialogů, barevné vizuální zpracování, několik těžkých rozhodnutí a velice poutavý příběh. Navíc si ale zahrajete pár miniher, které mě nesmírně bavily a zdály se mi poměrně originální. Některé vyžadují spíše dobrou mušku a rychlé reakce, u jiných musíte poslouchat instrukce někoho jiného a nejlépe se nesplést. Čas od času vás hra také donutí zapojit mozkové závity a rozluštit například v jaký den udeří nebezpečný vrah. Minihry dodávaly titulu určitý šmrnc a dokázala bych si jich ve hře představit i více.

Odlišné konce

Kolik jich je, vám nedokážu říct, některý je smutný, jiný spíše šťastný, nebo se také můžete dopracovat k hořkosladkému konci. Já na své cestě natropila spoustu chyb, a tak jsem byla potrestána tím nepříliš veselým. Beru to ale jako další podnět k znovuprojití příběhu, abych tak mohla napravit své chyby. Odlišné konce jsou důkazem toho, že na některých vašich rozhodnutích doopravdy záleží. Je tedy někdy lepší vyslovit svůj názor než být za dobro s postavou, která podporuje tyrana, nebo pro větší dobro zachránit život někoho jiného místo svého.

Grafické zpracování a soundtrack

Vizuální zpracování hry je velice barevné a jednoduché. O nějakém realistickém vzhledu titulu se tedy absolutně nemůžeme bavit. Otázkou ale je, zda toto grafické zpracování se k počinu Road 96 hodí? Dle mého ano, a to perfektně, nicméně naprosto chápu, že ne každý bude stejného názoru, proto vizuální zpracování nebudu zařazovat ani do kladů či záporů. Místo v kladech si ale bez jakýchkoliv dohadů zaslouží skvělé zpracování soundtracku. Během své cesty máte možnost najít několik audiokazet, které si pak můžete poslechnout například v autě či na kazeťáku v hospodě. Každá jedna z nich vás naladí více do devadesátých let. K tomu všemu v určitých pasážích hry naskočí samostatně různý hudební doprovod a to je jednoduše řečeno pastva pro uši.

Skvěle napsané a originální postavy, některá zajímavá rozhodnutí, atmosféra celkového titulu a v závěru výborný soundtrack. Tohle všechno vám nabídne dobrodružná adventura Road 96, díky čemuž vás velice jednoduše vtáhne do napínavého a silného příběhu.

Klady
 • zajímavý příběh a jeho skvěle zpracované vyprávění
 • soundtrack hry
 • velmi dobře napsané postavy
 • minihry
Zápory
 • někdy zdlouhavé dialogy
 • některá rozhodnutí mají mnohem větší váhu než jiná
Platforma PC
 • Datum vydání 16.08.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Adéla Pfefrová

  Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.