LEVEL – Startovač – titul

Poslední šance přispět na digitalizaci Levelu

27. 11. 2021
Zdroj náhledu: startovac.cz

Časopis Level je takovou stálicí české herní kultury; vycházet začal v roce 1997 a od té doby se počet jeho čísel dostal až na 315. Většina hráčů tak pravděpodobně toto periodikum zná a alespoň jednou nějaký jeho výtisk držela v ruce (i kdyby to mělo být jen kvůli kvalitním hrám, které k němu dříve bývaly přibaleny na CD). Redakce Levelu dle vlastních slov chtěla vyzkoušet, jaký je zájem čtenářů o jejich časopis, a tak ke svým pětadvacátým narozeninám spustila internetovou kampaň. Pokud by byla úspěšná, dočkali bychom se zdigitalizování veškerých zatím vyšlých čísel.

Síla crowdfundingu

Od 18. října probíhá sbírka na Startovači, která má za cíl zafinancovat naskenování všech starých čísel a jejich uspořádání do přehledného celku. Podobně jako tomu bylo nedávno u Bulánků, i tato kampaň byl nadmíru úspěšná a cíle 150 000 Kč dosáhla za necelých pět hodin. Digitální archiv Levelu už je tedy takřka jistá věc. Jak redaktoři zdůrazňují, hlavním požadavkem bude dobré vyhledávání a uživatelská přívětivost – podle oficiálního textu projektu má být zavedeno filtrování podle názvů her, autorů i vybraných slov, přičemž jednotlivé stránky či články půjde vyexportovat jako samostatné pdf. Přístup do budoucího archivu (za 600 Kč na jeden rok) je součástí odměn pro podporovatele, případně bude možné jej dokoupit zvlášť. Stávající předplatitelé Levelu mají navíc slíbenou slevu.

Kampaň v současné době vybrala už přes milion (tedy více než sedminásobek požadované částky), a tak budoucnost plánované digitalizace vypadá dost slibně. Kromě hlavního cíle byly však ohlášeny ještě další, odemčené za vyšší získaný obnos.
Spolu s archivem tak redakce vydá i sebraný spis nejlepších rozhovorů, které byly v časopise zveřejněny. Kniha má mít přibližně 400 stran a texty by měly vyjít v plném znění, tj. bez jakéhokoliv krácení.
Další slibovanou knihou je soubor vybraných retro článků z Levelu. Ten má obsahovat přetisky původních textů, navíc ještě rozšířené a aktualizované podle dnešních informací. Rozsah se má pohybovat opět kolem 400 stran a kniha má obsahovat i barevné ilustrace.
Poslední knižní odměna má mapovat historii českých her po roce 1993 – ta je však plánována od dosažení milionu a půl, pravděpodobně se jí tak nedočkáme.

Sbírka totiž končí již v pondělí 29. 11. v 16:00; máte tedy poslední šanci přispět této legendě české herní žurnalistiky a vybrat si přitom jednu z mnoha odměn pro podporovatele. Kampaň na Startovači.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.