Dust to the End intro

Dust to the End – pánem vlastní karavany

2. 10. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Lidé se díky postupné evoluci vyvinuli v momentálně dominantní a nejinteligentnější druh na této planetě. Jsou ale lidé opravdu tak inteligentní? Chamtivost, závist, schopnost ublížit jinému jen pro zábavu, i to je znak moderního inteligentního člověka. A pak je tu víra a různé politické postoje – za celou historii lidstva by se mohlo zdát, že se lidé poučili a budou se snažit konflikty spíše řešit diplomaticky než formou násilí. Třetí světová válka byla však nevyhnutelná a její následky můžete okusit ve hře Dust to the End.

Zdroj: igdb.com

Postapokalyptický svět po jaderné válce

Jaderná válka prakticky ukončila lidskou civilizaci tak, jak ji známe. Nicméně zlo a nenávist v lidských srdcích zůstaly, ba co víc, byly ještě více posíleny. Nebyl by to člověk, aby se nesnažil přežít za každou cenu, a ještě na tom něco vydělat.

I když byla většina známého světa zničena, anebo zůstala kontaminována radiací, našlo se i mnoho těch, co přežili. Někteří lidé tušili, že se něco podobného stane, možná si podobně jako Mr. Prepper postavili své podzemní útočiště nebo se jen hromadně uchýlili v rámci komunity do podzemních tunelů, kanalizací a meter.

Nyní, o desítky let později, hrajete za potomka těchto prvních přeživších. Žili jste v „bezpečném trezoru“ nazývaném Úkryt 507, daleko od nebezpečí a ozářeného světa. Samozřejmě že nic netrvá věčně, a tím spíše, když se jedná o idylické přežívání. Netrvá to dlouho a ve vašem chráněném koutě postapokalyptické pustiny vás navštíví parta banditů oděných do masek a plášťů, vyzbrojených palnými zbraněmi. Spíše díky notné dávce štěstí než vašim dovednostem se vám podařilo přežít, zatímco zbytek obyvatel vašeho dosavadního útočiště byl zabit nebo vzat do zajetí.

Vaše zubožené tělo najde laskavý stařík, který vás ošetří a postará se o vás. Jedná se však o situaci „něco za něco“, nebo spíše „zachránil jsem ti život a ty máš vůči mě dluh“. Ukáže se totiž, že stařík nakonec tak laskavý není a očekává, že si svůj životní dluh vůči němu odpracujete prací pro jeho karavanovou společnost.

Tato práce vyžaduje, abyste cestovali mezi osadami, nakupovali zásoby v jednom městě za nízkou cenu a prodávali je dál v jiném městě za vyšší, a tento proces opakovali, dokud se z vás nestane jakýsi postapokalyptický král obchodníků nebo prostě hodně bohatý ranař s vlastní partou žoldáků.

Zdroj: igdb.com

Dust to the End a život mezi karavanami

Hned na začátku si vytvoříte svého hrdinu. Můžete si zvolit mezi klasickými postavami muž/žena a následně si navolit také různé typy hlav, nebo obličejů, chcete-li, styl účesu, který však zahrnuje i různé masky (dokonce i typická maska se zobákem, jakou nosili moroví doktoři), tělo, kde si měníte bundu, a jako poslední kalhoty. Následně si také volíte, zda se budete zaměřovat na boj na blízko, nebo na dálku. Následně si zvolíte první sadu schopností a hurá do akce.

Samotný gameplay by se dal rozdělit na několik stran, nebo prvků, chcete-li. Jednou z těchto stran je „pobyt“ ve městě, nebo spíše osadě. Většinou se jedná o polorozbořené domky postavené z toho, co se dá najít, tedy z vlnitého plechu, krabic atd. Zde je pohled ze strany třetí osoby, zde se pohybujete formou klikání na jednotlivé budovy a případně komunikujete s majiteli nebo osazenstvem.

V těchto osadách nebo městech můžete samozřejmě navštívit obchod, kde můžete doplnit potřebné věci jako vodu, jídlo, benzín a náboje, ale také koupit nové vybavení nebo, jak už bylo zmíněno, jednu surovinu levně nakoupit a draho prodat v jiném městě. 

Za zmínku rozhodně stojí, že ve hře je mnoho předmětů, všech předmětů. Najdete tu tedy jak vybavení ve formě různých přileb, neprůstřelných vest a masek, tak i mnoho druhů zbraní od obyčejných ručních palcátů a klacků na blízko po kuše, pistole, těžké kulomety, no prostě zde si opravdu vybere každý.

V těchto městech (kterých je více než 50) pak můžete také vyrazit za obchodníky s lidmi, najmout si žoldnéře, kteří se přidají do vaší skupiny, nebo od specifických postav získat nové úkoly ke splnění.

Můžete také využít miniher v podání například hraní karet o cigarety. To je rozhodně dobré zpestření hry.

Zdroj: igdb.com

Cestou sem, cestou tam, o všechno se postarám

Dalším významným prvkem hry je jednoznačně cestování po mapě, nebo respektive mezi osadami a různými lokacemi. Mapa není zcela otevřená, ale spíše polootevřená. Jsou zde totiž různé lokace, osady nebo, řekněme, lokality, kam se bez dostatečného vybavení prostě nepodíváte, což v některých aspektech a fázích hry dává smysl.

Během cestování sledujete malou verzi své postavy, jak prochází po přehledné mapě se zvýrazněnými osadami, bandity a nestvůrami, které se potulují a hledají snadný boj, a vyznačenými náhodnými událostmi, jako jsou zásobovací skrýše apod. Nutno zmínit, že všechny postavy (i obchodníky), co na své cestě potkáte, můžete zabít. To se ale nemusí leckdy opravdu vyplatit.

Na začátku cesty si určíte cestu do osady, kam se chcete vydat, nicméně i když se vaše postava vydá na cestu k osadě, kterou jste si určili jako cíl, její pohyb máte stále plně pod kontrolou, což znamená, že se můžete vyhnout bojovým střetům, odklonit se k vysazeným zásobám nebo zcela změnit cíl.

Musíte však dbát na dostatečné zásoby vody a jídla na cestu. Vaše cesta jinak může mít rychlý konec, respektive bez vody a jídla budete mít značné postihy ke zdraví, až nakonec v krajním případě můžete i zemřít. Nicméně i když se jedná o určité survival prvky, nejedná se o nic extrémního jako například ve hrách SCUM nebo This Land Is My Land.

Hra vám předtím, než se vydáte na cestu, k vašemu zadanému cíli řekne, kolik jídla a vody budete potřebovat, a vy se jen musíte ujistit, že máte v inventáři alespoň dostačující minimum. S tím je ruku v ruce spojeno samozřejmě i místo ve vašem inventáři. Za čas si budete moci pořídit i vozidlo, což celé cestování a problém s místem značně zpříjemní.

Důležité není jen množství jídla a vody, které nesete, ale také kvalita těchto předmětů. Ta ovlivňuje vaši morálku, což má vliv na vaši bojovou efektivitu.

Zdroj: igdb.com

Tahové souboje, co zabaví, ale i potrápí

Posledním prvkem je pak samotný boj, s kterým však úzce souvisí i vývoj a vybavení postavy. Jak jsem již zmínil na začátku, ihned v úvodu si zvolíte, zda bude vaše postava na kontaktní boj, nebo na dálku. Od toho se odvíjí samozřejmě i možnosti skillu, nebo útoku, chcete-li. Vaše postava získává na zkušenostech, a díky tomu si tak můžete vylepšovat i základní atributy, jakými jsou síla, obratnost, agility, štěstí apod. Jsou to tedy klasické atributy, na které jsme zvyklí. Samozřejmostí pak je vylepšení i různých skillů.

Boj je pak veden tahovou formou, kdy na levé straně obrazovky máte váš tým a na pravé straně je nepřítel. Některé vaše statistiky zde určují rychlost, s jakou dostanete další tah. To je znázorněno pořadím tahů v horní části obrazovky. Vždy můžete provést základní útok, který způsobí skromné poškození jednomu nepříteli. Co však budete chtít udělat doopravdy, je jeden z vašich speciálních útoků. Speciální útoky obvykle způsobují větší poškození nebo mají šanci aplikovat na nepřítele, kterého zasáhnou, stavový efekt, například omráčení, které ho donutí vynechat další tah.

Speciální útoky však vyžadují AP (action points) a vaše AP se odvíjí od vaší morálky, takže pokud jste poslední týden jedli chrupavky a brouky a zkrátka se odbývali, budete muset neustále provádět základní útok. Souboje nejsou ničím zvlášť výjimečné, ale jsou solidně zpracované a AI dokáže kolikrát překvapit, jak dokáže nakombinovat různé stavové efekty na vaše členy družstva.

Bojovat můžete s nahodilými NPC, která potkáte na své cestě, ať se jedná o bandity nebo různá monstra, můžete napadnout i třeba obchodníky.

Zdroj: igdb.com

Ručně vytvořené kresby postav

Graficky se jedná o velmi povedené dílo, nečekejte však žádné super high-tech efekty DLSS a RTX On. Tato hra jede na úplně jiných vizuálních principech a využívá kouzlo krásné kreslené grafiky, design ve stylu Wastelandu s více než 40 nádhernými ručně vytvořenými kresbami postav.

Hra je velice přehledná, uživatelské rozhraní je přátelské a velmi rychle se v něm dá orientovat, a to včetně craftování, nebo, chcete-li, výroby předmětů. Můžete vyrobit prakticky cokoli a postupem času i opravdu skvělé a účinné zbraně nebo brnění.

Ozvučení je na příjemné úrovni, zbraně i prostředí mají svůj typický zvuk, kulomety, kuše nebo i švihnutí meče, vše jak má být, a dokonce i když už získáte například motorku, je zde typické ozvučení. Ve hře není dabing, tedy veškeré rozhovory (a že jich je hodně) jsou pak formou prostého textu a následného vybírání odpovědí.

Hrou provází také příjemný soundtrack, který doplňuje atmosféru.

Hru můžete sledovat zde.

Dust to the End je velmi povedená postapokalyptická hra, která kombinuje skvěle prvky RPG s tahovými souboji a obchodováním. Díky pestré paletě předmětů, obchodním mechanismům a více koncům se jedná opravdu o hru, která zabaví na dlouhou dobu. Souboje jsou však v některých případech neuvěřitelně nevyvážené bez ohledu na to, v jaké jste zóně. Taktéž u některých miniher má kolikrát NPC neuvěřitelné štěstí na opakující se výherní karty. V pozdějších fázích však hra může působit repetitivně a vyvolávat lehkou frustraci.

Klady
 • zasazeni hry a zpracování světa
 • mnoho předmětů, zbraní a vybavení
 • pestrá paleta speciálních schopností
 • obchodní mechanismy
 • více konců
 • grafika
 • cestování mezi osadami je skvěle vyvážené z hlediska rizika a odměny
 • minihry
Zápory
 • některé souboje jsou neuvěřitelně nevyvážené
 • při některých minihrách mají vaši oponenti až zázračné štěstí na karty
Platforma PC
 • Datum vydání 11.08.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.