Cruis’n Blast – hra z arkádových automatů

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: igbd.com
Cruis’n Blast je restartem série původních arkádových her Cruis’n z doby minulého tisíciletí a jeho přelomu. Žánr arkádových závodů je značně přehlížen a téměř žádné nové hry tohoto typu nevycházejí. Cruis’n Blast původně vyšel již v roce 2017, avšak port pro Nintendo Switch, na kterém je recenzovaný, byl vydán až v minulém roce 2021. Základním cílem všech her v sérii je předstihnout ostatní závodníky na různých tratích a skončit první v cíli.

Série Cruis’n

Cruis’n je série závodních videoher, která se zaměřuje na přehnaný vizuál s rychlou hratelností a širokou škálou vozidel a tratí založených na reálných místech na světě. Série debutovala v roce 1994 s dílem Cruis’n USA, na který navázala pokračování v letech 1996 a 1999. Další díl z roku 2001 se lehce odchýlil v mechanikách a jako jediný také nevyšel pro arkádový automat. Další Cruis’n vyšel nečekaně roku 2007, kdy studiu vypršela licence pro Rychle a zběsile, a tak již vytvořenou hru vydali pod novým názvem.

Jednoduchý jízdní model

Stejně jako v původních hrách se v Cruis’n Blast jedná o přímé závody bez otevřeného světa a vozidlo se víceméně řídí i dost samo. Stačí vám sešlápnout plyn, nebo si i nastavit automatické zrychlování, a hra vás bude uměle udržovat v dráze. Stačí se víceméně jen přesouvat doleva a doprava a vyhýbat se tak překážkám nebo se snažit trefit různé zrychlováky či posbírat peníze a klíče. Pokud přece jen narazíte do zdi, neškodně se odrazíte zpět do dráhy, jako by se nic nedělo. Hra opravdu cílí na rychle ubíhající zábavný závod, neustále vás tlačí dopředu, a i kdybyste pořád do něčeho naráželi, moc ji to neovlivní

Dá se tomu vůbec říkat závod?

To se bohužel týká i různého soupeření s vašimi závodícími protivníky. Scénář každého závodu je dost identický. Na startu auta vyrazí dost dopředu a vy je pak postupně doháníte. Pro ozvláštnění hry můžete provádět různé triky a své soupeře i zničit. Stačí se dostat do blízkosti jiného vozidla, těsně za ním, anebo i vedle něj, a provést akci. Vaše vozidlo pak provede barrel či side-roll a dané auto přeskočí nebo se od něj odrazí a tímto jej předstihnete. Když auto správně trefíte, zničíte jej a dočkáte se epického slow motion výbuchu. Víceméně kdykoliv, nejen v zatáčkách, můžete i driftovat a získávat pomyslné zrychlení. K dispozici máte také omezené použití nitra.
Problémem je, že vše výše zmíněné utváří jen takové pozlátko – je víceméně opravdu jedno, co uděláte, protože umělá inteligence protivníků je naprogramovaná, aby vás stíhali do určitých bodů na trati. Takže i když jej brutálně rozsekáte, aniž byste však dosáhli daného bodu, je auto okamžitě zpět a už vás předjíždí. Stejně tak, dokud nepředjedete závodníky kolem vás, další jako by neexistovali a nikde je nevidíte. Objeví se až po předjetí a překročení daného bodu. Zrychlování je umělé, nikdy svým protivníkům nějak výrazně neujedete ani je výrazně nedohoníte. O vašem výsledku rozhoduje pár posledních sekund a metrů před cílem. Na tuto dobu se opravdu vyplatí schovat si použití nitra a použít jej pro vaše vítězství. Platí to tak pro všechny obtížnosti, mezi kterými nepoznáte moc rozdíl. Vše je neustále stejné, hra je dost repetitivní.
Zdroj: igdb.com

Naprosto bláznivý vizuál

V čem však Cruis’n Blast naprosto vyniká, je absurdno a takový ten kýčovitý pocit 90. let, který opravdu nemusí sednout každému. Všechno je přehnané, nablýskané a na vaše smysly útočí neonově zářivé barvy. Okolo vás pobíhají dinosauři, lítají koblihy, zemětřesení a tornáda vám ničí dráhu a potkat můžete i yettiho nebo ufo. Přidejte k tomu ještě zmíněné výbuchy a možnost místo auta hrát například za vrtulník, triceratopse, žraloka či jednorožce a získáte tak opravdu absurdní zábavný zážitek.

Herní možnosti

V menu hry si můžete vybrat turné, které se skládá z šesti šampionátů, každý po čtyřech závodech. Jednotlivé šampionáty si musíte postupně odemknout získáváním vítězství v těch předchozích. Každý šampionát má své vlastní bláznivé téma, jako jsou závody v noci, závody ve stylu Need for Speed, kde vás nahání policejní auta, a závody, kde vás pronásledují helikoptéry, dinosauři, ufa či bláznivé počasí. Říkáte si to je super, taková rozmanitost. Ve skutečnosti se jednotlivé animace a skripty kulis neustále opakují a máte pocit déjà vu. Kulisy ale na závod opět vliv nemají, projíždíte jimi jako duch.
Kromě turné si můžete také zahrát pět původních arkádových map z prvního dílu nebo pokořovat své rychlostní rekordy v časovkách. Dohromady se tedy Cruis’n Blast chlubí téměř třiceti různými mapami, nicméně se od sebe zas tak moc neliší.

Vozový park

Cruis’n Blast je určitě originální v tom ohledu, s čím vším můžete závodit. Zpočátku máte k dispozici normální licencovaná auta, ale postupně si za nasbírané klíče, které jsou náhodně na závodních tratích, a stejně tak peníze, můžete odemykat a kupovat vozidla nová. Můžete si tedy zazávodit v hasičských autech, školním autobusem nebo například jako helikoptéra, triceratops nebo žralok. Ano, skutečně je to tak. Všechna zvířata budou mít zvuk motoru, chovat se a dělat triky jako jiná auta. Je to opravdu úsměvné, nicméně animace jsou u všech vozidel naprosto stejné, nic nemá vyloženě něco svého. Podobné to je i se staty. Každý prostředek má své konkrétní staty, ale v rámci závodu jsem nepoznala jediný rozdíl. Za jízdu daným prostředkem a nasbírané peníze dále můžete své vozidlo různými šílenostmi vylepšovat.

Zahrajte si s přáteli

Jedním z hlavních důvodů, proč jsem Cruis’n Blast chtěla vyzkoušet, je i možnost hrát v lokální kooperaci až se čtyřmi hráči. To funguje docela dobře. Dočkáme se klasické rozdělené obrazovky, každý si zvolí své vozidlo a jde se na to. Pro nějaké občasné párty hraní je to ideální. Triceratopsem nebo žralokem určitě můžete pobavit. Nicméně i zde působí jisté naprogramování, které vás i vaše spoluhráče uměle udržuje blízko sebe, nikdy se nikdo nepropadne hluboko dozadu. Z hlediska všech zmíněných poznatků bych proto raději sáhla například po Mario Kart 8 Deluxe. Online hraní zde dostupné není.
GP uvozovky

Cruis’n Blast je taková jednoduchá arkádovka pro nenáročné hráče, která, pokud hledáte něco sofistikovanějšího, moc nenadchne. Na první pohled vás zaujme rozmanité prostředí a dopravní prostředky, za které můžete hrát, ale ve výsledku je vše dost repetitivní a dané výstřelky to dlouhodobě nezachraňují. Ideální to však je pro občasné zahrání s partou přátel, která by nevšední prostředí a rychlé závody mohla ocenit.

Klady

rozmanitost závodních prostředků
naprostý chaos a šílenost
vhodné pro více hráčů

Zápory

nízká sólo znovuhratelnost
repetitivnost
umělé udržování závodu
chybějící online multiplayer
0

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn