Zombicide Bílá smrt - desková hra recenze

Zombicide: Bílá smrt – mrazivá výzva plná zombie

2. 7. 2025
 

Zombicide: Bílá smrt je nejnovější přírůstek do populární série kooperativních deskových her Zombicide od vydavatele CMON, nyní však už Asmodee, který jej také vydává v českém překladu. Tentokrát je děj zasazený do mrazivého fantasy světa, ve kterém se hráči ocitají ve městě Zimograd, obehnaném vysokými hradbami. Na jejich ochozech pak musí čelit nekonečným vlnám nemrtvých, nekromantu Znesvětiteli a Zrůdnému chánu. Deskovka je určena pro jednoho až šest hráčů od čtrnácti let, a jedna herní partie dle konkrétního scénáře zabere od jedné do tří hodin.

Kotle vřou a zkaženost se blíží

Zatímco v Zombicide: Živí nebo nemrtví jsme se podívali na Divoký západ a v Marvel Zombies: Odboj superhrdinů mezi komiksové hrdiny, tak v Zombicide: Bílá smrt zavítáme na zasněžený sever. Zmíněné hradby tu hrají klíčovou roli při obraně města Zimograd. Řadové zombie je totiž dokážou překonat jen za určitých podmínek. Většinou je tak hradby zadrží, a vy je můžete shora kosit. A copak by to bylo za obranné hradby, kdyby se na nich nenacházely vroucí kotle, které můžete na nepřítele vylít a smést je všechny bez rozdílu z povrchu zemského? Nebojte, i je tu najdeme. Kotle jsou ale velmi těžké a naše hlavní hrdiny by stálo příliš úsilí s nimi pohybovat. Přichází tedy čas na jednu velkou novinku v podobě nehráčských postav stráží reprezentujících odpor města Zimograd. Strážím můžete za své postavy dávat rozkazy k pohybu, útoku a nakládání s kotlem. Lze je tak shromažďovat do větších bojových jednotek a posílat bránit klíčová místa.

Další novinkou je nekromant Znesvětitel, který přichází s mechanikou zkaženosti. Místo pohybů nekromanta se umisťují jeho žetony zkaženosti, které míří k cílovému majáku a cestou ničí všechny věci i překážky, a tvoří tím cestu ostatním zombie, včetně průchodu přes hradby. Pokud zkaženost dosáhne majáku, hra končí neúspěchem. Postup zastavíte pouze zničením nekromanta, který celou dobu zůstává na začátku, a musíte se tak k němu prokousat přes celou mapu. Jeho pohyblivá zóna také generuje nové zombie. S naším štěstím si jej vždycky vylosujeme hned na začátku, a obtížnost tak vystřelí do nebeských výšin. Podobně pak překonává hradby také Zrůdný chán, který má navíc pěkně tuhý kořínek.

Šest hrdinů, jedna šance na přežití

Základní herní principy zůstávají věrné sérii. Pokud jste Zombicide předtím nikdy nehráli, pojďme se na něj blíže podívat. Jedná se o kooperativní hru pro až šest hráčů, kteří ovládají šest postav a postupně procházejí deset herních scénářů s různým uspořádáním a pravidly pro úspěšné dokončení. Vaším úkolem je splnit scénářové cíle, a u toho bojovat s vlnami zombie.

Jako první je potřeba dle zvoleného scénáře sestavit mapu z devíti dostupných oboustranných desek a následně na ně rozmístit veškeré žetony, zóny oživování zombie a figurky. Všechny scénáře počítají se šesti hlavními hráčskými postavami, které si dle počtu hráčů mezi sebe rozdělíte. Ideální počet je tak dva, tři nebo rovnou šest hráčů. Každá postava dostane svou desku přeživšího, na kterou umístíte kartu daného hrdiny, který má oproti ostatním hrdinům jedinečné schopnosti. Na desce dále najdete stupnici pro zaznamenávání zkušeností, které získáváte nalezením cílů, a především za zabití zombie.

Se zvyšujícími se zkušenostmi se dostáváte na vyšší úrovně, díky čemuž si odemykáte více akcí a získáváte nové dovednosti. Na druhou stranu se také zvyšuje obtížnost hry – oživuje se více zombie. Na desce jsou také další pole, na která umisťujete získané vybavení, ať už v podobě zbraní, brnění případně dalších užitečných věcí, které si buď přímo oblečete a využíváte, anebo je umístíte do inventáře k pozdějšímu užití. Zaznamenáváte si tu také své životy a zmíněnou aktuální úroveň.

Z kostek plynou naděje i smrt

Jedno herní kolo sestává v Zombicide: Bílá smrt ze dvou fází. Tou první je fáze hráčů, kteří se jeden po druhém střídají a provádějí různé akce. Figurky se mohou přesouvat, prohledávat budovy (a získávat tak nové vybavení), měnit si vybavení navzájem, anebo si přeskládat svůj vlastní inventář, sbírat či aktivovat cíle, dávat rozkazy strážím a také bojovat či někoho očarovat. Boj probíhá hodem kostkami a záleží na typu zbraně, kterou jste vyzbrojeni. Zbraně se rozdělují na ty na blízko, na dálku a na magická kouzla. Každá karta pak specifikuje, jak daleko od vás může cíl stát, kolika kostkami můžete hodit a jaké číslo musí padnout, aby byl útok úspěšný. Je tu tedy výraznější prvek štěstí.

Po fázi hráčů nastává fáze zombie. Nejprve se všechny již přítomné zombie aktivují. To znamená, že pokud mají hráče v dosahu, rovnou zaútočí, a pokud ne, pohnou se nejkratší cestou k němu. Následně dochází k oživení nových zombie ve všech zónách oživení. V Zombicide: Bílá smrt existuje pět druhů zombie, které vám budou otravovat život. Prvním je chodec, ten má jeden život, jeden pohyb a způsobuje jedno zranění. Druhý je ranař, který už má životy dva. Následuje běžec, který má zase jen jeden život, ale naopak se hýbe o dvě pole. Čtvrtým je Zrůdný chán, který má životy tři, zbroj je proti němu k ničemu a prochází skrze hradby. Posledním je pak již zmíněný Nekromant Znesvětitel. Neustále se tak na vás valí noví a noví nepřátelé, přičemž některé karty jsou mnohem více devastující než jiné. Je to úmorný boj, likvidovat zombie a zároveň se posouvat směrem k cíli.

Zimní výzva pro malíře, taktiky i veterány Zombicide

Všechny postavy, ať už hrdinové, stráže nebo zombie, jsou přítomny ve formě detailních miniatur. Dohromady jich tu najdete 83 a jsou ideální pro vlastní malbu. Pokud už máte jiné edice Zombicide, je možné je navzájem kombinovat a se Zombicide: Bílá smrt získáte šest nových hlavních postav s unikátními dovednostmi. Obecně ale rozvoj hrdinů záleží na vybavení, které během hry získají, a kolik nepřátel pobijí. Společně se správou inventáře se jedná o skvělý RPG prvek. Každý scénář vypráví jiný příběh s rozdílnými mapovými podklady a nabízí odlišné cíle: od zapalování budov, přes obranu klíčových bodů, po útěk před hordami. Díky tomu hra nepůsobí monotónně, i když jsou základní mechaniky stále stejné.

Obtížnost může být v závislosti na štěstí při losování karet nepřátel poměrně vysoká, což ocení především zkušení hráči. Desková hra klade důraz na týmovou spolupráci, plánování a správné využití nových mechanik. Náhoda v podobě hodů kostkami a lízání karet však stále hraje významnou roli. Grafické zpracování je temné, stylizované do mrazivého fantasy světa. Co se týče pravidel, pro úplné nováčky jich tam bude až přehršel. Hra je opravdu dost komplexní, a v některých aspektech budou pravděpodobně tápat. Také celkové uspořádání pravidel je poněkud zvláštní a neintuitivní.

Zombicide: Bílá smrt je povedeným pokračováním v rámci fantasy linie série. Nabízí nové mechaniky a zasazení s vysokou kvalitou zpracování. Hra je vhodná pro fanoušky kooperativních her, kteří hledají výzvu. Pokud už některý z předchozích dílů vlastníte, můžete si je rozšířit o nová dobrodružství, ale osvědčené jádro zůstává stejné a žádnou revoluci nečekejte.

Klady
  • nové mechaniky
  • kvalita komponent a miniatur
  • variabilní scénáře
  • možnost kombinace s ostatními díly
Zápory
  • vyšší obtížnost v závislosti na náhodě
  • pro nováčky budou začátky poměrně náročné
  • neintuitivní uspořádání pravidel
Infobox
  • Autoři Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, David Preti, Nicolas Raoult
  • Vydavatel CMON
  • Distributor Asmodee
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Mozkovar index

Znovuhratelnost

Náhoda

Taktika

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.