First Feudal - Cover

First Feudal – levnější verze RimWorldu

10. 11. 2021
Zdroj náhledu: igdb

First Feudal je hra o budování a správě, kde hráči přebírají roli středověkého feudálního pána a rozšiřují svou kolonii. Tato hra má podobné prvky a styl hraní jako známější titul Rimworld. Zpočátku to vypadá trochu drsně a složitě, ale po několika opětovných pokusech a zjištěních, jak věci fungují, už není tak velký problém se dostat do pozdějších částí hry. Zabere to sice hodně času a trpělivosti, ale výsledek se vyplatí. Tutoriál na začátku hry vás naučí a ukáže vám základy, ale některé funkce by mohly vyžadovat další vysvětlení. V hlavním menu najdete také multiplayer. K dispozici jsou možnosti pro obtížnost, velikost mapy nebo možnosti přizpůsobení multiplayeru. Lze upravit míru vývoje nepřátel, frekvenci útoků, množství zásob a mnoho dalšího.

Způsoby hraní

Při spuštění nové hry budete mít na výběr mezi počátečními bonusy. Prvním z nich je měděný meč a druhým je kamenný trůn. Volba měděného meče je pro hráče, kteří se raději zabývají obranou a rozvojem vesnice. Meč je mocná zbraň, která je na začátku hry lepší než jakákoliv jiná. Kamenný trůn je pro ty, kteří chtějí bránit a rozvíjet vesnici šikovným řízením pomocí rolníků, aniž by se nechali rozptylovat svými vlastními potřebami.

Spokojenost rolníků

Důležitým aspektem hry jsou vaši rolníci. Musíte jim přidělit určitou práci, jako je například správa zdrojů nebo obchodování. Své rolníky také musíte udržet šťastné – pokud je jejich štěstí více než padesát, získávají zkušenosti rychleji. Pokud jejich štěstí klesne pod padesát, jejich zkušenosti porostou pomaleji. Čím vyšší je průměrné štěstí vašich rolníků, tím častěji se k vaší vesnici připojí noví obyvatelé. Na štěstí mají vliv také dekorace, noční spánek, kvalitní bydlení a další.

Zdroj: igdb

Hratelnost a funkce

First Feudal se může pochlubit spoustou výrobních možností. Existuje mnoho různých typů brnění, která může vyrobit zbrojař, a čím inteligentnější zbrojíř, tím kvalitnější vybavení vyrobí. Existuje pět různých úrovní kvality, bílá, zelená, modrá, fialová a oranžová. Bílá je nejnižší kvalita vybavení a oranžová je ta nejvyšší, která hráčům umožňuje dělat různé kompromisy mezi ochranou a pohybem, jak postupují v technologii. Bohaté jsou také možnosti vařených jídel, což hráčům umožňuje kombinovat typy výživy a výhody trvanlivosti tak, aby vyhovovaly jejich výrobním řetězcům. Rolníci získávají další bonusy, pokud je jejich strava rozmanitější. Pokroku není dosahováno výzkumem, ale použitím již nalezené technologie.

Shromáždění dostatečného množství kovu a jeho opracování na kovárně vede k odemknutí dalších možností v technologickém stromu. Tento postup byl přirozenější a umožňoval pokrok v několika oblastech najednou. Po odemknutí všech připojených výzkumů v oblasti lze získat body, které lze utratit za samostatné odměny, jako je zkrácení doby spánku, vylepšená změna chovu zvířat, snížené penalizace rychlosti pohybu z brnění atd. Vy a vaši rolníci budete potřebovat zbraně a brnění, protože se čas od času stanete cílem útoku. Jak se vaše vesnice rozrůstá, budete moci chránit své vesničany za zdmi vaší kolonie. Hráči také mohou vstát ze svého trůnu a pomoci kolonii se shromažďováním surovin, výstavbou a bojem. Schopnost pohybovat se a přispívat jako postava je jedním z nejunikátnějších aspektů First Feudal. Hráči jsou stále vázáni svými vlastnostmi, výdrží a vybavením jako ostatní postavy, ale zvláště v raných bitvách nebo při sklizni před zimou je další osoba velkým rozdílem.

Zdroj: igdb

Roční cykly

Hra je rozdělena na denní a noční cykly spolu se čtyřmi ročními obdobími – jarem, létem, podzimem a zimou. Budete se muset připravit na zimu tím, že si uděláte zásoby přes všechna ostatní období. V zimě není na pastvinách žádná potrava pro zvířata a na farmách nic neroste. Místo deště se budete muset vypořádat se sněhovou bouří, takže se budete muset udržovat v teple, ať už v posteli, u ohně nebo pitím alkoholu. Můžete získat různé efekty, z nichž jeden se nazývá „warmed“, což vám umožní obnovit si zdraví a ochrání vás před sněhovými bouřemi. Existují další efekty, buďto kladné, nebo záporné, které závisí na aktuálních podmínkách hry, a ty se mohou aplikovat na vás a vaše rolníky. Okolí se skládá z různých terénů, takže budete muset přemýšlet o tom, kam umístit svou základnu. Umístění může mít vliv na rozvoj vaší vesnice, pohyb vás a vašich rolníků může být v určitých terénech omezen. Většinu budov nelze postavit na vodě nebo v horách, i když nad vodou lze stavět náspy. Farmy mají také omezení ohledně toho, kde je můžete stavět.

Způsoby ukončení

First Feudal nabízí hráčům několik způsobů výhry. Jedná se o vojenské vítězství za dobytí čtyř sousedních frakcí, vědecké vítězství za dokončení tří upgradů na nejvyšší úrovni a ekonomické vítězství za vybudování výrobní linky a mincovny a výroby jednoho milionu zlaté měny. Při hraní jsem chtěl dosáhnout vědeckého vítězství, ale během hry se mi v jednu chvíli podařilo porazit dvě sousední frakce, což bylo překvapující. Nakonec jsem však dosáhl ekonomického vítězství, jelikož to najednou byla nejrychlejší cesta k výhře. Hráči poté mohou ve hře dále pokračovat, i když dosáhnou vítězné podmínky, a to buď proto, aby dosáhli i těch ostatních, nebo aby jen dále hráli donekonečna. Navzdory mnoha výherním podmínkám jsem měl pocit, že i při odlišném stylu hraní bych neudělal moc jiných rozhodnutí, takže opakování pro mě byla poněkud omezená.

Zdroj: igdb

Jako středověký feudální pán pomozte svým rolníkům k přeměně malé vesnice v neproniknutelný hrad, vytvářejte, stavte a veďte své poddané na bitevní pole ve First Feudal. Celkově jsem si hru užil, občas se však pro mě objevil problém pomalého postupu. Doporučuji i za plnou cenu


Recenzi pro Gaming Professors napsal Daniel Korda.

Klady
 • možnost interakce s kolonií jako postava
 • mnoho možností tvorby
 • více způsobů výhry
 • obsahuje achievementy
 • editor map
Zápory
 • omezená znovuhratelnost
 • je to trochu pomalé
Platforma PC
 • Datum vydání 08.04.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.