Detektivní únikovka – Sluneční ostrov

Detektivní únikovka – Sluneční ostrov – imerzivní zážitek v preapokalyptickém Dánsku

14. 12. 2023
 

Máte rádi únikové hry? Já je zbožňuji a v mém rodném Brně jsem v době předcovidové obešla všechny. S většími i menšími úspěchy a s větším i menším nadšením po odehrání. Když jich obejdete více než 20, zjistíte, že se některé motivy a hádanky opakují, a už to pro vás není takový zážitek jako v začátcích. A pak vám některá dokáže naprosto vyrazit dech svým propracovaným příběhem a neotřelými mechanickými hádankami. Od roku 2019 jsem sice v žádné skutečné únikové místnosti nebyla, odehrála jsem ale více než 60 únikových a detektivních deskovek. Řada z nich mi nevyhovovala, ať již proto, že byly jen směskou rébusů bez nosného příběhu, nebo naopak se spoléhaly jen na příběh, ale na rébusy zapomněly. Několik z nich mi však vyrazilo dech. Těmi jsou série Unlock (česky několik dílů vydal Blackfire jako Odemkni!), Únikové příběhy od REXher a Detektivní únikovky od Albi. Leopold byl se svým dospělým příběhem a temným laděním ve stylu severských detektivek svěžím závanem v jinak spíše rodinám přizpůsobených únikovkách. Maria byla jeho přímým pokračováním a v dospělosti, temnotě a brutalitě za Leopoldem nijak nezaostávala. Detektivní únikovka – Sluneční ostrov je zcela novým příběhem, který je však také zasazen do depresivního prostředí Dánska a stejně jako předchozí trilogie je určen dospělým hráčům od 18 let. Povedl se, nebo již autoři své nejlepší nápady vypotřebovali?

Webová aplikace

V příběhu Detektivní únikovky – Sluneční ostrov se ocitnete v kůži mladé dánské ženy Sigrid, která se vydá hledat svoji ztracenou sestru. Ta pracovala jako bioložka pro dánskou armádu a už nějakou dobu se vám neozvala. Naštěstí vám při svém odjezdu zanechala lepenkovou „krabici osmého dne“. Rozhodnete se ji tedy otevřít. Kam vás asi zavede?

Detektivní únikovka – Sluneční ostrov je trilogie malých krabiček, k jejichž zahrání potřebujete webovou aplikaci. Ta vás vede příběhem, vyhodnocuje nejrůznější pokusy o kombinování předmětů nebo jejich použití a v neposlední řadě se v ní nachází i nápovědy k jednotlivým rébusům. Jsem moc ráda, že se autoři rozhodli vydat cestou aplikace, hraní je díky ní mnohem zábavnější. Sleduje váš postup a dává body za rychlé a bezchybné vyřešení jednotlivých rébusů. Rozhodně se tak nevyplatí bezhlavě kombinovat jakékoliv předměty s jakýmikoliv, ale musíte si dobře rozmyslet, jaký postup dává vzhledem k příběhu největší smysl. Navíc aplikace umožňuje použít i jiné než textové rébusy, například zvukové. Nejen kvůli nim je tak vhodné hrát Detektivní únikovku – Sluneční ostrov v klidném prostředí. 

K aplikaci mám jen dvě výtky. První se týká nápověd, které občas nefungují, jak by hráč čekal, a odpovídají na něco úplně jiného, než vy potřebujete. Druhá výtka je k několika rébusům, jejichž řešením jsou souřadnice. Bohužel je potřeba je zadat v určitém formátu, tedy například „B2“, tvar „2B“ aplikace nejen neuzná, namísto upozornění na chybný formát zadání vám napíše nějakou nesmyslnou zprávu a strhne body za špatnou odpověď. V tomto směru funguje mnohem lépe aplikace spojená se sérií Unlock.

Imerzivní příběh

Nemohu vám bohužel prozradit o moc víc k příběhu Detektivní únikovky – Sluneční ostrov, než jsem již prozradila. Jde opravdu o jeden z těch příběhů, které si užijete tím více, čím méně o něm dopředu víte. Mohu vám ale říct, že ač naprosto jiný než u předchozích trilogií, opět se velice povedl a jednoznačně vás vtáhne do děje. Upřímně doufám, že autoři plánují další trilogii, nějaká zadní vrátka si na konci třetího dílu nechali. 

Příběh využívá řadu motivů typických pro postapokalyptické příběhy, ale i pokud máte tento žánr v malíku, stále vás má čím překvapit. Nebojí se dospělých témat, krve, ani násilí. Jen těch překvapujících momentů není tolik jako u trilogie Leopold, kterou bych hodnotila ještě o půl bodu výš. Je ale možné, že těch méně překvapujících momentů vnímám jen z pozice někoho, kdo předchozí trilogie hrál. Pokud bude Sluneční ostrov vaším prvním setkáním s Detektivními únikovkami, jsem si jistá, že půjde o setkání depresivně zábavné a zcela unikátní. 

Během herní partie se krásně proplétá čtení krátkých sekvencí příběhu s luštěním rébusů. Díky tomu nestrávíte více času čtením než samotným řešením, což je neduh řady jiných příběhově bohatých únikových deskovek. Přestože nemusíte číst několik normostran textu, stále je hra velice tematická. Tomu napomáhá i povedená vizuální stránka, za kterou stojí jeden z autorů hry, Jeppe Norsker. 

Rébusy všech druhů

Během hraní Detektivní únikovky – Slunečního ostrova se setkáte s opravdu velkým množstvím nejrůznějších rébusů. V každé z krabiček je 55 karet a drtivá většina z nich je částí některého z rébusů. Úžasné na Detektivních únikovkách je, že všechny rébusy jsou vždy krásně propojeny s příběhem. Řadu z nich bez bedlivého sledování příběhu nebudete schopni vyřešit. Dokonce i výpočetní úlohy, kterých je ve hře několik, jsou vždy tematicky dobře zakomponované a vám se tak nestane, že se budete cítit jako ve škole. No, možná si trochu na školní léta vzpomenete, hra vám ale všechny potřebné údaje poskytne.

Rébusy jsou tak akorát složité na to, abyste je dokázali téměř všechny vyluštit, ale zároveň dostatečně složité na to, abyste si po jejich vyluštění mohli připadat chytře. Neříkám, že jsme nikdy nemuseli použít nápovědy, museli. Jen jeden nebo dva rébusy však byly takové, že jsme ani s nápovědou nechápali, jak se k danému výsledku došlo.

Na jedno zahrání

Nebudeme chodit kolem horké kaše, největším neduhem Detektivní únikovky – Sluneční ostrov bude pro většinu hráčů skutečnost, že ji není možné odehrát opakovaně. Pokud patříte mezi kritiky tohoto formátu deskových her, máte pravdu. Opravdu si Detektivní únikovku – Sluneční ostrov vy osobně znovu nezahrajete. Na druhou stranu se během herní partie žádná z komponent neznehodnotí, čímž se liší od nejslavnější série deskoherních únikovek Exit. Můžete tak hru bez problému půjčit nebo prodat. I jedinečný kód, který musíte zadat do webové aplikace, je opakovatelně použitelný.

Na každý díl trilogie budete potřebovat přibližně 90 minut. Dohromady vám tak Detektivní únikovka – Sluneční ostrov poskytne více než čtyři hodiny imerzivní zábavy. Je to dostatečně dlouho na to, abyste si užili propracovaný příběh i luštění nejrůznějších rébusů. Zároveň je ale možné celou trilogii odehrát za jeden večer. Díky formátu tří dílů si však celý příběh můžete jednoduše dávkovat postupně. 

V posledních letech se ceny veškerého materiálu, dopravy i lidské práce výrazně zvýšily. Je tak nemilou, ale pochopitelnou skutečností, že za sérii Sluneční ostrov zaplatíte o něco více, než tomu bylo u předchozích Detektivních únikovek.

Detektivní únikovky jsou velice povedenou sérií únikových deskovek určených pro dospělé hráče. Svým temným zasazením jsou jako svěží vítr v žánru, který je jinak zaměřen na rodinné hraní. I bez nutnosti čtení několika normostran textu je Detektivní únikovka – Sluneční ostrov extrémně tematickým zážitkem, ve kterém musíte pro úspěšné řešení rébusů bedlivě sledovat probíhající příběh. Do děje vás vtáhne i velice povedená webová aplikace. Hru si sice nemůžete opakovaně zahrát, během herní partie se však žádné komponenty neničí a mohou si ji tak užít i vaši přátelé. 

Klady
 • skvělý příběh
 • dospělá témata a temné zasazení
 • různorodé a tematické rébusy
 • dobré použití webové aplikace
 • množství příběhu tak akorát
 • komponenty nejsou během hraní znehodnoceny
Zápory
 • občas matoucí nápovědy ve webové aplikaci
 • špatné označení chybně zadaného formátu v aplikaci
 • nemůžete hrát opakovaně
Infobox
 • Autoři Jeppe Norsker, Jakob Troensegaard Bang
 • Vydavatel Norsker Games
 • Distributor Albi
0.0

Doporučujeme

Cena/výkon

Mozkovar index

Náhoda

Téma

Znovuhratelnost

Zpracování

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.