CarX Street - start závodu

CarX Street – pouliční závodění za pár kaček

8. 5. 2025
 

Jakožto fanoušek závodních her se vždy rád podívám nejen na velké tituly od známých studií, ale také i nejakou tu indie záležitost, která dokáže přinést zábavnou a kvalitní hratelnost, za níž by se někdy nemusely stydět ani větší studia. Dnes se na takový počin podíváme. Jde konkrétně o hru CarX Street od studia CarX Technologies. Ta nabízí pouliční závodění ve stylu Need for Speed, přičemž to obohacuje ještě o některé live-service prvky z Forzy Horizon 5 nebo The Crew Motorfest. Jak se CarX Street povedl a jestli si za cenovku 17,59 euro zaslouží vaši pozornost, vám ukáže naše dnešní recenze.

Sunset City jako na dlani, teda skoro

Značka CarX navíc nepatří mezi nějaké nové série, ale na svém kontě už nějaký ten kousek má. Jde například o CarX Drift Racing Online, kterou jsem měl tu čest taktéž recenzovat a musím říci, že mě tato závodní hra hodně překvapila. Jestli jsem stejné pocity zažíval i v případě CarX Street, se vám budu snažit popsat na následujících řádcích. Jakožto obyčejný chlápek se ocitnete ve městě Sunset City, kde se stanete součástí sítě StreetNET. Jedná se o skupinu, která spojuje všechny pouliční závodníky a vaším cílem nebude nic jiného, než se stát legendou této sítě a porazit všechny její členy.

Závody v CarX Street se dělí na takzvané kluby, které obsahují několik eventů., Na konci vždy svedete závodní souboj s hlavním členem. Cílem není samozřejmě nic jiného, než všechny závody v každém klubu pokud možno vyhrát, a tím si zvýšit level a reputaci v sítí StreetNET.  Způsob zpracování se nápadně podobá například The Crew Motorfest od Ubisoftu, kde též bylo v hlavním příběhu nutné splnit několik eventů v různých klubech. Rozdílem je však fakt, že The Crew Motorfest nabídnul více typů závodů, včetně nějakých netradičních, jako bylo překonávání různých překážek. U CarX Street je však situace jiná.

Závodění v této hře se scvrklo jen na dva typy závodů, a to okruhové závodění na počet kol a sprint. Bohužel zde nenajdeme například driftování, které sice ve hře je, nikoliv však v klubových závodech, ale jen jako vedlejší činnost. To je pro mě osobně mírné zklamání, zvláště v situaci, kdy CarX Technologies má s tímto typem závodu zkušenosti. Samozřejmě mluvím o výše zmíněném CarX Drift Racing Online. Navíc bude asi jasné, že většina hráčů půjde čistě po hlavní dějové lince, a tím jsou právě ony zmíněné klubové závody. Co mi na CarX Street dále chybí, jsou různé vedlejší činnosti, třeba překonávání radarových limitů rychlosti po vzoru Forzy Horizon či The Crew Motorfest, či nějaké další podobné možnosti jak zabít čas, pokud se chcete jen tak potulovat po městě. Možná by nakonec nebylo od věci přidat nějaký ten obsah navíc i za cenu zvýšení cenovky, protože je mi jasné, že pokud se rozhodnete hru prodávat za 17 euro, asi toho příliš co do obsahu vykouzlit nedokážete.

Kromě závodů pro jednoho hráče titul obsahuje i možnost zazávodit si proti živým hráčům. Musím uznat, že aktivita je v této hře poměrně velká a i samotné závodění je vskutku zábavné a hlavně férové. Za toto tvůrci zaslouží jednoznačný palec nahoru.

Rozsáhlý upgrade vozidel a vozový park

Abych však jen CarX Street nekritizoval, velmi se mi líbí rozsáhlý vozový park a propracovaný systém upgradů. Ten je jednoznačně silnou stránkou tohoto titulu a vašeho miláčka si můžete vytunit snad ve všech ohledech, co vás jen napadnou. Pokud se zaměříme na výkonnostní stránku, tak vylepšování vozidel není jen o pouhé výměně motoru, převodovky či kol za lepší. Vy si zde totiž můžete měnit i jednotlivé komponenty každé části ústrojí, což vám nabízí opravdu rozsáhlé možnosti tuningu. Nebudu tu tvrdit, že je v tomto CarX Street jedinečný, to rozhodně ne. Musím však upozornit na fakt, že jde o hru za 17,59 euro a ani u mnohem dražších titulů není tak propracovaný tuning v dnešní době pravidlem.

Další pozitivum nacházím u vozového parku, který čítá celkem 118 modelů. Vozidla zde sice nejsou licencovaná, avšak jejich zpracování vychází většinou z reálných předloh. Jak už bylo řečeno, auta jsou rozdělena do několik tříd, přičemž každá z nich nabídne přibližně dvacítku modelů. Velmi se mi líbí, že žádné auto (i ze stejné třídy) se neřídí úplně stejně a při výběru každého z nich musíte dbát na to, jestli vám jeho jízdní vlastnosti budou sedět. Tím se pomalu dostáváme k jízdnímu modelu, který je poměrně dobrý, ale má i nějaké  nedostatky. 

Arkádový jízdní model s malou mírou nepředvídatelnosti

Ačkoliv jsem v předchozí kapitole pochválil rozdílnost v ovládání jednotlivých vozů, nemůžu opomenout nedostatky, které CarX Street v tomto ohledu má. Nejsou sice nikterak zásadní, ale v případě arkádových závodů si asi člověk vybaví něco jiného – tato hra totiž není ani žádný čistokrevný simulátor. Největší problém u mě představovalo brzdění do zatáček. Auta ve hře mají hodně velký brzdný bod, což není vyloženě špatně, ovšem u hry, kde je mimo jiné  hlavním prvkem využívání Nitra, bych asi očekával jízdní model někde blízko Need for Speed či právě jiných alternativ jako je Forza Horizon nebo The Crew Motorfest. Tento neduh je ale spíše jen otázkou zvyku, avšak pokud rádi hrajete a jste fanouškem některého ze zmíněných titulů, řízení se budete muset chvíli učit. Jde hlavně o ono brždění, které bývá mnohdy nepředvídatelné a sem tam se díky tomu ocitnete i mimo silnici. Pokud si nicméně na jízdní a fyzikální model zvyknete. Dostane se vám zábavného zážitku, který vás na dlouhé hodiny dokáže zabavit.

Co bych dále oželel je nutnost doplňovat palivo a hlídat si opotřebení pneumatik. Rozhodně musím vyzdvihnout fakt, že tvůrci tento element do hry vůbec implementovali. Opět však narážím na to, že by CarX Street měl být i díky svému zaměření blíže jiným arkádovým závodním hrám popsaným výše. Navíc doplňovat palivo musíte většinou již po pár odjetých závodech, což se časem může zdát i jako zbytečně otravné. Vesměs ale nejde vyloženě o negativum, spíše jen moje osobní rozpaky z toho, že se jedná o arkádu, ale některé prvky připomínají spíš závodní simulátor

Jako poslední nedostatek bych zmínil umělou inteligenci. Jde vidět, že auta kolem vás byla jen naprogramovaná, aby oživila město, nikoliv však předvídala různé dopravní situace. Dost často se mi stávalo, že při závodech se mi okolní auta pletla do cesty, a to i když bylo z dálky evidentní, že se řítím vysokou rychlostí. Většinou takové chování vyústilo ve srážku, především když počítačem řízené vozy chtěly na křižovatce někam zahnout.

Po vizuální stránce CarX Street vyloženě neurazí ani nenadchne

Na závěr bych se krátce zaměřil na vizuální stránku, která vyloženě neurazí, ale ani nenadchne. Už od prvních pohledů jde vidět, že CarX Street není žádnou AAA hrou a co do vizuálu, bych tento počin zařadil někam na takový dobrý průměr. Město Sunset City je docela velké a pokud se vám naskytne příležitost, nějakých těch scenérií, jenž vám vyrazí dech, se dočkáte. CarX Street bych ale spíše přirovnal k nějakým těm starším dílům Need for Speed, což se propíše i do atmosféry, se kterou jsem já byl spokojen. Tím bych moje povídání asi ukončil a šel se vrhnout na naše klasické závěrečné hodnocení.

CarX Street je zajímavá závodní hra, která se vzhledem ke své cenovce může pochlubit rozsáhlým vozovým parkem, propracovaným tuningem a obstojným jízdním modelem. Ten vám však může ze začátku dát zabrat. Na stranu druhou by však titul potřeboval ještě nějakou tu péči v oblasti umělé inteligence a přidávání obsahu. Pokud ale máte rádi sérii Need for Speed či Forza Horizon a hledáte nějakou závodní hru jen tak k relaxaci, můžu vám CarX Street určitě doporučit. Šest a půl bodu z deseti.

Klady
  • rozsáhlý vozový park
  • propracovaný tuning vozidel
  • vzhledem k cenovce obstojný jízdní model
  • povedený multiplayer
Zápory
  • hloupá umělá inteligence
  • brzdění do zatáček je někdy nepředvídatelné
  • málo obsahu
  • driftování není součástí hlavních eventů
Platforma PC
  • Datum vydání 29.04.2025
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Hratelnost

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Obtížnost

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.