Trpaslíci 6 - Návrat trpaslíků - úvodka

Trpaslíci 6 - Návrat trpaslíků, kniha I. – návrat legendy

27. 6. 2024
 

Jsem velikánský fanoušek Markuse Heitze a není snad dílo, které by mi od něj uteklo, a to jsem jeden z těch šťastlivců, již si jej mohou přečíst i v originále. Když tak po letech u nás vyšel překlad dalšího titulu odehrávajícího se ve Skryté zemi, kde je ještě možnost oživení jednoho obrovského mýtu, nemohl jsem jinak a hned jsem musel získat knihu do svého držení. Fantom Print tady šel na obrovskou jistotu, tenhle představitel epické fantasy byl předurčen k úspěchu a nyní přichází ten hlavní moment: jak si Trpaslíci 6 - Návrat trpaslíků, kniha I. vede?

Autor:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Markus Heitz
Fantom Print
Skrytá země
Zdeněk Sladovník
336
černobílý
pevná s přebalem
duben 2024
978-80-7594-150-3
první

Goïmron má být nový Tungdil?

Všichni si určitě pamatujete jméno Tungdil Zlatoruký. Legenda. Mýtus. Místy snad svými schopnostmi byl schopen převyšovat i boha. On a jeho Balyndis, přítel Boïndil Pruďas, maga Andokai Bouřlivá a její ochránce Djerůn, čaroděj a učitel Lot-Ianan, Xamtys, Xamtor a mnoho dalších ze série trpaslíků, i pár významných ze série alfů od Nesmrtelných po Aiphatóna. Markus Heitz vybudoval epickou fantasy kolem jednoho naprosto bezvýznamného trpaslíka, jenž zachránil svůj svět vícekrát, než lze spočítat. To už je ale dávno, milé děti, Tungdil už je tisíce let ztracený, hory se rozpadly, trpasličí království zanikla, ale přesto se tato rasa stále drží svého poslání a chrání Skrytou zemi.

Hlavní postavou už tak není slavný Tungdil, ale otěže přebírá Goïmron z kmene Čtvrtých – ano, těch zlatníků, perlobrousičů a prakticky prcků i ve světě trpaslíků. Přesto tento trpaslík narazí na knihu, která by mohla po tisíci letech opět přinést naději pro jeho rasu – nalezl životopis Tungdila Zlatorukého, napsaný jeho vlastní rukou. A to nejpodivnější? Dokonce pouze pár týdnů starý! Vydá se tak na dobrodružství s cílem najít nejvěhlasnějšího trpaslíka všech dob, aby ještě jednou zachránil Skrytou zemi před válkou, ke které se blíží. Proč? Inu, zemi zase obsadila dračice, alfové vystrkávají svá špičatá ušiska, Brigantie je multikulturní centrum a samozřejmě, aby toho nebylo málo, někdo v pozadí tahá za nitky, aby převážil misky vah na svou stranu.

Příběhově se jedná o velmi slušnou synopsi, že? Někdo by řekl, že Markus Heitz udělá to, co vždycky, a napíše epický příběh o síle přátelství, odvaze, hrdosti, moudrosti a o tom, že ti nejmenší se nemají podceňovat, protože i z toho nejmenšího může vzniknout něco úžasného. V tomto případě si ale dovolím říct, že autor absošmoulně nedostál příběhům časů minulých. Ne z toho důvodu, že by kniha nebyla dobře napsána, ale že je zatraceně krátká. Příběhy trpaslíků mají kolem šesti set stran, Trpaslíci 6 - Návrat trpaslíků, kniha I. jich má lehce přes tři sta, a i když už je asi všem jasné, že děj bude rozdělen na dvě části, vůbec mu to nesvědčí. 

Autor pravidelně své tituly zakončuje něčím obrovským, nějakou mega událostí, volně řečeno gamechangerem. V dnešním recenzovaném počinu to chce udělat tradičně stejně, jenže jak krásně zpočátku ukazuje Skrytou zemi po tisíci letech, tak chvátá do kýženého polozávěru a vybudování půdy do další části. Napsané skvěle. Funkční? Ne. Škoda.

Zdroj: Fantom Print

Trpaslíci 6 - Návrat trpaslíků, kniha I. odráží minulost v současnosti

Díky bohu, že jsem milovník celé série. Jinak bych absolutně neměl šajn, na co všechno autor ve svém počinu cílí. Takových narážek na minulý děj nemá třeba ani Murtagh, a ten jich obsahuje hodně. Kniha se dá přečíst bez znalostí minulého děje, ale pro čtenáře je to doslova k ničemu. Tungdilova minulost se neustále omílá, což je zároveň iritující, když vlastně není hlavní postavou, nýbrž jen snem, za nímž se Goïmron žene. Navíc je často tato linka přehlušována dějem kolem, ať už se jedná o alfy, jiné trpaslíky, nebo jednu nejmenovanou divadelnici se svou aprentisou. 

Všechny postavy v knize dokáží tu hlavní strčit do kapsy. Markus Heitz se snažil vystavit Goïmrona na charakterech z minulých děl, tedy jako někoho s velkou pílí, odvahou a touhou jít si za svým snem. Jenomže on má za superschopnost pouze štěstí, takže působí spíše jako výplň všech dalších postav, které se kolem něj ocitnou, a jeho dějová úloha stoupá vždy jen v jednu chvíli. Takový Robin Swift z knihy Babylon ve Skryté říši, a ať to zní jakkoliv přísně, působí to tak na mě. Bohužel.

A je to škoda, protože všechny ostatní postavy jsem si neuvěřitelně oblíbil, a nechci vám spoilerovat, abych vám nezkazil zážitek. Jen řeknu, že jejich činy skutečně hýbají světem kolem a je radost to pozorovat a užívat si jejich chování, byť neznáte vlastně žádné jejich pozadí. Věčná škoda opět toho, že autor buduje základy na minulosti, kterou není nutné znát, ale bez těchto vědomostí máte jen mnoho zbytečných otázek. Ty tedy mám stejně, ale musím říct, že mě netrápí. Já své odpovědi jednou dostanu.

Zdroj: Fantom Print

Je příběh vážně úplně špatný?

Není. Chraň bože, abych si dovolil říct, že se jedná o špatnou knihu. Jen je hodně krátká, dost sází na nostalgii i minulost a má divnou hlavní postavu, ale to všechno kolem je naprosto super. Já vím, že jsem možná na řádcích výše byl hodně přísný, ale to je tím, že jsem od tak věhlasného a kvalitního autora čekal něco víc. Určitě je skvělé, že když od knihy Triumf Trpaslíků uběhlo tisíc let, i technologie se posunuly kupředu a trpaslíci jsou trošku vyspělejší, na rozdíl třeba od Písně ledu a ohně, ale není zde takové to WOW! Je to temné, vážné, napínavé, epické. Takový opak díla Liška ryšavá, ale místo trpaslíků od Černé soutěsky jsou tu už vážně unavení Čtvrtí, co zradili své poslání.

Já se vážně stydím, že jsem tu knihu tak sepsul. Hrozně. Jenomže nemohu chválit něco, co všichni víme, že by mohla být atomová fantasy literární bomba. Markus Heitz to rozhodně umí. Trpaslíci 6 - Návrat trpaslíků, kniha I. jsou tak sice skvělým a záživným návratem, ale nejsou tím, na co jsme zvyklí. Děj zkrácený na polovinu tomu vážně neprospěl a s tím, jak se snaží autor tlačit hlavní linku kupředu kolem velmi štískoidního Goïmrona, mi prostě úplně nesedl. Jedná se tak PROZATÍM! o menší zklamání, ale věřím, že druhá část Návratu trpaslíků a další dvě knihy (které už v Německu vyšly) opět pozvednou tento krásný fantasy svět na piedestal tam, kam patří.

Klady
  • je tam viditelný technologický posun
  • úspěšná hra na vlnu nostalgie
  • stále epické i temné
  • parádní vedlejší postavy
Zápory
  • Goïmron je otravný klikař
  • kniha je velmi krátká
  • děj až moc chvátá kupředu
  • příliš velké množství easter eggů
Infobox
0.0

Doporučujeme

Zpracování

Vtažení do děje

Styl vyprávění

Budování světa

Napětí

Dialogy

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.