Lost Judgment 1

Lost Judgment – po stopách Yakuzy

10. 10. 2022
 

Život soukromého detektiva není žádný med. Člověk bere zakázky, cestuje mezi městy, někdy i státy, a snaží se uspokojit přání klienta. Někdy vyžaduje práce soukromého očka i akci v přestrojení, nebo zaměstnání u nějaké společnosti ve snaze získat potřebné informace. Kam a do jakých situací vás může zavést práce soukromého detektiva, si můžete plnými doušky vyzkoušet v Lost Judgment.

Lost Judgment 2

Návrat stylového soukromého detektiva

Titul Lost Judgment je pokračování akční detektivní hry Judgment z roku 2018, kterou vyvinulo studio Ryu Ga Gotoku. Následné vydání na PlayStation 4 měla na starost společnost SEGA, která se rozhodla vydat oba tituly v roce 2022 i na PC. Jedná se tak o další skvělý titul vedle God of War, Days Gone, Marvel’s Spider-Man Remastered nebo Horizon Zero Dawn, kteří si mohou vychutnat také hráči na PC.

Judgment je spin-off slavné série Yakuza, což je vidět na hratelnosti, na zasazení děje do fiktivní tokijské čtvrti Kamurochō nebo na tom, že hlavní hrdina může přejít do Rage formy. Jedná se o titul s vlastním poutavým příběhem a jedinečnými postavami. Samozřejmostí pak jsou hlavní a vedlejší úkoly i spousta vedlejších volnočasových aktivit. Lost Judgment tak jde ve stopách prvního dílu – po stopách Yakuzy. Původní hra byla na PlayStation vydána v roce 2021, tedy přibližně ve stejné době jako Yakuza: Like a Dragon.

Vydání hry Judgment a Lost Judgment na PC je splněný sen mnoha fanoušků tohoto žánru, jedná se zejména o důležitý krok v rámci budoucnosti celé série. Vývojáři si navíc vzali ponaučení z prvního dílu a mnoho prvků z už tak vyladěné hry vylepšili a zároveň přidali řadu novinek, aby ještě více prohloubili herní zážitek. Jak to sice u Ryu Ga Gotoku bývá, nezapomněli zmínit, že „opravdoví detektivové hrají na gamepadu“, nicméně nemusíte se bát. Klávesnice a myš funguje také, a dokonce lépe než v Judgment, ale k tomu se ještě dostanu.

Yagami a Kaito jsou parťáci a kamarádi na život a na smrt!

Příběh Lost Judgment se odehrává tři roky po událostech v prvním díle. Yagami a jeho věrný kamarád a zároveň parťák Kaito se i nadále zabývají případy v rámci své detektivní kanceláře. V poslední době ale opravdových případů moc není a povětšinou se věnují sledování v rámci partnerských vztahů, nevěr apod. To se však jednoho dne změní.

Staří přátelé Sugiura a Tsukumo (které můžete znát z prvního dílu) si založili ve městě Ijincho v Jokohamě vlastní detektivní kancelář a potřebují pomoc s velkým případem. Ředitel místní soukromé a velmi prestižní střední školy Seiryo, Yuzo Okuda, se na ně obrátil, aby ji tajně prošetřili a zjistili, zda mezi studenty nedochází k šikaně či jiným nekalostem. Obavy jsou na místě, protože škola měla již v minulosti co dočinění s tvrdou šikanou, v důsledku které student Toshiro Ehara spáchal sebevraždu.

To, co se děje na střední škole, rozhodně není pouhé popichování kvůli neopětované lásce nebo ukradeným kreslícím pomůckám. Yagami se setkává s šikanou, která zahrnuje násilí, vydírání a sexuální obtěžování. Je jasné, že problémy sahají daleko za brány školy, do které chodí potomci předních rodin a politiků z celého Japonska.

V Jokohamě je však mezitím, co je v Tokiu souzen bývalý policista, nalezeno neznámé tělo. Osobu k velkému překvapení a údivu všech identifikoval právě obžalovaný policista, který je však stovky kilometrů od místa vzdálený, a ani tamní policie ještě neví, kdo je mrtvá osoba. Yagami je následně kontaktován právnickou firmou Genda, pro kterou dříve pracoval a která obžalovaného muže zastupuje.

Oba případy se začnou nepředvídatelně protínat a Yagami bude muset bojovat i se svou vlastní psychikou. Bude vždy hájit zákon, nebo se rozhodne prosazovat zaslouženou spravedlnost? Příběh Lost Judgment nabízí v porovnání s prvním dílem daleko propracovanější děj a zápletku. Ve své podstatě se jedná o prvotřídní japonský thriller s překvapivými zvraty, v němž naleznete jak pořádnou dávku násilí, tak i vyšetřování a sexuální obsah, na který vývojáři již v titulcích upozorňují.

Města plná krásy a překvapení

V roli Yagamiho se tak nyní budete pohybovat mezi městy Kamurochō a Ijincho, mezi kterými budete moci volně cestovat. Obě města jsou plná života odpovídajícího jejich zasazení, vedlejších aktivit a volnočasových činností. Nechybí proto návštěva obchodů, řešení vedlejších případů, randění, hraní kostek, šipek, pokeru apod.

Prakticky všechny minihry a vedlejší obsah z prvního dílu jsou tedy zpět, nicméně je zde i několik změn a novinek. Velká část Lost Judgment se odehrává ve škole, ve které tím pádem strávíte poměrně dost času. Není to však na škodu a nemusíte se bát, že byste byli omezeni nebo ochuzeni o nějakou akci nebo zábavu.

Kvůli tomu, že se musíte infiltrovat do školy a získat informace přímo od samotných studentů, se musíte dostat také do různých školních klubů (v jednom budete po čase i mentorem). Klubů je zde celkem deset, což vede k další vedlejší aktivitě a minihrám. Minihry jsou dobře navrženy a dokáží zabavit i překvapit. Jde například o taneční klub, box, bojovou hru s roboty či skateboarding. Všechny tyto minihry můžete využít i mimo příběh s tím, že jízda na skatu je parádní a originální způsob, jak se rychleji pohybovat po městech.

Nechybí samozřejmě ani prvky plížení, tedy stealth segmenty, a mise s pronásledováním či s parkourem. Novinkou ve hře je služební pejsek (pro Japonsko typický) shiba-inu, u kterého si můžete vybrat ze čtyř provedení, nebo prostě jakou bude barvu srsti. Pobíhání po městě s psíkem na vodítku a jeho pomoc při stopování podezřelých jsou povedené a užitečné, protože pomocí něho můžete také nalézt i různé předměty.

Tygr, Jeřáb a Had

Pokud si myslíte, že se z Yagamiho stal rozněžnělý detektiv s psíkem, který se prohání na skatu, tak jste na omylu. Nechybí tu ani spousta vynikajících soubojů, které byly i v minulé hře.

V porovnání s prvním dílem, kde jste se mohli setkat při použití klávesnice a myši s určitými problémy v ovládání, je zde situace podstatně, ale opravdu podstatně lepší. Schválně jsem během hraní zkoušel hru „týrat“ ve snaze dostat se do určité desynchronizace kamery s postavou a ovládáním, tak jako u prvního dílu. V něm jste se mohli v některých případech setkat s tím, že při hraní na klávesnici + myši se můžete v rámci pohybu dostat k nepřátelům zády, případně se pevně zaměřit na protivníka, který je kolikrát i mimo váš dosah. To způsobuje otevření obrany vůči nepřátelům, s nimiž bojujete.

Zde je však pohyb daleko plynulejší, lépe orientovaný a opravdu si jej můžete vychutnat i na klávesnici a myši, tedy v rámci soubojů došlo opravdu k razantnímu zlepšení. Musím ale skromně dodat, že mé výtky v rámci pronásledování v reálném čase tzv. quick-time eventy z prvního dílu se přenesly i sem, a tak mohou pro některé hráče být ze začátku lehký problém.

Yagami stále ovládá dva bojové styly, jedná se o styl Tygra a styl Jeřába. Tygr se hodí na souboje proti jednomu oponentovi a Jeřáb pak k soubojům se skupinkou nepřátel. K těmto stylům však nyní přibyl ještě styl Hada. Ten se hodí zejména k použití proti nepřátelům se zbraněmi jako prostředek k jejich odzbrojení. Bojový styl Hada se zaměřuje na rychlé, plynulé údery a protiútoky, využívá energii nepřítele proti němu a stejně jako předchozí dva styly, i tento vychází z reálného bojového umění, samozřejmě upraveného do herní podoby.

Stejně jako u prvního dílu, při užití stylu Tygra září Yagami červeně, při stylu Jeřába modře a nově nyní při stylu Hada zeleně.

Není všechno zlato, které se v Lost Judgment třpytí

Když už jsem nastínil menší problém přenesený z první hry, tedy problém s ovládáním při pronásledování, musím zmínit ještě další nešvar, který si Lost Judgment přináší. Ačkoli se technicky jedná o detektivní hru, detektivní prvky jsou co do propracovanosti patrně nejslabší činností ve hře.

Změnou prošlo oproti prvnímu dílu také sledování (ne quick-time eventy), při němž se snažíte nenápadně následovat určitou postavu a získat informace nebo fotky. Nový systém „maskování“ u těchto misí je podstatně horší než v prvním díle. Je zde vidět snaha vytvořit přirozenější reakci – když se osoba rozhlíží, musíte rychle vytáhnout svůj mobil a hrát, že jste ztraceni, nebo co ta navigace blbne atd. Totálně však odpadla možnost krýt se za konkrétními předměty, rohy nebo davy lidí.

Taktéž již zmíněné stealth mise jsou provedeny dost neomaleně a působí v některých situacích lehce křečovitě.

Nemusíte ale mít strach, že by vás autoři hodili do zcela nového konceptu. Většina starých prvků zůstala, a to včetně tutorialu v podobě první mise, která je vlastně instruktážní a se vším vás seznámí.

V rámci grafického a technického zpracování portu se jedná o vydařené dílo. Titul nabízí opravdu povedenou grafiku s krásnými efekty a jemností, oproti prvnímu dílu pak jde v určitých efektech a situacích ještě o krok výše. To je dobře znatelné třeba na dešti a zvířatech, ale také při soubojích a změně stylů, kdy se vám mění i nádech odstínů. Zároveň je zde větší důraz na mimiku a výrazy postav, protože v rámci případů musíte někdy zachytit i fotku, kde se obě osoby, které sledujete, na sebe usmívají.

Pokud si můžete dovolit hrát na maximální detaily, dostanete pohled do japonských velkoměst a budete si moci užít i detaily různých postav. Grafika je prostě na takové úrovni, jaká se dá od tohoto titulu očekávat. Zároveň jsem nezaznamenal žádný grafický bug nebo problém s efekty.

Ozvučení hry je taktéž na perfektní úrovni, a to včetně hudby, která skvěle vystihuje atmosféru a prohlubuje pocit z hraní. Dabing postav je opravdu povedený, a to jak v japonském originále, tak i v anglickém znění. Dabing se zde povedlo vyladit ještě více a oproti prvnímu dílu odpadly některé nevýrazné vedlejší postavy – tedy jejich dabing.

Lost Judgment je skvělým pokračováním prvního dílu, které vás vrhá opět do kůže elegantního soukromého detektiva Takayuki Yagamiho. Příběh nabízí v porovnání s předchozí hrou daleko propracovanější děj a zápletku, u níž budete mít pocit, že jste uvnitř prvotřídního japonského thrilleru. Díky vyladěné hratelnosti a ještě lepšímu zpracování soubojů, spolu s přidáním školních příběhů, hra jednoznačně vybočuje ze série Yakuza ještě více než první díl.

Klady
 • příběh
 • postavy
 • hratelnost
 • bojové styly na principech reálných bojových umění
 • spousta vedlejších aktivit
 • shiba-inu
 • grafika
 • ozvučení
Zápory
 • DRM Denuvo
 • stealth mise
 • změna v konceptu sledování
Platforma PC
 • Datum vydání 14.09.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.