Warhammer Vermintide 2 - Cover

Warhammer: Vermintide 2 – zpět do středověku

17. 6. 2021
Zdroj náhledu: Fatshark

Temná zákoutí středověkého hradu i tajemné lesy ukrývající ruiny se spoustou nepřátel čekají na obávané hrdiny s meči v rukou. Warhammer: Vermintide 2 je pokračováním úspěšné kooperační hry ve stylu Left 4 Dead, které těží ze základů prvního dílu a je vylepšeno o nové mechaniky a množství nepřátel. Budete se tak probíjet přes mnohem větší hordy krys a válečníků a to ve zcela nových neprobádaných lokacích.

warhammer-vermintide-2-krysy

Skřítek nebo elf

Ve hře máte na výběr z pěti známých hrdinů, přičemž každý z nich má své vlastní zbraně, talenty a hlavní útok - abilitu. Můžete se tak vtělit do elfa s lukem či malého skřítka s těžkým kladivem. Po dokončení mise získáváte zkušenosti, levelování probíhá u každého hrdiny zvlášť a po dosažení určitého levelu se vám u hrdiny odemyká jeho nová podoba, která má upravené vlastnosti i abilitu. Rázem se vám tak dostává velmi širokého výběru celkem patnácti (+ dvě v DLC) postav s různorodým herním stylem.

Novou výbavu získáváte z beden, které obdržíte na konci levelu a jejich kvalita je ovlivněna tím, zda splníte všechny úkoly dané mise. Ty spočívají v samotném dokončení mise, sběru speciálních knížek nebo loot kostek. Žádný strach z beden nemějte, otevíráte je zcela zdarma. Získávání lepší výbavy je velice důležité pro postup ve hře, neboť zvyšuje sílu vaší postavy. Ta je podstatná pro výběr obtížnosti, se základní zbraní a výstrojí vás hra totiž nepustí na vyšší obtížnost, než je základní rekrut. Až po dosažení určité síly vám hra nabídne těžší obtížnost. Tam záhy zjistíte, že taktika a volba správných talentů je mnohem důležitější, než se zpočátku zdálo.

Kooperujte s přáteli

Warhammer: Vermintide 2 je čistě kooperací pro čtyři hráče a právě s přáteli je nejzábavnější. Společně budete likvidovat nabíhající hordy nepřátel, hledat důležité předměty a zachraňovat si krk před speciálními nepřáteli. Pokud zrovna nenajdete tři přátele ke hře, můžete zkusit matchmaking. Hra vám velmi rychle najde hráče čekajícího v lobby nebo v probíhající hře. Komunita této hry je velmi slušná, hráči spolupracují i komunikují. Občas vás vybídne okénko ke změně postavy, jelikož ji hráč ve skupině používá, ale pokud nemáte zájem měnit hrdinu, můžete matchmaking beztrestně opustit. Jestliže nechcete hrát s cizími lidmi, hra nabízí možnost privátní hry s boty, kteří vám nahradí skutečné hráče. V nastavení si lze zvolit, kteří hrdinové budou mít pro vaši privátní hru prioritu a tak si můžete sestavit svůj dream team. Připravte se ale na lehce otravnou AI, která vám vyfoukne všechny lektvary před očima a skočí vám do každého úderu. Naštěstí vývojáři na chování botů stále pracují a dodnes vydávají nové patche.

A nezapomeňte se předvést svým kamarádům v novém kabátu. Hra obsahuje spoustu kosmetických předmětů, z nichž většinu si můžete pořídit za herní měnu. Ale jak to tak bývá, ty nejlepší kousky mají cenovku se symbolem eura.

Krveprolití u mlýna

Velkou proměnou prošlo herní prostředí, oproti prvnímu dílu zde máme naprosto nové lokace. Dostanete se tak do vypálených vesnic a mlýnů mezi poli, dolů plných krys i středověkého města. Nechybí proměnlivé počasí i střídaní dne a noci. Ještě více nových lokací můžete získat zakoupením rozšíření hry v podobě DLC. Grafická stránka hry je úchvatná, prostředí je plné drobných detailů a každé místo na mapě na vás dýchne okouzlující atmosférou. Tedy pokud na vás působí kouzelně množství oběšenců, roztrhaných těl pokrytých střevy a spousty krve okolo. Grafiku si na slabších počítačích asi neužijete tolik, opravdové vizuální porno zažijete až na maximální detaily. Množství krve na vaší obrazovce už nebude působit jako rozmazaný flek a taktéž si více užijete zeleň, stíny, světla i detaily všech předmětů okolo vás.

V průběhu mise se budete probíjet přes stovky nepřátel. Ve Warhammer: Vermintide 2 se nacházejí dvě frakce, těmi jsou krysy a válečníci Chaosu. Nejvíce nepřátel potkáte v hordách, jež na vás budou pravidelně ve vlnách nabíhat. Kromě obyčejných nepřátel se ve hře vyskytují i speciální nepřátelé a bossové. Silnější nepřátelé mají na sobě armor, který je chrání před vašimi útoky, tudíž své údery budete muset mířit cíleně na slabší nechráněná místa. Speciální nepřátelé mají silné útoky, jimiž vás můžou zcela znehybnit a bude jen na vašich přátelích, aby vás zachránili.

warhammer-vermintide-2-utok

Můžete plnit klasické mise anebo hrát speciální eventy. Ty se střídají každý týden a mění herní režim. Velice zajímavý event „Tzeentchian Twins“ spočívá v proměně nepřátel - po zabití silného nepřítele se objeví dva slabší nepřátelé. Díky hordám se tak můžete těšit na dlouhé nekončící souboje. Skutečnou výzvu představují heroické mise, které nelze hrát s náhodnými hráči. V neposlední řadě hra nabízí twitch mód, takže pokud jste streamer, rozhodně jej vyzkoušejte.

Boj na život a na smrt

Gameplay působí špičkově, soubojový systém je jednoduchý a hlavní roli hraje levé tlačítko myši. Přepínání zbraní je rychlé a plynulé, rychlost nabíjení střelných zbraní u jednotlivých kusů liší. Bohužel až lehce zakrněle působí možnost obrany, neboť kromě bránění útoků vlastní zbraní můžete pouze uskakovat. Zapomeňte tak na kotouly a rychlé úhybné manévry, úskok je totiž namapován na stejném tlačítku jako skok. Dokonce zde chybí možnost sprintu. Rychle se tak dostanete do problémů a v momentě, kdy vás horda zcela obklíčí, vám nezbyde nic jiného než masivně klikat a volat o pomoc. Prostředí nelze nijak ničit, naopak zajímavá je destrukce těl - nepřátelům lze odsekávat ruce i utínat hlavy. Skvěle jsou zpracovány animace nepřátel, kteří po odseknutí ruky přestávají bojovat a chytají se za krvácející rameno.

Samozřejmostí jsou lékárničky, jejichž počet ubývá s vyšší obtížností. Lektvary jsou zajímavým zpestřením a využijete je zejména při vyšší obtížnosti hry. Nechybí zde ani bomby, které jsou silné proti velké skupině nepřátel. Ve hře se nachází crafting systém, který není nikterak složitý. Nepotřebné věci můžete rozebrat a z jejich součástek si vyrobit nové. Dále se dají zbraně i výstroj vylepšovat, můžete zvyšovat jejich vlastnosti i raritu. Máte tak možnost získat věci s vlastnostmi dle vašich představ i jiným způsobem, než se jen spoléhat na štěstí při otevírání beden.

Warhammer: Vermintide 2 rozhodně vyvolal dobrý dojem. Jedná se o lepší a zábavnější provedení hry L4D2 z pohledu první osoby. Hra si vzala to nejlepší z prvního dílu a zdokonalila dřívější lehce krkolomné mechaniky. Oproti svému předchůdci je zde velká různorodost prostředí i vyšší obtížnost. Výsledkem je skvěle hratelné dílo, které přináší zábavu na stovky hodin a to jak pro sólo hráče, tak pro partu přátel.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Adéla Barešová.

Klady
 • grafika, prostředí
 • obtížnosti, více nepřátel oproti prvnímu dílu
 • optimalizace
 • steam workshop
Zápory
 • stahování 80 GB může být pro někoho problém
 • inteligence botů
Platforma PC
 • Datum vydání 08.03.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.