Steam Next Fest červen 2024 - úvodka

Steam Next Fest červen 2024 – nejzajímavější tituly

14. 6. 2024
 

Léto klepe na dveře, což je předzvěst nejen letních radovánek, ale také každoročního červnového Steam Next Festu. Vývojáři nám ještě před letními prázdninami nadělili stovky demoverzí. Jak je naším dobrým zvykem, v redakci jsme spojili síly a vybrali napříč různými žánry ty největší klenoty, které by rozhodně neměly uniknout vašemu oku. 

Steam Next Fest odstartoval v pondělí 10. června a trvá celý týden. 17. června si tedy zkušební verze chystaných titulů zahrajete naposledy.

Jan Pinc    

Creeper World IXE / Knuckle Cracker

Série nezávislých strategií Creeper World je tu s námi už od roku 2009 a od svých flashových začátků si drží stále stejnou úroveň kvality. V jejím futuristickém, ale neveselém světě vedete coby velitel přeživších lidí předem prohraný boj proti neporazitelné hrozbě. Vaším jediným zdrojem pro stavbu i provoz budov je energie, kterou generujete z volných ploch země. Vaším nepřítelem je realisticky modelovaná smrtící kapalina, která v čím dál tím větším množství zaplavuje mapu. Vy se tak pomocí různých laserů a bomb snažíte tuto masu alespoň dočasně zatlačit zpět, přičemž udržení vyšší pozice je zde zcela zásadní.

Toť naprostý základ hratelnosti, s nímž si tvůrci v jednotlivých dílech různě pohrávají. Po spin-offu s vesmírnými bitvami a pokusu o port do 3D se proto objevil Creeper World IXE, který tentokrát volí pohled z boku a nově simuluje jednotlivé částice prostředí ve stylu Noity. Titulní Creeper tak po desítkách pixelů prokapává do nejhlubších míst mapy, zatímco vy se mu v tom pomocí svých plavidel snažíte zabránit. Kromě útočných zbraní však ovládáte také umění terraformace, tedy hloubení tunelů, nebo naopak vytváření různých zábran z okolní země. Důraz na herní mapu je najednou větší než kdykoliv předtím a budete muset vymýšlet zcela nové strategie. Zřejmě nás tak čeká hra, která bude přinejmenším stejně zábavná, ale také stejně časově náročná jako její předchůdci.

Creeper World IXE zatím žádné konkrétní datum vydání nemá, vyjít by však měl ještě tento rok.

Shrot / Spytihněv

Autor HROTu nelenil a vrhnul se na vývoj další hry. Retro stylizace zůstává, akorát k názvu přibylo jedno písmeno a žánr se změnil z FPS na RTS.

Na planetě Scheeza roste vzácný chmel, který je zdrojem bohatství pro celou galaxii. Přilétají tak tři mocné rody, které postupně budují základny, čerpají vodu, vysílají do pouště traktory i kombajny a svá zemědělská družstva brání pomocí pěchoty, letadel nebo tanků. Celkem jasně jde vidět vliv prvního Command and Conquer, další mechanickou i příběhovou inspirací je ještě starší Dune II (s nápadem „Duna, akorát melanž je pivo“ sice už nějakých čtyřicet let zpátky přišla parodie National Lampoon’s Doon, ale pst).

Od těchto předloh Spytihněv přebírá skoro všechno – jednoduchý sběr zdrojů navázaný pouze na dvě suroviny, bojový model, možnost průběžně opravovat vlastní budovy, zabírání nepřátelských jednotek a sem tam i nějakou tu superzbraň. Vše má však osobitý, ironický nádech a mapy se částečně generují náhodně, takže žádné dvě mise nebudou úplně stejné. Grafika je úmyslně primitivní, ale úhledná, jednotky i cutscény disponují dabingem a soundtrack tvoří techno. Hra zatím obsahuje prvních pár misí, tutoriál a multiplayer; plná verze by měla dodat zbytek kampaně a skirmish. Vzato kolem a kolem, po HROTu se nám tu rýsuje další nadějný český bizár.

Na Shrot budeme moct být již 20. června 2024.

Petra Svobodová    

GodSoul / U-Secret Studio

Letos mě mezi různými demoverzemi zaujala hra s názvem GodSoul od studia U-Secret. Ač se na první pohled může zdát, že se jedná o roztomilý anime titul, není tomu tak. Titul nabízí kromě barevného prostředí a roztomilých děvčat i mrazivě realistické zobrazení společnosti. Vývojáři vás vrhnou do dystopické budoucnosti, není to však typický kyberpunk s neonovými světly a létajícími auty. Místo toho jde o jemně děsivé zobrazení společnosti, jež je uškrcená technologií a tradičními společenskými normami. Příběh nám ukazuje studenta, který sní o vytvoření dokonalé dívky s umělou inteligencí. Což je sen, který je v rozporu s očekáváními jeho rodičů a učitelů. Demo je docela krátké, ale i tak předvádí perfektně propracované prostředí, ukázku soubojů i zajímavé postavy, a hlavně vás nutí k zamyšlení. GodSoul demo působí však slibným prvním dojmem, jenž nabízí jedinečný a podnětný pohled do budoucnosti, která je známá i děsivá. Vydání titulu je naplánováno na třetí kvartál tohoto roku.

Thalassa: Edge of the Abyss / Sarepta Studio

Thalassa je strhující výpravné dobrodružství z pohledu první osoby, které vás ponoří do atmosférického a tajemného podmořského světa. Jako hlubinný potápěč na palubě Thalassy jste se vydali na misi získat zpět dávno ztracenou galeonu, osud však nabral tragický směr a loď šla ke dnu s celou posádkou kromě vás. V demu se ocitnete uvnitř vraku Thalassy a z povrchu vás vede tajemný Bailey, zatímco vy pátráte po tom, co se zde opravdu stalo. Procházíte poutavými podvodními prostředími, hledáte stopy a řešíte hádanky. Příběh hry se odvíjí prostřednictvím vyprávění a skrze zvukové záznamy poskytující vzrušující fragmenty událostí, které se odehrály na lodi před katastrofou. Atmosféra je jednou z nejsilnějších stránek tohoto titulu. Podmořský svět je vykreslen s dechberoucími detaily a vytváří pocit úžasu i izolace. Příběh je dojemný a zkoumá témata přátelství, oběti a honby za poznáním. Pokud jste fanoušci podvodního průzkumu nebo milujete záhady, rozhodně byste neměli tento titul minout. Těstě se titul vyjde již 1. srpna.

Vampire Dynasty / Mehuman Games

Vampire Dynasty je hra s upíry, která vás zavede do tajemného světa Sangavia – říše, v níž svrchovaně vládnou upíři. V demu máte možnost ujmout se role upíra Dragose, který prochází zrádnou dualitou upíra. Prvotní žízeň po krvi musí být vyvážena tíhou ochrany smrtelných poddaných obyvatel Sangavie. Každé jeho rozhodnutí, od volby stínů nebo projevení soucitu s lidmi, ovlivňuje jeho vývoj a cestu, kterou si razí. Grafika nabízí podmanivé prostředí od gotické majestátnosti Dragova hradu, který si vybudujete, až po děsivé zříceniny, strašidelné lesy a malebné vesničky. V demu si vyzkoušíte možnost voleb, stavění sídla, část hlavního příběhu, a navíc máte možnost sesbírat i achievementy. Vampire Dynasty přináší zajímavou upíří hru v otevřeném světě, která zkoumá komplexní povahu vampirismu, morálky a osobní identity. Zároveň vás nechá budovat a vytvářet. Pro všechny fanoušky temné fantasy a upírů je tento titul jasná volba. Jeho vydání je naplánováno na letošní rok, bohužel bližší datum zatím není, a proto si titul nezapomeňte přidat do svého seznamu přání. 

Necrophosis / Dragonis Ares, Adonis Brosteanu

Od Dragonis Ares jsem recenzovala již hry The Shore či Eresys, proto mi nemohlo uniknout ani jejich nové demo Necrophosis. Titul je inspirován polským surrealistou Zdislawem Beksinským. Demo nám ukazuje, jak vaše postava dostane mozek a vy vstoupíte do světa Necrophosis, jenž vás přivítá svými mrazivými a strhujícími vizuály. Procházíte strašidelnou krajinou s groteskními postavami, které jsou vykresleny do nejmenších detailů, a u toho ještě řešíte hádanky. Zvukový design dokonale doplňuje tento děsivý vizuál. Necrophosis není jen hra, kterou hrajete, je to jakási transformativní zkušenost, která podporuje v hráči introspekci a sebeobjevování. Každá událost a řešení, s nimiž se setkáte, mají hlubší význam. Jestliže máte už dost laciných lekaček a toužíte po skutečném pohlcujícím hororovém zážitku, musíte rozhodně vyzkoušet tento titul. Připravte se na cestu do hrůzy, která zpochybní vaše přesvědčení a zanechá trvalý dojem na vaší psychice. Titul bohužel prozatím nemá žádné, ani přibližné datum vydání. Čekání na něj si tak může zkrátit předcházejícími hrami studia.

Michal Mráz    

Hollywood Animal / Weappy Wholesome

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si rádi natočili svůj vlastní film? Pokud ano, mám pro vás jeden dobrý tip. Vývojáři z nezávislého studia Weappy Wholesome představují svůj budovatelsko-manažerský projekt s názvem Hollywood Animal. V této hře se zhostíte role majitele stejnojmenného studia (název je možné upravit). Vaším úkolem nebude nic jiného než natáčet ty nejlepší nebo naopak ty nejhorší filmy, které se zapíší do kinematografické historie. Nejlepší na tom ovšem je, že vás titul nepovede za ručičku, a jak docílíte svých snů, je pouze na vás. Vybudujete prestižní filmové studio, nebo naopak totální žumpu? Chcete hrát fair play, nebo nakonec vytahovat nejčernější tajemství? To je čistě na vás. Budete najímat nové scenáristy, herce, starat se o postprodukci, reklamní kampaně, vybírat různá vydavatelství a spousty dalších zábavných věcí. To vše je prezentované v poměrně krásném vizuálu, který doprovází jednotlivé animační filmečky. Hollywood Animal prozatím nemá datum vydání, nicméně je plánován pro letošní rok.

Once Human / Starry Studio

Survival her, kde musíte bojovat o přežití, není nikdy dost. Stejného názoru jsou i vývojáři z nezávislého Starry Studio. Ti nám představují svůj debutový projekt s názvem Once Human, v němž se ujímáte mety, člověka, který je odolný vůči mimozemské nákaze známé jako Hvězdný prach. Stejně jako v každém multiplayerovém titulu, i zde začínáte tvorbou postavy. Klasicky si vybíráte mezi mužem či ženou, účes, make-up, tělesnou výšku a váhu, velikost poprsí a podobně. Vývojáři si opravdu dávají záležet na vizuální stránce, která je opravdu lákavá, hlavně pokud hrajete za dívčí postavu. Tím se nepokouším naznačit, že by se zde vyskytoval explicitní obsah, to opravdu ne. Vaším cílem bude přežít v tomto zamořeném a velmi nebezpečném světě. Stavíte si základny, obstaráváte si potravu s vodou a lepší vybavení v podobě zbraní a oblečení. Přitom čelíte zmutovaným a občas groteskním nepřátelům. Někteří mají místo hlavy lampičku nebo zde potkáte autobus s pavoučíma nohama. Once Human lze hrát sólo nebo v kooperaci se svými přáteli už 9. července.

Nikola Erlebachová    

Preserve / Bitmap Galaxy

Vývojáři ze slovenského nezávislého studia Bitmap Galaxy představují svůj oddechový projekt, jehož relaxační podstata vás ukolébá na vlnách odpočinkové atmosféry a podmanivého vizuálu. Titul Preserve po hráčích vyžaduje zbudování harmonického ekosystému ve zpustošené krajině, v níž pomocí karet budete kousky nehostinné země měnit v ráj na zemi a umisťovat do něj rostliny i živočichy. Environmentální poselství hry tkví v celkové symbióze a sbírání bodů, abyste malé ostrůvky mohli postupně rozšiřovat a zaplňovat je bohatou faunou a flórou. Více stejných typů vegetace pospolu dá dohromady území, které poskytne domov většímu počtu zvířat. Zároveň je však nutné počítat s tím, že místa je málo. Preserve je logická hra a ideální parťák na to zpomalit, abyste si mohli užít chvilku pohody. Titul prozatím nemá přesné datum vydání, ale měl by se k hráčům dostat během třetího čtvrtletí tohoto roku.

SCHiM / Ewoud van der Werf, Nils Slijkerman

Představte si, že každý předmět i živá bytost má svou duši ukrývající se v jeho stínu. Přesně to je malé hopsající stvoření jménem schim, po němž je pojmenovaná roztomilá plošinovka. Když se jednoho dne stane, že se schim oddělí od svého pána, musí se k němu za každou cenu rychle vrátit. Jste ovšem stín, a tak sluníčko není váš kamarád. Pohybovat se můžete pouze prostřednictvím dalších stínů skrze rozmanité scenérie rušného města. Nádherný abstraktní svět skrývá jedinečné příběhy a sběratelské předměty, budete-li se dívat pozorně. Skákejte ze stínu do stínu a užívejte si jedinečné výtvarné stylizace, kterou si pro vás nezávislé nizozemské studio Ewoud van der Werf připravilo. Titul SCHiM vychází 18. července 2024 na PC a nové i starší konzole.

Creatures of Ava / Inverge Studios

Vývojářský tým z Inverge Studios brzy hodlá uvést na trh rozkošnou adventuru jménem Creatures of Ava. V ní se jakožto mladý dobrodruh Vic pokusíte prozkoumat ekosystém roztodivné planety, již sužuje neznámá infekce. Ta mění jinak mírumilovné tvory v agresivní monstra ohrožující poklidný život místních obyvatel. Titul klade důraz na postupné objevování planety a všech jejích krás. S tvory se pomocí flétny můžete zpřátelit, naklonit si je na svou stranu a využít jejich schopnosti ku prospěchu svému. Kromě toho vás čekají logické puzzly, fotografování všeho možného i mírumilovný boj, který vypadá spíše jako léčení. To vše na pozadí strhujícího příběhu. Hra by měla vyjít během tohoto roku, ale přesné datum nám prozatím není známo. Já osobně se už nemohu dočkat, až se vydám do vod plnohodnotné verze.

The Alters / 11 bit studios

Představte si ten hrůzostrašný scénář. Jste stavitel a jako jediný z posádky jste přežil sestup na nehostinnou planetu, které ještě ke všemu hrozí brzká zkáza. Jak už to tak od vývojářů z 11 bit studios bývá, čas bude hrát proti vám a smrt budete mít neustále v patách. Aby Jan Dolski přežil a zahnal samotu, díky vzácnému materiálu vytvoří několik verzí sebe sama. The Alters si pohrává s vaší myslí, ale vy nemáte prostor řešit malicherné problémy, když vám spalující hvězda doslova dýchá na záda. Upravujte svou základnu, vyrábějte potřebné nástroje, abyste mohli těžit nerostné bohatství planety, a přitom zkrátka a jednoduše přežijte. Titul sází na úžasnou vizuální podívanou a mrazivě tíživou atmosféru plnou samoty a strachu z nejistoty, zda se dožijete dalšího dne. Hráči by si jej měli užít ještě tento rok, ale kdy přesně, to je zatím ve hvězdách.

Miroslav Libicher    

Iron Meat / Ivan Valeryevich Suvorov, Retroware

Ruský vývojář Ivan Suvorov, podpořený studiem Retroware, už na této groteskně krvavé run-and-gun střílečce dělá nějaký čas a není to poprvé, co jsem si mohl ukázku jeho práce vyzkoušet. Tentokrát jsem však nejnadšenější. Princip hratelnosti je podobný jako v sérii Contra od Konami či GunForce od studia Irem. Iron Meat nicméně neklade takové nároky na přesné uhýbání nepřátelským projektilům a spíše se soustředí na zběsilé tempo akce. Není tedy divu, že někteří hráči hru označují za jakousi brutální variaci na Sonica. Kromě svižné hratelnosti Iron Meat nadchne i působivým pixel artem, který pracuje s klasickým hororovým motivem prorůstání živé hmoty do nejrůznějších strojů. Plná verze by měla vyjít někdy v tomto roce. 

I Am Your Beast / Strange Scaffold

Tvůrci stylizované maxpayneovské akce El Paso, Elsewhere servírují další dynamickou střílečku. Ta tentokrát žádá maximálně přesnou mušku a bleskurychlé reflexy. Vžijete se do kůže stárnoucího profesionálního zabijáka Alphonse Hardinga, ve kterém se jednoho dne něco zlomí a obrátí se proti svým zaměstnavatelům. V krátkých otevřených levelech je třeba buď pozabíjet všechny nepřátele, nebo splnit jednoduché úkoly. To vše v šibeničním časovém limitu a za neustálého střídání zbraní, které sbíráte po poražených protivnících. Díky sandboxovému designu přináší I Am Your Beast zase trochu jiné uchopení subžánru bleskurychlých stříleček, mezi něž lze řadit třeba i nedávno vydaný Mullet Madjack nebo nadcházející Anger Foot. Vydání je naplánované na 15. srpna tohoto roku.

Moon Mystery / Cosmoscouts

Nemá smysl zastírat, že Steam Next Fest je především jedním velkým bojem o pozornost. Jen na Steamu nakonec denně vyjde několik desítek nových her, přičemž většina z nich zůstane nepovšimnutá. Do Next Festu se tak pravidelně dostává mnoho dem, která příliš nefungují či jsou vyloženě rozbitá, ale jejich vývojáři si zkrátka nechtěli nechat ujít příležitost dát o sobě vědět. First-person akce Moon Mystery je v dostupné hratelné ukázce sice viditelně nedopečená jak po stránce designu, tak po stránce technického zpracování, ale alespoň nabízí slušný příslib věcí budoucích. Příběh se bude točit kolem záhad spojených s Měsícem a demo nabízí různorodou ukázku představující několik odlišných prvků pestré hratelnosti. Takže si můžete zastřílet po robotech, projet se lunárním roverem, proletět se vesmírnou lodí nebo manipulovat s vozítkem na dálkové ovládání. Moon Mystery má slušnou grafiku i atmosféru a umím si představit, že v plné, řádně vyladěné verzi nakonec může jít o zajímavou hru. Vývojáři si nejspíš sami uvědomují, že před sebou ještě mají pořádný kus práce, a dosud nestanovili žádné datum vydání.

Adéla Pfefrová    

Animal Shelter 2 / Games Incubator

Pokud jste milovníky zvířat, mám pro vás titul jak dělaný. Pamatujete si na simulátor z roku 2022 nesoucí název Animal Shelter? Nyní tato hra dostává pokračování s jednoduchým názvem, a to Animal Shelter 2. Z nějakého důvodu mi oznámení o pokračování zcela uniklo, naštěstí Next Fest situaci zachránil, jelikož jsem zde po poměrně krátkém bádání našla demo. Jak již tomu bylo v prvním díle, i zde se samozřejmě vžijete do role majitele útulku. K adopci můžete opět přijímat zatím pouze kočky a psy, nicméně budu doufat, že v plné verzi se nakonec dočkáme větší různorodosti zvířat. Celý proces je vcelku jednoduchý – bylo nalezeno zvířátko, vy jakožto útulek se jej ujmete a dáte mu potřebnou lásku a péči. Jakmile se pejsek či kočička opět bude cítit ve své kůži, nabídnete jej k adopci a naleznete mu nového milujícího páníčka. Druhý díl je samozřejmě velmi podobný tomu prvnímu, avšak přináší s sebou hned několik vylepšení, jež byla představena v demu, a jsem si jistá, že v plné verzi toho přibyde ještě víc.

Supermoves / Makea Games

I když se nejedná o nejpopulárnější demo tohoto Next Festu a chvíli mi trvalo, než jsem na něj narazila, přesto mě nakonec příjemně potěšilo. Dovolte mi vám představit parkourovou novinku s názvem Supermoves. Vývojářským studiem je Makea Games a jedná se o jejich zcela první hru. Jak jsem již zmínila, jedná se parkourový herní zážitek, který ale k mému překvapení nebyl velmi složitý. Řekněme, že se jedná spíše o hru na zabavení než o nějaké realistické vybarvení parkouru. Na výběr máte hned několik oficiálních map či několik komunitních. Titul také nabízí několik herních módů, ať už sprint, závod na několik kol, či mód, kde vyhraje ten, kdo posbírá všechen loot jakožto první. Jedná se prostě o jednoduchý, zato zábavný titul, v němž můžete vyzvat své kamarády a nejlépe je i porazit. Supermoves vyjde již poměrně brzy, a to 28. srpna tohoto roku.

Tituly, které se nevešly do užšího výběru, ale stojí za váš čas    

Megacopter: Blades of the Goddess
G.I. Joe: Wrath of Cobra
Steel Seed
Night Slashers Remake
Kill Knight
Abaddon
My Lovely Empress
Hollowbody
Haunted House Renovator
Neongarten
Flintlock: The Siege of Dawn
Cat Quest III
Fading Skies
X-Angels
Enotria The Last Song

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Petra Svobodová

Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

Adéla Pfefrová

Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.