Čtvrté křídlo

Oceňované fantasy Čtvrté křídlo přilétá do České republiky

30. 3. 2024
Zdroj náhledu: Fragment

Víte, jak jednou za čas vždycky všemi americkými médii proběhne kniha, která sklízí celosvětový úspěch, utvoří se kolem ní obrovský hype a všichni po ní touží? Letos tato výsada připadla titulu Čtvrté křídlo od spisovatelky Rebeccy Yarros. Do České republiky ji přivádí nakladatelství Fragment v překladu Pavly Kubešové. Proč se vůbec toto fantasy proslavilo? Vyjma ocenění ze čtenářské komunity se opět ukázala síla sociálních médií, která počin vážně tlačila kupředu. Nyní se pojďme trošku více podívat na toto slavné dílo.

O čem kniha je? Příběh vypráví o Violet Sorrengailové, která měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit celý život mezi knihami. Jenže její matka je nekompromisní generál, a tak jí nařídila, aby se připojila ke kandidátům do navarrské elity, slavných dračích jezdců. Violet jako křehká dívka bez tréninku nemůže přece draka nikdy zkrotit, oni cítí slabost. Jenže jak to tak chodí, Violet je naštěstí velmi inteligentní, a tak využije všechen svůj důvtip, aby přežila. Jsou totiž jen dvě cesty z legendární Basgiathské válečné cesty: absolvovat, nebo zemřít. 

Čtvrté křídlo spadá svým stylem do žánru romantasy, a tak se můžete těšit na mix originálního fantasy světa s hate-to-love romantickou linkou, hromadou podivných zkoušek přežití a samozřejmě bojem o holý život. Jak to tak ale bývá, láska, fantasy, přátelství, mommy issues, nepřátelé a především školní prostředí se projeví na každém a mladá Violet to cítí. Pokud tedy chcete více detailů, příběh je o překonání sebe sama a tom,  vytrvat, nevzdat se, překonat neúspěch a najít nové cesty k vítězství. Tedy volně řečeno, klasický šónen (omlouvám se za tento anime vtip u knihy).

Každopádně pokud vás synopse a rychlé představení příběhu nepřesvědčilo, snad vás zlomí ocenění, která kniha získala. Máme tu Goodreads Choice Award: Winner for Best Romantasy, New York Times bestseller, Apple Best Books of the Year 2023, Barnes & Noble Best Fantasy Book of 2023, NPR „Books We Love“ 2023, Audible Best Books of 2023, Hudson Book of the Year a hromadu dalších. Stručně řečeno, Čtvrté křídlo by mělo přilákat každého čtenáře fantasy. Tak co myslíte, zopakuje tento světový úspěch i u nás? 

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.