Tipni si! Co je víc – náhledovka

Tipni si! Co je víc? – porovnej neporovnatelné

29. 6. 2023
 

Tipni si! Co je víc? je dalším titulem Tipni si! ze série deskových vědomostních her od Albi. Tentokráte přichází s novým herním mechanismem, za kterým stojí David Rozsíval. Jedná se o týmovou hru, ve které porovnáváte záludné statistické údaje a rozporujete je vašim soupeřům. Věděli byste například, jestli je polovina nejtěžší dýně světa těžší než cena v kilogramech česneku za 110 zdravých otroků ve starověkém Egyptě či desetinásobek váhy syrového masa použitého na kostým Lady Gaga? Nevíte? Nevadí, stačí si něco tipnout, vaši soupeři to beztak netuší, stejně jako vy, a nechají vás hrát dál.

Tipni si! Co je víc – náhledovka
Tipni si! Co je víc – herní plán

Nový mechanismus

Jestliže znáte první základní Tipni si! nebo Tipni si! Česko, víte, že se čte otázka, všichni pak tipují správnou odpověď a na některou z odpovědí se navzájem sází. Principem jsou tedy znalosti a správné sázky. Mimo to jsou také určené až od tří hráčů. Tipni si! Co je víc? přichází s kompletně novým mechanismem, žádné sázení zde nenajdete a je určené už od dvou hráčů. Vlastně jej může hrát libovolný počet soutěžících, kteří se vždy rozdělí do dvou týmů, v nichž budou spolupracovat a sdílet své myšlenky a znalosti pro správný tip.

Seřaď od nejmenší po největší

K dispozici je 420 karet s údaji rozdělenými do sedmi kategorií. Z jedné strany je slovní popis a z druhé pak číselný údaj. Kategoriemi jsou délka, finance, objem, hmotnost, počet, rozloha a trvání. Přestože počet okruhů je super, otázek by mohlo být o něco více. Jedna partie sestává z osmi kol, během kterých se týmy v tahání a seřazování karet střídají. Když jste na řadě, vyberete si kategorii, která vám nejvíce sedí, nesmí to být ale ta stejná, co byla naposledy, a vytáhnete si první kartu. Umístíte ji na sestavený herní plán tak, aby si ji všichni mohli přečíst. Poté táhnete druhou kartičku, nahlas ji přečtete a už začíná samotná porovnávací hra.

Musíte určit, který údaj je nižší než druhý, a ve správném pořadí kartičky je na herní plán umístit. Jakmile tak učiníte, je na druhém týmu se rozhodnout, zdali s vámi bude souhlasit, anebo se váš úsudek pokusí rozporovat vznesením námitky. Pokud námitku nepoloží, můžete si vybrat ze dvou možností. Buď budete pokračovat, vezmete si další kartu a opět ji musíte někam mezi ostatní karty zařadit, anebo se můžete vzdát, dostat body a ukončit tak kolo. Maximálně si lze líznout pět karet daného tématu a seřadit je, a pokud soupeři nebudou mít námitek, automaticky sbíráte body.

Tipni si! Co je víc – při hře
Tipni si! Co je víc – otázky

Námitka, prosím!

V případě, že si soupeřův tým myslí, že jste některý údaj zařadili špatně, může vznést námitku. To se provede umístěním červeného kříže mezi dvě karty, o kterých si myslí, že jsou nesprávně seřazené. Následně ony dvě karty odhalíte a zjistíte, zda jste měli pravdu vy, nebo soupeř. V případě, že jste měli pravdu vy, získáváte docela slušné body, v případě, že měl pravdu soupeř, získává body on. V každém případě to pak ukončuje dané kolo.

Vedle zmíněných pěti políček pro pokládání karet se v Tipni si! Co je víc? nachází tři různě obodované symboly, které se políčko od políčka mění. Jeden symbol značí, kolik bodů dostanete, když se rozhodnete dané kolo ukončit a nelíznout si další kartu. Druhý symbol udává, kolik bodů dostanete, když soupeř vznese špatnou námitku, a poslední údaj pak značí, kolik bodů dostane v případě správně vznesené námitky. Body se kartu od karty mění. Čím déle odoláváte vznesení námitky a přidáváte karty, tím více bodů můžete ukončením získat. Naopak čím déle soupeř s námitkou čeká, tím méně bodů, pokud bude úspěšný, získá, a naopak vy více bodů dostanete, když ji vyřkne špatně. Ze začátku to může být trochu matoucí, zjistit vlastně, jakou strategii zvolit a co se nejvíce vyplatí. Samozřejmě vítězí ten tým, který má po osmi kolech nejvíce bodů. Ty se počítají přidělením barevných žetonů.

Pořád jste na vážkách

Sedm okruhů nabízí poměrně dobrý výběr, nejlepší je ale stejně pro co největší zábavu a rozmanitost prostřídat všechny. Některé otázky vám dají dle vašich znalostí docela dobrou představu o velikosti čísla nacházejícího se z druhé strany kartičky, jiné vás nechají v totálním zmatení, při kterém nebudete absolutně tušit ani řád, ve kterém se hledané číslo nachází. Jindy si čísla budou tak blízko u sebe, že budete mít dilema, kam jej umístit, či zda risknout a vznést námitku. Dost často pak budete po odhalení karet překvapeni, že jste uvažovali naprosto špatně, vše máte zpřeházené, a kdyby byla námitka vznesena, byli byste v háji. K vašemu štěstí ale váš soupeř uvažoval dost podobně a vy shrábnete body, a navíc se i něco nového dozvíte.

Tipni si! Co je víc? Je zábavnou týmovou párty hrou, ve které budete odhadovat a porovnávat neporovnatelné hodnoty. Kdo bude mít lepší úsudek a vyhraje? Desková hra velmi pěkně kombinuje všeobecný přehled a odvozování věcí s naprosto náhodným tipem. Hlavní je především zábava a věřte, že při některých otázkách a konečných výsledcích se skutečně bavit budete. Rozdílné hodnocení při postupu hrou přidává aspoň něco k rozhodovací taktice a riskování pro co největší zisk bodů.

Klady
  • sedm okruhů
  • nový porovnávací a námitkový mechanismus
  • vyhrát můžete, i když absolutně netušíte
Zápory
  • otázek by mohlo být více
Infobox
0.0

Doporučujeme

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.