Alone in the Dark - úvod

Alone in the Dark – návrat do Derceta

25. 3. 2024
 

Alone in the Dark se vrací v podobě, kterou jste dosud neviděli. Nový příběh, staré známé postavy a k tomu všemu elegantní jižanská gotika, jež se snoubí s nadpozemskými hrůzami a šílenstvím. Tento díl vzdává hold svému legendárnímu předchůdci Alone in the Dark (1992), který si jistě všichni znalci survival hororů dobře pamatují. Titul nám nepřináší nikdo jiný než vývojáři z Pieces Interactive, kteří jsou známí díky titulům Titan Quest: Atlantis, Titan Quest: Ragnarök či Magicka 2. Vydavatelem hry jsou THQ Nordic, kteří kromě franšízy Alone in the Dark stojí například i za Last Train Home, Risen, Gothic nebo Trine 5: A Clockwork Conspiracy.

Podobně jako u hororových titulů Until Dawn, The Dark Pictures: Anthology či The Quarry sázejí i zde vývojáři hodně na herecké výkony. V Alone in the Dark se hlavních rolí zhostili herci David Harbour (Stranger Things, Gran Turismo, Black Widow či Hellboy: Královna krve) a Jodie Comer (Free Guy, seriály Na mušce nebo také My Mad Fat Diary). Pro oba herce jsou toto jejich první role ve videohře. Jejich bezvadně provedené podobizny propojené s brilantním hereckým uměním dělají z tohoto dílu Alone in the Dark doslova umělecké dílo. Díky tomu si budete chtít vyzkoušet obě role, abyste si mohli naplno vychutnat nový příběh.

Kam se poděl Jeremy?

Nový díl Alone in the Dark začíná skoro nachlup stejným intrem jako jeho starší předchůdce. Oba hlavní aktéři, zadavatelka případu Emily Hartwoodová a detektiv Edward Carnby, přijíždějí do Derceta. Pokud jste měli rádi žabí jumpscare v prvním dílu, nebojte se, ani zde nejste o vaši starou známou žabku ochuzeni. V původním díle přijíždíte do domu kvůli smrti strýčka Jeremyho Hartwooda, v tomto díle je vše jinak.

Alone in the Dark - výběr postavy

Derceto totiž slouží jako jakási psychiatrická léčebna či ústav, v němž je umístěn i Jeremy. Ten je stíhán jakousi tajemnou postavou, kterou si pojmenoval „Dark Man“. Když však dorazí Emily s Edwardem na sídlo, zjišťují, že se Jeremy záhadně ztratil. Vydávají se ho tedy hledat. Zde se jednoduchý případ stává bohužel krapet složitější. Během svého pobytu v sídle řeší navíc oba dva hlavní aktéři cosi děsivého a temného. V budově se také setkáte s jednou starou známou, Grace Saunders. Pokud jste nehráli druhý díl a nemáte tušení, o koho jde, jukněte k nám na recenzi. Spolu s ní tu najdete několik pacientů, zaměstnanců a doktora Graye.

Kosmický horor skrze svět

Titul si stejně jako jeho inspirace z roku 1992 zakládá hodně na průzkumu okolí. Dále přidává nějakou akci a trochu toho psychologického, kosmického hororu od Lovecrafta. Díky tomu budete opět pročítat větší množství knih, poznámek a podobně. Vše je stejně jako v antologii perfektně nadabované, což velmi cením a udělalo mi to jako fanouškovi radost. Sice se ve dvou knihách titulky k dabingu poděly do neznáma, ale i tak jsem si to moc užila. Knihy vám osvětlují více z příběhu i jeho pozadí. Chvílemi se totiž zdá děj Alone in the Dark maličko uspěchaný.

Hráči se mohou připravit na celkem pět kapitol, jimiž musí společně s Edwardem a Emily projít. Kromě již zmiňovaného sídla navštívíte i tajemné městské uličky, bažiny, španělskou knihovnu, hřbitov, či dokonce pískem zasypaný chrám v Egyptě. Také se ocitnete v zasněžené pustině, v níž jsem se nemohla zbavit dojmu, že se jedná o odkaz na jiné Lovecraftem inspirované dílo s názvem Call of Cthulhu: Prisoner of Ice. Prostředí jsou velmi realistická, unikátní a propracovaná do nejmenších detailů. Pokud se budete kochat jako já, nesmíte zapomenout, že nejste sami, abyste nebyli později překvapeni nějakým tím monstrem, které vám skočí v lepším případě na záda.

Krumpáč, pistole a příšery

Co se týká monster a příšer, najdete tu vaše staré známé ghúly i gobliny, ale tentokrát v novém kabátě. Zároveň tu na vás čekají i noví a neokoukaní soupeři. Jak už je vám jasné, podobně jako v Resident Evilu máte omezený počet nábojů. Nebojte, pro tento případ můžete používat i ruční zbraně jako například sekeru, kovovou tyč, krumpáč nebo třeba kříž. Musím vás však upozornit, že zbraně se opotřebovávají a může se stát, že uprostřed souboje prasknou. Společně mohou ještě Edward a Emily používat brokovnici, světlice či kulomet. Rozdíl mezi postavami je pouze v základní zbrani. Edward používá pistoli na šest kulek a Emily ji má na sedm.

Titul nabízí tři různé obtížnosti: jednoduchou, standardní a těžkou. Všechny tři můžete hrát buď s nápovědou (což vás vodí, dá se říci, za ručku), nebo zvolíte druhý režim „old school“. Ten vás nutí si na vše přijít sami v rámci nápověd a toho, co se zrovna kolem vás děje. Z tohoto nápadu jsem naprosto nadšená, protože to člověku dodá takový ten nostalgický pocit jako při prvním hraní Alone in the Dark z roku 1992.

Alone in the Dark - staří známý z předchozích dílů
Alone in the Dark - egyptské létací příšerky
Alone in the Dark - zpátky v Derceto

Hádej, hádej, hadači

V sérii Alone in the Dark jste už zvyklí na řešení různých hádanek. Je to takové příjemné proložení děje. I nový díl nám nabízí různé hádanky. Na většinu z nich přijdete zdravým selským rozumem, jelikož někde ve vašem okolí se většinou nachází nápověda. Nemusíte se tak bát, že byste se hodiny a hodiny trápili nad nějakou hádankou. Najdete zde například skládání rentgenových snímků na sebe, skládačky (dřevěné, obrázkové a podobně), nastavení talismanu či otevírání trezorů. Osobně mě nejvíce zaujala hádanka v egyptském zasypaném chrámu, kde se pohybujete po několika patrech a pomocí paprsků otvíráte další a další dveře. Nejhorší, co mě naopak potrápilo, byl trezor v neworleanském přístavu, kde jsem nemohla přijít na čísla.

Co bych vám pověděla k hratelnosti?

Jelikož se nám titul dostal do ruky ještě před oficiálním vydáním, nejsem schopná objektivně zhodnotit jeho optimalizaci. Prostředí vypadá nádherně, ale občas se sem tam vyskytne něco, co nemá (propady, dokreslování či problikávání detailnějších věcí před vaší postavou a podobně). Nejvíce mne pobavila monstra, která na mě měla útočit, zasekla se ve vzduchu bez možnosti pohybu a jen se jim hýbaly tlamičky (velmi lehce pak šla pozabíjet 😊). Uvidíme, většina věcí se jistě do vyřeší nějakými těmi prvními opravnými patchi.

Alone in the Dark - Emily Hartwoodová

Co přináší nový díl?

Tento nový díl Alone in the Dark přináší naprosto nový a unikátní pohled na hlavní aktéry i sídlo Derceto. Svoji inspiraci hojně čerpá z prvního dílu, avšak je možné zde naleznout i odkazy na díly další. Ať už se jedná o postavu Grace (Alone in the Dark 2), či místa, jako jsou hřbitov a těžba v bažinách, která naopak silně připomínají poslední díl Alone in the Dark: Illumination a jeho město Lorwich. Co se týče mé osoby, jsem dosti zklamaná z toho, že kromě pár detailů je děj obou postav více méně totožný. Je sice fajn projít příběh za obě postavy, abyste získali komplexní vizi o tom všem, co se zde děje. Doufala jsem ale, že se vývojáři z Pieces Interactive nechají inspirovat dílem Alone in the Dark: The New Nightmare. V tom si vyberete jednu z postav, které spolu celou hru kooperují. Setkají se spolu jen párkrát a komunikují spolu skrze vysílačku, ale lokace, jež navštíví (i souboje s bossy a příšerami) se liší.

Alone in the Dark je za mě osobně titul, který křísí tuto sérii, hlavně po posledním fiaskovém díle. Nabízí nový poutavý příběh, odehrávající se ve velmi pěkně a detailně zpracovaném prostředí. Plus bych připočítala i za dabing a herce, kteří ztvárnili Emily s Edwardem a vdechli jim život. Co se týče optimalizace, bude zřejmě potřeba nějaké to doladění. Hra vám nabídne zábavu na několik hodin, avšak upřímně myslím, že dva průchody za oba aktéry vám úplně postačí. Teď už je zbývá doufat, že to bude nový a úspěšný začátek této série.

Klady
  • návštěva zajímavých a detailně propracovaných míst
  • herecký výkon obou hlavních představitelů
  • dabing všech poznámek, knih a podobně
  • možnost nastavit na „old school“
  • pár dobrých lekaček a všudypřítomná tísnivá atmosféra
Zápory
  • místy mírně uspěchaný děj
  • výběr postavy nijak výrazně neovlivňuje příběh
  • potřeba doladit optimalizaci
  • stačí dohrát dvakrát za každou postavu kvůli příběhu
Platforma PC
  • Datum vydání 20.03.2024
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Hratelnost

    Petra Svobodová

    Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.