Steam Next Fest říjen 2023 – úvodka

Steam Next Fest říjen 2023 – nejzajímavější tituly

13. 10. 2023
 

Moc často se v naší redakci do rozsáhlých společných článků nepouštíme, ale jako každý Steam Next Fest, ani tentokrát jsme si nemohli nechat ujít příležitost prošmejdit ty nejzajímavější kousky ze stovek chystaných titulů. Protože každý vyhledáváme trošičku jiný žánr, vybrali jsme ty, co (podle nás) stojí za vyzkoušení. Říjnový Steam Next Fest končí s úderem sedmé hodiny večer v pondělí 16. 10. 2023.

Nikola Erlebachová    

Jusant / DON’T NOD

Jestli vývojáři z francouzského studia DON’T NOD něco umí, pak je to hrát na city. Po experimentování na poli herních žánrů si už za pár dní, konkrétně 31. října, zahrajeme horolezeckou adventuru Jusant, která má spíše blíž k Journey než k předešlým projektům studia. Jusant má být relaxační výpravné dobrodružství o cestě na vrcholek tajemné věže. Cestou potkáte stopy po předešlé civilizaci, která zřejmě svá obydlí opustila ve spěchu. Co vrchol vysoké hory skrývá za tajemství, proč obyvatelé tak náhle zmizeli a má s tím váš tuze roztomilý vodní společník něco společného? Abyste dosáhli svého cíle, budete muset chytře využívat své horolezecké vybavení, napnout sílu v rukou a postupovat systematicky. Dejte si však pozor, vaše výdrž není nekonečná.

Sky: Children of the Light / ThatGameCompany

Když padá hvězda, máme si něco přát. V malebné hře Sky: Children of the Light však padající hvězda zrodí drobnou postavičku potulující se obrovským světem. Pokud jste milovali Journey, ti samí vývojáři pro vás mají podobný zážitek, jen s tím rozdílem, že dobrodružství napříč sedmi říšemi království v oblacích zažijete s mnoha hráči z celého světa. Spousta hádanek a logických hlavolamů totiž tkví ve spolupráci. Ať už se rozhodnete do oblak vydat na vlastní pěst, pozvete přátele, nebo spojíte síly s náhodným kolemjdoucím, titul vás uchvátí malebnou stylizací a nabídne podívanou, z níž se až tají dech. Po vzoru Journey budete plachtit mezi mraky, klouzat se po písku, vést ostatní hráče směrem k cíli nebo objevovat střípky pohlcujícího příběhu. Titul se po čtyřech letech konečně přesouvá také na PC, prozatím bez přesnějšího data vydání.

The Talos Principle 2 / Croteam

Když se starověká civilizace spojí s moderními technologiemi, naskytne se hráčům možnost navštívit tuze zajímavý svět. The Talos Principle 2 je očekávané pokračování cenami ověnčeného logického titulu z roku 2014, jenž dokázal potrápit mozkové závity mnoha z nás. Po několika letech příběh pokračuje a nehodlá polevit na obtížnosti ani tempu, právě naopak. Druhý díl před vás postaví daleko zapeklitější hádanky testující váš důvtip, všímavost i schopnost hledat řešení tam, kde se to na první pohled zdá být nemožné. Civilizační otázky vás budou provázet i zde. Protkají tajuplný příběh řešící úvahy o existenci lidstva i celého vesmíru. Grafická stránka je působivá a dokresluje už tak sám o sobě jedinečný svět. Titulu se dočkáme za pár dní, a to 2. listopadu 2023.

Jan Pinc    

Turnip Boy Robs a Bank / Snoozy Kazoo

Hra Turnip Boy Commits Tax Evasion v roce 2021 přinesla naprosto šílený zeleninový pixelovatý příběh. Chudák Tuřínek se v něm rozhodne nezaplatit daně, čímž spustí hromadu dalších nečekaných událostí. Pomůže pár dalším rostlinným obyvatelům, poodkryje dávné tajemství jaderné války a vrátí se ke svým mafiánským kořenům (metaforicky i doslova)… to vše za doprovodu překvapivě chytlavé hudby.

Pokračování začíná bezprostředně poté, když se okurka z konkurenčního gangu rozhodne využít všeobecného chaosu po svém. Plán zní vykrást tu největší banku a Tuřín jako strůjce toho všeho pochopitelně nemůže chybět. Coby malý kus zeleniny tak budete pobíhat po náhodných kancelářích, krást cennosti, bojovat s ochrankou, vytřásat peníze z vyděšených zaměstnanců a objevovat různá tajemství, která banka skrývá. Pokud máte rádi hektičnost à la Hotline Miami a chcete si ji říznout jednodušším rogue-lite, jde o jasnou volbu.

Přestože přesné datum vydání neznáme, Turnip Boy Robs a Bank by měl vyjít ještě tento rok.

The Elephant Collection / jmtb02

Máme zde další lahůdku pro fanoušky Newgrounds, tentokrát se připomíná tvůrce jmtb02 a jeho sbírka flashovek obsahujících roztomilé modré slony. Nedávno oznámená The Elephant Collection slouží jako launcher pro jednotlivé hry a vůbec poprvé je tak přináší všechny pohromadě na Steam, aniž byste museli nějak zprovozňovat Flash. V současné verzi si můžete vyzkoušet Achievement Unlocked, This is The Only Level a Elephant Rave, plná verze by měla obsahovat i jejich pokračování a další díly série dostupné na internetu. Demo sice není nejrozsáhlejší, ale i tak vám dá dostatek příležitostí procvičit si myšlení spolu s vašimi reflexy.Ohledně The Elephant Collection zatím žádné datum vydání nemáme.

Slime 3K: Rise Against Despot / Konfa Games

Despotism 3K z vás udělal strojového tyrana zneužívajícího lidi a Despot’s Game vás naopak nechal velet človíčkům, které onen Despota utlačuje. Ve Slime 3K pak na vás ti samí človíčci po svržení Despoty vyhlásí hon. Jak už si koneckonců všiml George Orwell, revoluce často bývá cyklická.

Tentokrát zapomeňte na skupinový auto battler, vaším hrdinou je jediný zelený blob, na který nabíhají nekonečné vlny lidí i jiné havěti. Zpočátku si jen tak tečete po herní ploše, vybaveni základní zbraní, postupně však jako každý správný hnus zmutujete v něco podstatně nebezpečnějšího. Je libo třeba vystřelovací kosy, oční střely či průběžné vyvolávání zombií? Nejen to najdete v obchodech, které vám odemknou nové schopnosti skrze systém karet a jejich kombinací.Předběžný přístup pro Slime 3K: Rise Against Despot začne již 2. listopadu 2023.

Petra Svobodová    

April´86 / Blazes Games

Pokud jste někdy hráli hry The Story of Henry Bishop či Rabbit Hole, nejsou vám vývojáři z Blazes Games cizí. Nyní přichází s novým kouskem, jenž by se měl objevit příští rok a nese název April´86. Hra je zasazena do města Pripjať, které je už nějakých deset let opuštěné kvůli incidentu v Černobylu. Hráč se zde ujímá role Sergeje, jenž v městečku prožil dětství. Těsně před černobylskou událostí se začaly ve městečku ztrácet děti, a dokonce i Sergejova sestra Varya. Po deseti letech dostane záhadný dopis a klíč. Je nucen vrátit se, aby zjistil, co se s dětmi a sestrou doopravdy stalo. Hra je směsicí hororu a dobrodružství. Podle dema se můžeme těšit na středně těžké hádanky, prozkoumávání Pripjati, tajemný příběh a děsivou atmosféru.

Echoes of the Living / Moonglint

Pokud jste fanoušek Resident Evilu a klasických hororovek z 90. let, neměla by vám jistě uniknout hra Echoes of the Living. Naši dva hrdinové se, jak jinak, ocitnou uvězněni v epicentru nákazy mezi hordou nemrtvých. Hra vám dá možnost vybrat si, zda budete hrát za krásnou zástupkyni policie Laurel, jež hledá otce, či Liama, bývalého člena speciálních jednotek, který naopak hledá svou snoubenku. Hra prostřednictvím dema ukazuje různé druhy hádanek, výrobu nábojů a léčiv a různé druhy nepřátel, i ty zmutovanější. Ze hry opravdu dýchá klasika starých hororů, avšak v novém grafickém kabátě. Hra by se měla objevit v prvním kvartále příštího roku.

Immortal Hunters / Admiral Games

Po mnoho let lidstvo bojuje s Khemridy, proti nimž stojí pouze církev. Ta však po lidech žádá naprostou poslušnost. Svatí muži umí ze svých těl stvořit zvláštní plamen, tzv. „Svatý oheň“, kterého se khemridové bojí. Hlavní zbraní Církve jsou však nesmrtelní Lovci. Jsou to lidé, již bojují s Khemridy, a pokud zemřou, jsou okamžitě vzkříšeni bohem. Hra by měla obsahovat čtyři různé lovce a každý z nich dostane svou vlastní sadu dovedností. Demo nám nabízí lovce Orina, jenž používá v boji pěsti a kladivo. Hra je vtipná, akční, ve 2D, obsahuje spoustu animací a dialogy postav jsou provedeny ve stylu vizuálních románů. Pokud hledáte akční, zábavné dobrodružství, nezapomeňte si Immortal Hunters přidat do vašeho seznamu přání.

Hollow Cocoon / Nayuta Studio

V tom hororovém příběhu se ujmete role vysokoškoláka Minata Jinby, jenž se vrací do domu své babičky, neboť je v kritickém stavu. Problém je, že Minato babičku nesnáší. V této hře se budete skrývat před monstrem, jež obývá dům vaší rodiny. Během toho budete shromažďovat důkazy, abyste odhalili mrazivou pravdu schovávající se pod povrchem. Tento hororový počin by nám měl nabídnout možnost volby obtížnosti (až tři druhy) a také více konců. Hra Hollow Cocoon by měla spatřit světlo světa již letos, přesněji 7. 12. 2023. Tak se připravte na tuto jízdu do japonské vesnice ukryté hluboko v horách.

Adéla Pfefrová    

Cyber Combat / Ofir Agami

Hra Cyber Combat je minimalistická střílečka založená na rychlosti a pohybu, která se odehrává v neonově blikajících kybernetických arénách. Tvůrci se inspirovali hrami jako Doom (2016), Ghostrunner nebo Turbo Overkill. Já osobně se podobnému žánru spíše vyhýbám obloukem, jelikož v něm nejsem zrovna talent. Tomuto titulu jsem však dala šanci a musím uznat, že mě mile překvapil. Jedná se o dobře zpracovanou střílečku, která hráče jednoduše řečeno přikove k židli. Kromě střílení, skákání a vyhýbání se střelám nepřátel na vás čekají i lehce logické úkoly, což mě samotnou velice bavilo. Jedná se o první počin vývojářského studia Ofir Agami, datum vydání je zatím neznámo.

Urban Explorer / Pyramid Games, Woodland Games

Urban Explorer je titul, který již nějakou tu dobu vyhlížím, jelikož se jedná o docela originální záležitost. Vaším úkolem je prozkoumávat opuštěné budovy a pořizovat zde důležité fotografie. Hra také nabízí parkourové mechanismy a hororové prvky doprovázené perfektním audiem. V demu máte možnost prozkoumat opuštěnou věznici a nafotit zde důležité dokumenty. Aby to nebylo tak jednoduché, musíte se obloukem vyhýbat hlídačům a bezpečnostním kamerám – pokud vás totiž spatří, věřte mi, že vaše parkourové dovednosti se vám budou hodit. Dle mého se jedná o velice slibný titul, jelikož spojení parkouru, opuštěných budov a hororové atmosféry se tvůrcům povedlo na jedničku.

Patrik Klicman    

The Last Faith / Kumi Souls Games

Během recenzování soulsovky Blasphemous 2 jsem zjistil, že mi 2D animace a nadprůměrná obtížnost neuvěřitelně vyhovuje. The Last Faith tak byl při Next Festu jasnou volbou. Tato extrémně temná soulsovka má ještě drsnější svět než výše zmíněný Blasphemous. Nabízí hromadu nepřátel, neuvěřitelně živé a složité boje, velké množství zbraní a přístupné ovládání. Temný svět může zachránit jen váš hrdina Eryk, jenž v příběhu odhaluje svoji minulost a zároveň závodí s časem, protože se v něm probouzí svědomí, kterého se chtěl zbavit. Bohužel pro hráče je nutné mít konzolový ovladač, na klávesnici se zábava vytrácí stejně jako naděje v Erykově světě.

Draken's Shrine / RD Productions

Aby těch 2D her nebylo málo, přihodím zde ještě titul jménem Draken's Shrine, akční RPG z epického fantasy světa, v němž je vychovávána hlavní hrdinka Rynna. Ta se rozhodne nalézt pohřebiště svého předka Raeldora Drakena a jsou zde síly, které jí v tom pomáhají. Napínavá akční skákačka, která připomíná Tiny Thora, se pyšní neuvěřitelně přístupným ovládáním a rozmanitým světem, v němž pobíháte mezi jeskyněmi či horami. Rynna je navíc barbarka, a tak vás čekají i řeky krve, které za sebou po pobitých nepřátelích nechává.

Stronghold: Definitive Edition / FireFly Studios

Krysa, Prase, Had, Vlk a Richard Lví srdce je pět jmen, která ze své hlavy snad už nikdy nedostanu. Stronghold: Definitive Edition je návrat oživené klasiky, jenž stojí na snad všech mechanismech všech dosud vydaných Strongholdů. Musím říct, že ve mně ale nejvíce evokuje návrat k veleúspěšnému Crusaderu, neboť v Definitive Edition převládají především grafické úpravy. Pokud jste hráli tuto strategickou klasiku, můžete klidně přeskočit tutorial, protože se v tomto titulu opět najdete. Budete tvořit armády, stavět pevnosti, obhospodařovat pole, dolovat, trénovat vojáky a to hlavní, porážet nepřátelské lordy, abyste jim ukázali, kde je jejich místo. Demo mě nadchlo a ukázalo mi, že tahle série ještě určitě není mrtvá a že je s ní nutné do budoucnosti počítat. Datum vydání je navíc už 7. listopadu tohoto roku, tak doufám, že FireFly Studios nechystají žádný odklad.

Miroslav Libicher    

The Last Exterminator / Ironworks Games

Kira Parker, tak jako mnoho chudých Američanů, žila ve své dodávce a na skromnou obživu si vydělávala hubením škůdců. Jednoho dne ale Zemi přepadli mimozemšťané a její milované auto zničili. Vetřelci však mají smůlu v tom, že vypadají jako humanoidní švábi. S likvidací hmyzu má totiž Kira mnoho zkušeností… Hra s touto zábavně absurdní premisou patří do mohutné vlny boomer shooterů, která se na nás dosud nepřestává valit. Demo ukazuje, že australští vývojáři z Ironworks Games šli více cestou imitace než inovace – herními principy i audiovizuálním ztvárněním je The Last Exterminator jakousi reimaginací Duke Nukema 3D do plně polygonové retro grafiky. Je to ovšem nápodoba na velmi vysoké designérské úrovni, ať už se budeme bavit o detailních levech plných důmyslných secretů, nebo efektním gunplayi. Datum vydání zatím oznámeno nebylo, ale snad nebudeme čekat dlouho. I navzdory nevelké míře originality patří The Last Exterminator k nejslibnějším chystaným střílečkám. 

RoboCop: Rogue City / Teyon

Všichni znají Zaklínače nebo Dead Island, ale polští vývojáři jsou obdivuhodně zdatní i v oblasti méně prestižní a hůře zafinancované herní tvorby. Budgetové studio Teyon na sebe před necelými deseti lety upozornilo hlavně kritizovanou kolejnicovou střílečkou Rambo: The Video Game, ale jeho reputace výrazně vzrostla po vydání hry Terminator: Resistance. Fanoušci jí rádi odpustili všechny nedostatky vytýkané profesionálními recenzenty a na Steamu ji vychválili do nebes. Tento úspěch nastavil i vysoká očekávání spojená s aktuálně vznikajícím a několikrát odloženým RoboCopem. Na druhé straně se ozývají skeptici, kteří se nemohou přenést třeba přes místy vskutku rudimentární grafiku. Vydané demo ovšem hraje jednoznačně do karet optimistům. Tvůrcům se podařilo nadesignovat bombastickou akci tak, aby při ní mohla zůstat zachována pověstná RoboCopova neobratnost. Uspěli taktéž ve výborném zpracování střelby a schopnosti nabudit v hráčích vzrušení z efektní destrukce. Potemnělé ulice Detroitu, které jsou jako v hollywoodských filmech plné mokrého asfaltu a kaluží, jsou navíc nasycené vtahující atmosférou. Pochvalu si zaslouží i skutečnost, že demo je velmi rozsáhlé a dokáže zabavit na překvapivě dlouhou dobu.

Pavol Kunca    

Japanese Drift Master / Gaming Factory

Někteří z nás, hráčů, nemají to životní štěstí, aby bydleli v dosahu kvalitní internetové sítě, a proto berou ty zbytky signálu, co k nim do pralesa dojdou. Problémem samozřejmě je několikahodinové čekání na stažení hry, potažmo dema. Člověka pak naplňuje radost a euforie, když vidí, jak se po delší časové době uzavře kruh stahování, a vy můžete kliknout na tlačítko Hrát. Nebudu popisovat frustraci a vulgarismy, které nastanou, když vám vyskakovací okno oznámí: „Fatal Error“. Móda rozbitých dem pokračuje i v roku 2023 a ke studiu Gaming Factory jsem se jeden večer neohlížel moc laskavě.

Cursorblade / RealPeach

Rozmlať nepřátele svým kurzorem a dej si bacha, aby ti ho něco nesejmulo. Takhle jednoduše se dá zhodnotit tato nezávislá „mlátička“, u které není zapotřebí použít mnoho slov. Jednoduché, ale příjemné grafické zpracování, pár vylepšení, vypnutý zvuk se zapnutým AC/DC na pozadí a může se jít na to. Sekání nepřítele kurzorem hlava nehlava a zlepšování si vlastních reflexů uhýbáním je právě něco, s čím vás tato hra jednoznačně vycvičí. Kombinace různých zbraňových systémů, za které by se nestyděla ani žádná teroristická organizace, vám pomůže přežít co nejdéle. Koneckonců je vše na vaší šikovnosti, avšak jak to u tohoto typu her bývá, dlouho se u ní neohřejete a přejdete na něco záživnějšího. Možná nás ale v plné hře kluci z RealPeach přesvědčí o opaku.

Agatha Christie – Vražda v Orient Expresu / Microids Studio Lyon

Po delší době mám po dohrání dema nějaké hry silně pozitivní myšlenky. Populární krimi čtení od Agathy Christie zná téměř každý fanoušek detektivek a její filmové, resp. seriálové provedení taky. V herním kabátu mě Vražda v Orient Expresu dokázala zaujmout, pohltit a nemůžu říct nic jiného než pozitivní slova směrem k vývojářům ze studia Microids. Uvolnit do dema hodinu čistého gameplaye je něco, co se tak lehce nevidí, a tak jsem se mohl nerušeně vnořit do děje této populární detektivky. Pro ty, co příběh znají nazpaměť, říkám, že tady jim to moc nepomůže. Autoři hru prolínají také s obdobím současnosti a zajímavými mechanikami i minihrami oživují její dialogové pozadí. Právě dialogy a konkrétněji mimika postav jsou však něco, na čem hra silně houpe, a úplně nevím, jestli to za těch pár dní vývojáři stihnou spravit. Každopádně demo hodnotím vysoce pozitivně a hru si vkládám do wishlistu na Steamu, což je momentálně to nejvyšší možné hodnocení, které demoverzi můžu dát. P.S.: Čeština zahřeje u srdíčka, merci beaucoup. ❤️

Tituly, které se nevešly do užšího výběru, ale stojí za váš čas    

SELINI
Hand In Hand
Ailuri
Time to Morp
Forgive Me Father 2
The Bridge Curse 2: The Extrication
Astra: Knights of Veda
Peaky Blinders: The King’s Ransom
Quantum Knights
Ghostrunner 2
The Inquisitor
Enshrouded
The Thaumaturge
Europa
Last Train Home
Crime Scene Cleaner
Articicial
American Arcadia
Polylithic
Paper Trail

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Adéla Pfefrová

Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

Petra Svobodová

Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Pavol Kunca

Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.