Zombicide Do zbraně – náhledovka

Zombicide: Do zbraně – „mrtvá hra“

21. 3. 2023
 

Vítejte v postapokalyptickém světě zombíků, kde jedinou vaší záchranou je vzít do ruky zbraň a ubránit si holý život před hordou nemrtvých, která se přibližuje uličkami blíž a blíž s cílem pochutnat si na vašem šťavnatém mozečku. Někde v dálce slyšíte něco neblaze nebezpečného, z čeho vám naskakuje husí kůže, a vy víte, že si to jde pro vás. Nezůstává tedy žádná jiná možnost, jen vzít vše do vlastních rukou, nastartovat sekačku a rozběhnout se naproti svému osudu… Takový svět deskové hry nabízí společnost CMON Global Limited a na československý trh ji doprovází společnost Blackfire, které patří veškeré naše díky za možnost zrecenzování této deskovky.

Milí čtenáři, mně už jenom zbývá v úvodu položit jednou řečnickou otázku: Jakým směrem je Zombicide mrtvou hrou – negativním duchem ztráty času –, nebo zábavou, která vás s kamarády vtáhne do úplně jiného světa? Pojďme to spolu rozlousknout…

„Brokovnici? Mám. Sniperku? Taky. Ale kam mi sakra zapadl ten fix?“

Jeden z nejhezčích pocitů hráče deskových her je možnost otevřít novotou navoněnou krabicí s pro něj zatím ještě neznámým obsahem. O tento pocit se s vámi teď rád podělím. Rozměry hezky nadesignované krabičky jsou cca 23 x 16 cm, což pro vás znamená, že ji lehce sbalíte do batůžku a nepotřebujete stěhováky, kdybyste si ji chtěli zahrát i mimo místo trvalého pobytu. Po otevření na vás vyskočí pravidla a pod nimi se schovávají karty šesti hlavních postav s podobným počtem karet velkých zombíků. Dále v boxu najdete dva balíčky menších kartiček s červenými a černými lebkami, na jejichž lícní straně se nachází různé zombie. Dále jsou tu modré kartičky, z kterých se na vás záhadně usmívá smajlík, a nakonec vícero druhů kartiček pohybu neboli systému hraní. Velice zajímavou částí balení jsou méně fixy, protože když se člověk lehce zamyslí, evokují určitou originalitu, která by mohla hru doprovázet.

Obsah krabice

 • 6 oboustranných panelů pro přeživší
 • 6 stíratelných fixů
 • 6 oboustranných panelů pro velké šéfy
 • 48 karet s běžnými zombiemi
 • 24 karet se speciálními zombiemi
 • 6 karet společníků ke hře pro jednoho
 • 1 karta velitele
 • 10 karet tahů
 • 3 karty velkého šéfa pro první fázi
 • 4 karty velkého šéfa pro druhou fázi
 • 7 karet oživení
 • 6 karet s pokyny k oživení

Zhodnocení samotného materiálu a jeho kvality není jako u jiných recenzí deskových her na dlouhé psaní. Za několik desítek her se nám nic nezničilo, nepokazilo, a dokonce ani neztratilo. Kartičky jsou pokryté ochrannou vrstvou stylu laminovací folie a brání tak před vlhkem nebo mastnotou z rukou. Proto jsou odolnější a ono to v podstatě má logiku, když na ně máte psát fixy. O této části hezky slovensky: „O tom, potom“. Logika mě nepustí, a proto vím, že první věc, která si odnese svoji daň poškození, bude tuha ve fixu, ale s tím se nějak musí počítat. Dokoupit stíratelné fixy by v lepším papírnictví až tak velký problém být neměl. Jak z našich zkušeností už zjišťujeme, největším kamenem úrazu jsou vždy pravidla. Ani Zombicide: Do zbraně se této hrozbě nevyhnulo. Nějaké té chyby jsme objevili už jenom při letmém čtení, a podobně jak je zvykem i u jiných pravidel, také zde zůstala zatmavená místa v určitých pasážích hry, kde jsme si prostě museli pravidla vymyslet, respektive vysvětlit po svém. Tyto chyby jsou ale zrnkem špatnosti na materiální stránce hry a v rozhodování se, zda Zombicide koupit, nebo ne, by neměly hrát téměř žádnou roli.

Nemrtvá zábava se živými hráči

O čem v Zombicide jde, jsem poeticky už načrtnul v úvodu. Hra začíná vybráním jedné ze šesti různých postav. Já si pro svoji prezentaci vybral Skyler. Každá z postav má speciální schopnosti a různé typy zbraní. Ta moje má AK-47, M16A4, pilu na beton a revolverové duálky ukryté pod názvem Zlaté akimbo. Každá zbraň poškozuje zombie specifickým originálním tvarem, složeným z malých čtverečkových kostek. Zombie jsou složené z určitého tvaru kostek, vy musíte stylem Tetrisu celé tělo zombie vyplnit a tak ji definitivně zabít. Zombie mají také svá specifika, která postupně přibývají nebo, pokud jste šikovnější, ubývají. Pokud se vám ne tak úplně daří, zombie jsou u vás blíž. Když jsou na dosah ruky, způsobí vám poškození.

Hra se skládá ze dvou kol a jedno kolo se skládá z devíti tahů. V prvním kole se zahříváte s klasickými zombie, sbíráte zkušenosti a připravujete se na finální bitvu druhého kola. V něm na vás totiž čeká velký zombie taťka a těch je na výběr taky ze šesti různých specifických druhů. S partou kamarádů se snažíte Velkého šéfa zničit a s vykreslením všech jeho kostiček hra končí vaším vítězstvím. Jestli kdokoliv z party umře, hru jste prohráli. Zombicide: Do zbraně je tedy postaveno na silně kooperativním základu, vaším jediným soupeřem je hra samotná. Jeden z party je na začátku hry zvolen jako vůdce a rozhoduje o jejím příštím osudu. Hra je určena pro jednoho až šest hráčů. Větší počet není možný a pro jednoho hráče má hra svá specifika. Zombicide je i na tuto verzi hraní připraveno nadprůměrně a opětovně se silně přikláním k pozitivům.

Vtažený do apokalypsy

Závěrem bych doplnil to nejdůležitější. Zabaví hra alespoň na tu půlhodinu, kterou slibuje na obalu krabice? Odpověď je jednoznačně ano. Po pochopení pravidel jsme hru hráli ve dvojici docela často. Ještě častěji jsem ji hrál sólově a také mě moc bavila. Nemůžu se dočkat, až si ji zahrajeme i ve větším počtu hráčů. Klasické a speciální zombie jsou zajímavé, ale drobnou výtku mám. Těch typů klasických zombie mohlo být víc. Na to, že kartiček zombie je 48 a 24, je spousta z nich repetitivních. Na druhou stranu karty Velkých šéfů byly originální, takže to jemně otupilo tuto hranu negativ.

Také postavy hlavních hrdinů jsou zajímavé a hra velmi originálním způsobem zabaví i na delší čas, než byla zmíněná půlhodina. I verze pro jednoho hráče vůbec není odfláklá a tvoří ji doplňkový obsah. Zombicide: Do zbraně je navíc speciálně upraveno pro různý počet hráčů. Dokonce jsou tu i různé úrovně náročností, od snadné přes standardní, těžkou až po noční můru. Ani grafická stránka nezaostává. Univerzum je ilustrováno věrohodně a já jsem znovu u plusů. Zombicide: Do zbraně mě tedy dokázalo nadchnout a ponořit do světa apokalyptického chaosu a bojové akce. Nebo mě jenom kousnul zombie a já se vám chci sladkými řečičkami dostat pod kůži. A pak přes lebku. Až ke šťavnatému mozečku…

Zombicide: Do zbraně je akční kooperativní hra pro jednoho až šest hráčů s kvalitním obsahem a materiálem. Pár drobných nedostatků v ní naleznete, ale jinak oplývá originalitou, zábavou a nenáročností k pochopení. Její propracovanost je vyznačuje různými úrovněmi, kvalitní hrou pro jednoho hráče a hezkou grafickou stránkou. Pokud máte rádi kooperativní týmové hry, touhle hrou nic nepokazíte.

Klady
 • Design
 • Kvalita materiálu
 • Propracovanost
 • Zábava
 • Kooperace
 • Možnost sólo hry
 • Přiměřený čas hraní
Zápory
 • slabá různorodost kartiček
 • chyby a nedostatky v pravidlech
Infobox
 • Autoři Jordy Adan, Marco Portugal
 • Vydavatel Blackfire
0.0

Doporučujeme

Pavol Kunca

Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.