Steam Next Fest – červen 2023

Steam Next Fest červen 2023 – nejzajímavější tituly

23. 6. 2023
 

Druhý letošní Steam Next Fest je již v plném proudu a hráčům nabídl stovky demoverzí chystaných titulů, které se by se co nevidět měly v plné parádě ukázat na platformě Steam. Až do 26. června 2023 máte možnost si vyzkoušet vybrané demoverze her ve vašem hledáčku, nebo si naopak rozšířit seznam přání o nové kousky. Člověk nikdy neví, co ho dokáže překvapit. Jako již tradičně jsme v redakci dali hlavy dohromady a opět vybrali podle nás ty nejlepší a nejzajímavější tituly, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Nikola Erlebachová   

Little Kitty, Big City / Studio Double Dagger

Když se malá kočka zatoulá daleko od domova, stává se pro ni cesta zpět velkým dobrodružstvím, a o to větší je, když zabloudí ve velkém městě. Cesta skrze obydlené čtvrti i rušné ulice však nabízí mnohem více příležitostí, než byste na první dobrou odhadli. Little Kitty, Big City je chystané kočičí dobrodrůžo, v němž budete objevovat velké město, plnit úkoly, setkávat se s dalšími zvířaty a tropit menší chaos… to ostatně kočky umí nejlépe. Oddechová průzkumná hra s roztomile umňoukaným hlavním hrdinou má dorazit někdy během příštího roku. Hráči poskytuje naprostou volnost a svobodu v tom, jakým směrem se zrovna vydá, a péče byla věnována i dobrému vystihnutí typicky kočičího chování.

Viewfinder / Sad Owl Studios

Příznivce logických her potěší, že už 18. července 2023 vychází titul Viewfinder, který vaše prostorové vnímání postaví před náročnou zkoušku. V tomto dobře promyšleném světě smíte předefinovat realitu pomocí obrazů tím, že je umístíte do prostoru. Zapeklité hádanky tak vyžadují nutnou dávku pozornosti věnované detailům. Odhalte, jak svět Viewfinderu vůbec vznikl, kdo jej vytvořil a za jakým účelem. Tento kreativní přístup skvěle kombinuje hrátky s perspektivou, zajímavé výzvy a metodu pokus–omyl, díky níž se dříve či později dopátráte konce svépomocí. Relaxační tempo, podmanivá hudba, příjemný vizuál kombinující několik výtvarných stylů a neotřelý nápad si hráče dokáží podmanit.

Crime O'Clock / Bad Seed

Zločin na nikoho nečeká a na vás bude jej zavčas odhalit, abyste mohli viníky dopadnout ještě dříve, než provedou svůj nekalý čin. Ve hře Crime O'Clock se vžijete do role detektiva vyšetřujícího záhady napříč časem a různými historickými epochami díky umělé inteligenci E.V.E. Na rozlehlých mapách hledejte vodítka, důkazy a stopy, které vytvoří časové značky, a ty vám nakonec pomohou záhadu rozlousknout. Tato zábavná point-and-click adventura využívá velkých a neustále se měnících map, na nichž bude hledání usvědčujících důkazů skutečnou výzvou. Titulu se dočkáme už 21. července 2023. Předcházejte zločinům dříve, než k nim dojde, zabraňte vraždám i krádežím, řešte různé logické minihry, pochytejte všechny darebáky a přitom mějte oči na stopkách!

Michal Mráz    

House Flipper 2 / Frozen District

House Flipper 2 je vylepšenou verzí svého předchůdce z roku 2018, ve kterém se vžijete do role začínajícího flippera pomáhajícího sousedům v malebném městečku Pinnacove. Malinkaté letovisko je obklopeno horskými vrcholky a nekonečným mořem. Pokud s touto hrou nemáte žádné zkušenosti, nezoufejte. Přestože House Flipper 2 opravuje a vylepšuje mechanismy původní hříčky, její znalost není nutná. Opět budete uklízet, prodávat, renovovat, bourat zdi a přemýšlet, jaký nepořádek po sobě někdo zanechal. Novinkou je režim Sandbox, při němž můžete popustit uzdu své fantazii a postavit si dům svých snů. Datum vydání zatím nebylo upřesněno, ale plánuje se, že projekt vyjde ještě letos.

Luna Abyss / Bonsai Collective

Ve hře Luna Abyss se ujmete role mladého odsouzence Fawkese, který má prozkoumat opuštěnou záhadnou megastavbu. Vaším úkolem je získat zapomenutou technologii z nitra Propasti. Zadání zní možná jednoduše, ale jeho splnění nebude snadné. Na každém kroku na vás bude dohlížet vězeňská dozorkyně Aylin, jejíž syntetický hlas je opravdu úžasný. Luna Abyss je kategorizována jako rychlá FPS, v níž na vás čekají hordy nepřátel, které budete ničit smrtícími zbraněmi i magickými schopnostmi. Oproti jiným titulům stejného nebo podobného žánru vyniká na první pohled skvělým designem, jenž si skvěle hraje se světelnými efekty. Hutná, až děsivá atmosféra, tajemné hlasy, strašlivé nepřátelské bytosti a všudypřítomné nebezpečí vás nenechají ani na chvíli vydechnout a vychutnat si krásu této hry. O projektu by se dalo říct, že je inspirován legendárními hrami jako Bioshock a DOOM, vzhledem k tomu, že první typ nepřátel, na nějž v demoverzi narazíte, vypadá jako vylepšená verze Impů. Gamesa zatím nemá pevně stanovené datum vydání, plánuje se však na letošní rok.

Jan Pinc    

Kingdom Eighties / Fury Studios

2D strategie Kingdom pořád zvolna expanduje, a tak si mimo původního tématu evropského středověku už stihla vyzkoušet i variantu šóguna, dobu vikingů a crossover s Bloodstained: Ritual of the Night. Její nejnovější přírůstek, Kingdom Eighties, stále zachovává základní šablonu, ale celkem razantně aktualizuje prostředí do amerického městečka osmdesátých let.

„Monarcha“ má tedy místo koně kolo, vaším hlavním táborem je místní střední škola a pohyblivé bariéry proti nepřátelům tvoří kontejnery. Děti/pracovníky rekrutujete z hřišť, místo farmaření sekáte sousedům trávu či prodáváte limonádu a vaši lučištníci získávají peníze lovem… divokých mývalů. Prudce originální i prudce bizarní, to se navzájem nevylučuje.

Kromě nových jednotek a herních mechanik přibývá ucelená dějová linie, kreslené cutscény s efekty ve stylu VCR, tematický synth-popový soundtrack a další nostalgické prvky à la Kung Fury nebo Stranger Things.

Kingdom Eighties vyjde již 26. června 2023.

The Fabric of the Mind / Cimex

Na jednu stranu bodce, střely a výbuchy, na druhou stranu dotěrné existenční otázky. Postava ovládaná hráčem je klasická kapkovitá koule se schopností dvojitého skoku a přidržování se zdí – ale zároveň má představovat zhmotněnou paměť, do níž se budou ukládat nalezené vzpomínky? The Fabric of the Mind je dle svých štítků jak hardcore plošinovka, tak psychologický horor, a v demu skutečně najdete náznaky obojího, navíc v sympatickém černobílém kontrastu. Teď ještě kdybychom věděli, jestli se bude jednat o závan svěžího vzduchu do žánru náročných 2D skákaček, nebo jen o prvoplánově surrealistickou záležitost.

To se dozvíme někdy v budoucnu, protože The Fabric of the Mind zatím nemá stanoveno žádné datum vydání.

Dr. Fetus‘ Mean Meat Machine / Headup Development

Legendární Super Meat Boy se dočkal spin-offu, ačkoliv lehce netypického. Místo Meat Boye je hlavním hrdinou Doktor Fetus a místo náročné plošinovky jde o arkádovou hru, brutální obtížnost však zůstává. Na herní pole padají dvojice genetických nepodarků, které k sobě řadíte dle barvy. Ty zmizí, jakmile dáte čtyři k sobě, zvýší vám skóre a posunou vás k dokončení levelu. Aby to však nebylo tak lehké, záhy vše ztíží překážky jako cirkulárky, lávové kameny nebo raketomety. Úspěšné řetězení barevných bloků vám naopak od pastí dopřeje chvilku oddechu, takže budete muset co nejvíce používat hlavu. Hratelnost doplňuje ještě správně hektická hudba a množství krvavých efektů.Dr. Fetus‘ Mean Meat Machine vyjde na Steamu 22. července 2023.

Adéla Pfefrová    

Disco Simulator / Games Incubator

Mít svůj vlastní taneční klub byl a pořád je můj veliký sen. Jakmile jsem tedy na Steamu zahlédla demo titulu nesoucí název Disco Simulator, mé srdce radostí poskočilo. Lehce jsem se bála zklamání, jelikož simulátorů přece jen vychází více než dost, nicméně těch dobrých bohužel jen málo. Vaším hlavním úkolem ze začátku je připravit svůj nový klub na premiérový večer. Je nutné tedy nakoupit bar, záchody, taneční parket a pořádné reproduktory. Nesmíte zapomenout na zaměstnance, jako například na uklízečku, barmana nebo bodyguarda. Poté už začíná ta pořádná party a první návštěvníci se jen valí. Je nutné se neustále starat o jejich blahobyt a zábavu, aby u vás utratili co nejvíce peněz a nejlépe se další večer vrátili znovu. Demo toho nyní nenabízí mnoho, avšak v plné hře se můžeme těšit na mnohem větší kluby nebo více nábytku a vybavení. S klidným svědomím tedy mohu říct, že zklamaná z tohoto simulátoru určitě nejsem a dám mu v budoucnu znovu šanci.

The Invincible / Starward Industries

O nadcházejícím počinu jste dost možná již v minulosti slyšeli. Jedná se totiž o The Invincible, jehož vývojářským studiem je Starward Industries, které je plné veteránů ze studií jako CD Projekt Red nebo Techland. Jedná se o videoherní adaptaci románu od Stanislawa Lema. Vžijete se zde do role astrobioložky Jasny, která se nachází na poněkud nepřátelské planetě Regis III, kde se snaží najít zbytek své posádky. Úkol to zcela jistě bude nelehký a během své dlouhé výpravy také budete muset vy jakožto hráč dělat rozhodnutí, která nesmíte brát na lehkou váhu. Titul totiž bude nabízet jedenáct různých konců právě na základě vašich voleb. Těšit se také můžete na velice pěkné vizuální zpracování a skvělé dabérské výkony u jednotlivých postav.

Petra Svobodová    

Lunacy: Saint Rhodes / Stormling Studios

Pro příznivce Lovecrafta vychází 27. července 2023 zajímavý titul s názvem Lunacy: Saint Rhodes, v němž se budete snažit hlavně přežít. Hlavní postava zjišťuje, že je posledním majitelem rodinného sídla v Saint Rhodes, a tak jí nezbývá nic jiného než se do města vypravit, aby zjistila, v jakém stavu dům je. To se jí stane osudným. V městečku bude muset bojovat o holý život s děsivými stvořeními, jež se potulují kolem. Nebojte se, chapadla samozřejmě nechybí. Připravte se na děsivé odhalení rodinného tajemství, zatímco se propadáte do stále většího šílenství. Demoverze hry prozatím hráčům ukázala, že umí navodit dosti děsivou atmosféru.

This Bed We Made / Lowbirth Games

V této okouzlující hře, jež se odehrává v 50. letech, si zahrajete za pokojskou Sophii. Ta ráda slídí po pokojích cizích lidí, aby mohla odhalovat jejich tajemství. Připravte se na řešení hádanek, procházení pokojů, navazování přátelství a na následky, jež tu na vás čekají. Jakákoliv akce, již provedete, bude mít vliv na příběh. Ať už se jedná o otevření dveří, vypnutí televize, či uklizení pokoje. Jaképak zlověstné tajemství ale skrývají tentokrát hosti hotelu Clarington? To bychom mohli zjistit už letos. Hra působí zajímavě, neokoukaně, a navíc u ní máte pocit, jako kdybyste byli Jessica Fletcherová ze seriálu To je vražda, napsala.

Unholy / Duality Games

Příběh hry Unholy nás zavede prostřednictvím hlavní hrdinky do dvou paralelních světů. Prvním je šedá, chladná realita postsovětského východoevropského města, druhým děsivý, temný svět Unholy, který je ovládán kněžskou kastou. Hrdinkou tohoto příběhu je Dorothea Linde, jež tragicky ztratila svého syna Gabriela. Prostřednictvím tajemného rituálu se snaží dostat do světa Unholy, odkud chce svého syna za každou cenu zachránit. Hráči jistě ocení, že si mohou vybrat, zda budou s nepřáteli bojovat, či se naopak infiltrují. Ve světě Unholy bude moci hráč využívat různé masky, jež mu propůjčí určité schopnosti. Hra vychází 20. července 2023, a jestliže jste fanda hororovek, tento titul určitě nesmí chybět na vašem wishlistu.

Stray Gods / Summerfall Studios

Stray Gods

je netradiční dílo, v němž na vás čeká fantasy příběh plný bohů a muzikál. Jistě si řeknete, že tyhle věci nejdou k sobě, ale opak je pravdou. Společně s hrdinkou Grace, jež se nešťastnou shodou událostí stala bohyní (Múzou), budeme pátrat po vrahovi své předchůdkyně, a ke všemu v pěkně šibeničním termínu. Jeden týden, aby Grace dokázala, že je nevinná. Hráč si v této hře vybere jednu ze tří osobností Grace, pak už se jen musí správně rozhodnout, s kým se spojí a komu naopak nesmí věřit v tomto ručně ilustrovaném muzikálu. Hra srší vtipem a chytlavými songy, ze kterých si každý hráč složí ten svůj originální soundtrack, a to vše díky vlastním rozhodnutím. Stray Gods bude k mání již 3. srpna 2023.

Patrik Klicman    

Lies of P / NEOWIZ

Inspirován příběhem o Pinocchiovi se tento dřevěný hrdina vydává do svého vlastního souls-like RPG dobrodružství v brutálním, hnusném a temném světě. Proč by to Pinoccchio ale dělal? Vždyť je to pohádková postava. Ztratil Geppetta a musí ho najít. Z pohledu třetí osoby se probíjíte hordami nepřátel, a jelikož se jedná o soulsovku, nebudete to mít vůbec snadné. Nejvíc budou jásat hráči Elden Ringu nebo Dark Souls. Hra nabízí komplexní skill systém, díky němuž můžete svému P měnit části těla v lepší a účinnější zbraně a nástroje. Je to přece loutka. To co ale mě pohltilo nejvíc, byl příběh převedený do elegance 19. století, tedy do nestabilního a revolučního období. Velkým bonusem je i vizuál tohoto steampunkového 19. století. Navíc jste Pinocchio, a ten se proslavil jednou důležitou věcí – přece tím, že všem lže.

Wizard with a Gun / Galvanic Games

Kooperativní sandboxovka zasazená do kouzelného světa vám představuje vašeho vlastního mága, který je inspirovaný legendárními kovboji. Mějte kouzelnickou knihu, pistoli a rozlouskávejte záhady neznámého světa. Během zkoušení Wizard with a Gun jsem si snad nejvíce užil, když mě hra donutila zapojit mozek. Střílejte do palisád, aby se z nich staly dřevěné suroviny, a ničte pochodně kvůli těm ocelovým. Vyrábějte si vlastní pistole. Pomocí čarodějnického grimoáru studujte neznámé objekty a následně se učte jejich funkce. Otevírejte magické brány k přesunu do dalších oblastí. Titul je jednoduchý, velmi přehledný, a to nejlepší, zabaví na dlouhou dobu. Ostatně, kdo by nechtěl střílet nepřátele kouzelnou bambitkou?

Miroslav Libicher    

Toxic Crusaders / Retroware

Nostalgie po herních žánrech i popkulturních fenoménech z přelomu 80. a 90. let táhne. Po loňském úspěchu vynikajícího retro beat ’em upu Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge se obdobného zpracování dočkala jiná animovaná legenda z televizních obrazovek – Toxic Crusaders. No, dobře, „legenda“ je v tomto případě přehnané slovo, protože seriál nejspíš znají jen fanoušci americké produkční společnosti Troma Entertainment, do jejíhož portfolia spadají hlavně morbidní exploatační filmy s komediálními prvky. K nejslavnějším snímkům Tromy patří série o Toxickém mstiteli (The Toxic Avenger), kterou se tvůrci na počátku 90. let rozhodli adaptovat do animovaného seriálu pro děti. Ten byl dále provázen komiksy a právě (špatně hodnocenou) beat ’em up hrou pro konzole Game Boy, NES a Mega Drive. Byl to o něco méně bizarní nápad, než se může zdát, protože dětské verze se ve stejné době dočkala i jiná krvavá díla určená dospělému publiku. Nakonec i Želví nindžové v původní komiksové podobě byli stejně jako Toxický mstitel především parodickou poctou superhrdinskému žánru, která tak úplně nepatřila do dětských pokojíčků. Jenže je mnohem snazší přimět děti, aby se zamilovaly do pubertálně rozskotačených antropomorfních želv, než do groteskně znetvořeného uklízeče s mopem, takže seriáloví Toxic Crusaders brzy upadli v zapomnění. Chystaná hra jim snad slávu navrátí alespoň v komunitě retrofilů. Demo obsahující jednu úroveň zakončenou soubojem s bossem má osvědčenou hratelnost ve stylu série Streets of Rage a pěkný pixel art. Prostředí zatím není tolik detailní jako ve Shredder's Revenge, ale vydání je naplánováno až na příští rok, takže bude dostatek času Toxic Crusaders ještě náležitě vytunit.

SlavicPunk: OldTimer / Red Square Games

Ačkoli název snadno svádí k představě, že nově vzniklé krakovské indie studio Red Square Games vytvořilo nějakou absurdní parodii, SlavicPunk: Oldtimer se nese ve zcela seriózním tónu. Autoři říkají, že už je zkrátka nebavilo sledovat, jak jsou cyberpunková díla neustále zasazovaná do západních (či východoasijských) kulis. A taky načerpali inspiraci z díla polského spisovatele sci-fi Michała Gołkowskiho, který ve svých románech odkazuje k problémům současné východní Evropy. Hra je pojatá jako atmosférická izometrická střílečka s příběhem a širokou nabídkou nejrůznějších upgradů. Ačkoli demo je v jiných ohledech slibné, musím přiznat, že určitý skepticismus ve mně vyvolává poněkud problematické ovládání. Ohledně kvalit plné hry každopádně nebudeme napjati dlouho, jelikož má vyjít již 28. června tohoto roku.

En Garde! / Fireplace Games

Slunce pomalu zapadá, v dálce zní kastaněty a vzduchem létají čepele kordů a španělští vojáci. Malebně stylizované akční dobrodružství fiktivní lidové hrdinky Adalie de Volador potěší každého, kdo má rád příběhy o Zorru mstitelovi nebo dobrodružné šermířské filmy (za oceánem jim říkali swashbuckler films) z klasického Hollywoodu. Dominantou hry jsou velmi zábavné, komediálně nadsazené souboje proti početným skupinám nepřátel, při nichž je třeba využívat okolní prostředí. Co třeba nepřítele zavalit sudy, hodit mu na hlavu vědro, nebo ho přitlačit na horký kotlík a pak sledovat, jak mu plápolají kalhoty? To vše je možné udělat. Jediné, co mi radost z okouzlujícího dema trochu kazí, jsou příliš dřevěné animace postav a svéhlavý systém automatického zaměřování nepřátel. I tak už netrpělivě vyhlížím vydání plné verze slíbené na srpen tohoto roku.

Hellsweeper VR / Mixed Realms

Hraní ve virtuální realitě zatím nemá komerční potenciál přitahující velká studia, takže jeho příznivci musí spoléhat téměř výhradně na indie vývojáře. Mnozí z nich naštěstí už v minulosti dali najevo, že potenciál imerzivního prostředí a pohybového ovládání umí využít. Patří mezi ně i singapurská společnost Mixed Realms mající na svém kontě opěvovanou akci Sairento VR. Aktuálně připravovaný Hellsweeper přitom má plnit roli jejího ambicióznějšího duchovního nástupce. Hráč se v kůži nemrtvého bojovníka vrhá přímo do pekelných hlubin, kde zápasí s hordami démonů. Dopomáhají mu k tomu meče, pistole, magické útoky, telekineze či schopnost běhat po stěnách. Možností, jak zubatým pekelníkům připravit opravdu náročný den, je v Hellsweeperovi nepřeberné množství. Naučit se je všechny elegantně používat není ze začátku vůbec jednoduché, ale následný pocit z intenzivní řežby za to stojí. Až Hellsweeper VR 21. září tohoto roku vyjde, rozhodně se rozrostou počty zlomyslně zábavných internetových videí, na nichž uživatelé VR headsetů nedopatřením likvidují zařízení svých bytů. Zatím to ale vypadá, že i váza po babičce je přijatelnou obětí na oltář této pekelné rogue-like akce.

Tituly, které se nám do užšího výběru nevešly, ale rovněž stojí za to, jim věnovat pozornost    

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Adéla Pfefrová

Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

Petra Svobodová

Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.