Steam Next Fest únor 2023 – nejzajímavější tituly

Sdílet
Sdílet
Sdílet

První letošní Steam Next Fest je již v plném proudu a hráčům nabídl stovky demoverzí chystaných titulů, které se by se co nevidět měly v plné parádě ukázat na platformě Steam. Až do 13. února 2023 máte možnost si vyzkoušet vybrané demoverze her ve vašem hledáčku, nebo si naopak rozšířit seznam přání o nové kousky. Člověk nikdy neví, co ho dokáže překvapit. Jako již tradičně jsme v redakci dali hlavy dohromady a opět vybrali podle nás ty nejlepší a nejzajímavější tituly, které by rozhodně neměly uniknout vašemu hledáčku.

Adéla Pfefrová

My Dream Setup / Campfire Studio

Ráda bych vám představila velice jednoduchý, ale zato docela chytlavý titul, a to My Dream Setup od vývojářského studia Campfire Studio. Musím vás však upozornit, že tento titul zcela jistě nezaujme pozornost spousty hráčů, jelikož se nejedná o žádné RPG, střílečku, dobrodružnou adventuru či třeba survival. Jedná se o velice milý odpočinkový počin, kde vaší jedinou starostí bude tvorba vlastního vysněného pokoje. I když to zní možná nezáživně, je třeba si uvědomit, že relaxační simulátory mají něco do sebe a člověk se u takové jednoduché zábavy dokáže odreagovat klidně i na několik hodin. Přesvědčit se o tom můžete sami v demoverzi, která nabízí hned několik desítek předmětů, jimiž si můžete vybavit svůj vysněný a jedinečný pokoj. Datum vydání je stanoveno na 20. února tohoto roku.

Zdroj: Campfire Studio

Jan Pinc

Principle of Karma / NowakGames

Název celkem přesně shrnuje, o co v této logické plošinovce jde – znovu a znovu opakujete svůj život a za pomoci sumy vašich předchozích činů se snažíte dosáhnout Štěstí (trochu zjednodušeně pojato, ale nevadí). V praxi to tedy znamená, že každý váš průchod úrovní bude nahrán; jakmile zemřete či použijete východ v pravé části obrazovky, začínáte odznovu, jen tentokrát i s vaším minulým já po boku. Sami sobě takto můžete díky vašim předešlým iteracím například aktivovat spínače, otevírat průchody či posloužit jako stupínek, abyste mohli sebrat kýžené Štěstí a dostat se v pořádku do cílových dveří.

Třebaže grafika je opravdu velice úsporná a o soundtracku se ani mluvit nedá, nápad je dostatečně zajímavý, aby si člověk u něj nějakou tu dobu vydržel lámat hlavu. Kromě toho titul disponuje sympaticky rozbitou českou lokalizací, která je pravděpodobně tou nejhorší, co jsem vůbec kdy v jakékoliv videohře viděl.

Principle of Karma by měl vyjít již v únoru roku 2023.

Sons of Valhalla / Pixel Chest

Völgarr potkává Kingdom a bere si inspiraci z Brütal Legend… jinými slovy, ujímáte se hardcöre vikinga, který se v malebném pixel artovém prostředí vydává vykonat svou pomstu. K tomu mu dopomáhá široký výběr run poskytujících bonusy a bojový systém založený na výdrži, inspirovaný tím ze série Souls. Souboj s přesilou zde však povětšinou skončí porážkou, je proto třeba rozvíjet vlastní vesnici, která bude produkovat zdroje a cvičit válečníky. Poté můžete povolat svou družinu a vyrazit na nepřítele dřív, než ho napadne to samé. Netradiční skloubení bojovky s prvky stavění základny doplňuje povedená grafika, solidní dabing a česká lokalizace.

Datum vydání Sons of Valhalla je prozatím stanoveno na rok 2023.

Mr. Saitou / Laura Shigihara

Pan Saitou nemá moc veselý život; celé dny tráví v duši vysávající kanceláři, po práci jej nic milého nečeká a s blízkými to také není úplně valné. Do tohoto koloběhu přijde nehoda a dostane ho do nemocnice, kde se seznámí s chlapcem Brandonem. Ten je rád za každou společnost a nakreslí mu několik kamarádů s tělem červa a hlavou lamy, aby ho rozveselil. Když pak Saitou znovu usne, kancelář ho pronásleduje i ve snech – sice jsou najednou všichni červolamy, s různými více či méně saitouovskými jmény, a prostředí je o poznání bizarnější, ale všudypřítomná hrůza papírování zůstává. Zřejmě nastal čas na důkladnou psychoanalýzu a postavení se svým problémům.

Tuto překvapivě veselou noční můru přináší Laura Shigihara, kterou můžete znát jako autorku soundtracku původních Plants vs. Zombies. Ačkoliv hratelnost podle šablony dané RPG Makerem neslibuje přílišnou originalitu, správně ujetý surreální svět by mohl ještě překvapit.
Mr. Saitou vyjde na Steamu 23. března 2023.

Michal Mráz

Die by the Blade / Triple Hill Interactive

Mám pro vás dobrou zprávu, pokud jste v minulosti hráli Hellish Quart a přestalo vás to bavit, protože jste se v něm stali mistry. Slyšeli jste někdy o novém slovenském projektu Die by the Blade? Pokud ne, nezoufejte, protože vám ho právě teď představím. Die by the Blade je svým konceptem podobný výše zmíněnému Hellish Quart. Nejprve je tu výběr postavy – v demu jsou pouze tři – a zbraně: katana a wakizaši. Dále jste vrženi do jedné ze tří arén, kde musíte bojovat jeden na jednoho. V tuto chvíli můžete pouze uhýbat útokům protivníka a pečlivě plánovat své protiútoky. Pokud se vám podaří udeřit v pravý čas, můžete soupeři dokonce useknout některé končetiny. V tomto případě jde o docela pěknou brutální animaci doprovázenou litry krve… ano, tato hra není pro slabé povahy. Co je nejdůležitější, zbraně jsou omezeny na ty tradiční japonské – pokud tedy patříte mezi fanoušky samurajů, máte se na co těšit. Celá hra ovšem není zasazena do japonské kultury, neboť se mísí například s kyberpunkovou tematikou: zatím jde jen o arény, ale uvidíme, zda vývojáři přidají vylepšené tradiční zbraně a postavy s tímto motivem.

God of Rock / Modus Studios

God of Rock je pořádný nářez, který vás donutí prohodit ovladač monitorem. Napadlo vás někdy, jak by vypadala kombinace starého dobrého Guitar Hero a Street Fightera? Pokud ne, nevadí, protože autoři z Modus Studios měli tento nápad právě za vás. Jde o docela zajímavý koncept, ve kterém bojujete do rytmu hudby. Není to však stejné jako například ve hře Hi-Fi RUSH. Abyste protivníka zasáhli, budete muset sledovat spodní část obrazovky – lištu symbolizující krk kytary se strunami –, na níž se velmi rychle objevují symboly tlačítek, která je třeba stisknout. Co hůř, musíte je stlačit na milisekundu přesně, jinak se nebudou započítávat a soupeř bude mít navrch. Všechny tratě jsou navíc v rockovém stylu, takže počítejte s tím, že se hodně zapotíte. Každá postava má jedinečnou schopnost, jež se časem nabíjí, aby se ještě více umocnil zážitek z boje. Samozřejmě záleží na tom, jak rychle a přesně dokážete mačkat potřebné klávesy.

Nikola Erlebachová

Voltaire: The Vegan Vampire / Digitality Games

Představte si, že byste se narodili do rodiny slavného hraběte Drákuly, ale protože neholdujete masu a krvi tak jako zbytek vašich příbuzných, jste černou ovcí rodiny. Voltaire: The Vegan Vampire je akční farmářské rogue-lite zasazené do prostředí Transylvánie, v němž se Drákulův syn Voltaire rozhodne pro, na upíra dost netradiční, životní styl – bude veganem. Hlavní náplní hry je tedy farmaření. Budete připravovat pole pro osazení semínek nejrůznějších rostlin, s láskou a péčí je zalévat, prozkoumávat okolní oblasti, sbírat suroviny, tišit svůj hlad zralými bobulemi a bránit svůj domov během nočních útoků. Je vidět, že titul čerpal inspiraci od Don’t Starve, a tak nabízí malebný vizuál, oddechovou hratelnost a mírně kostrbatejší souboje, ale to snad autoři ještě vyladí před plným vydáním 27. února 2023.

The Last Case of Benedict Fox / Plot Twist

Mým asi nejpozoruhodnějším úlovkem únorového Steam Next Festu je rozhodně The Last Case of Benedict Fox, jehož vydání poslední měsíce netrpělivě vyhlížím. Titul v sobě ukrývá temně mrazivou atmosféru spojenou s nadpřirozenem a smrtí. V roli samozvaného detektiva Benedicta Foxe se vydáte odhalit zločiny, se kterými si policie neví rady. Benedict je spojen s démonem, který mu umožní vstoupit do podvědomí nedávno zesnulých, abyste odhalil příčinu jejich úmrtí. Snový svět i Benedictova realita hráče dokáže zcela uchvátit díky skvělé práci se světly a stíny a děsiví nepřátelé jasně odkazují na díla Tima Burtona i lovecraftovské noční můry. The Last Case of Benedict Fox vychází 27. dubna 2023.

Trinity Fusion / Angry Mob Games

Cestování mnohovesmírem a navštěvování paralelních světů je stále oblíbenější téma nejen filmových režisérů. Trinity Fusion je zástupce videoherního průmyslu, který vás uvrhne do chaosu, záchrany multivesmíru a procedurálně generovaných úrovní, přičemž vám každá realita nabídne jinou hlavní hrdinku… tedy vzhledově. Bude to totiž vaše paralelní já. Tato akční rogue-lite plošinovka sází na široký výběr zbraní od těch, co z vašich nepřátel udělají cedník, až po ty, co jedním dobře mířeným seknutím dokážou chirurgicky přesně oddělit končetinu od zbytku torza. Trinity Fusion má skvělé tempo, unikátní biomy, vyzyvatelskou náročnost a příbuzného Cacodemona mezi řadami nepřátel. Pokud se nebojíte zapotit, titul si zamilujete. Trinity Fusion ještě nemá stanoveno přesné datum vydání, ale hry bychom se měli dočkat během letošního roku.

Planet of Lana / Wishfully

Kdysi nádherná planeta Lana byla obývána lidmi a zvířaty, ale jejich poklidný život v rovnováze s přírodou narušili nevítaní nepřátelé z chladné oceli bez tváře. Mladá dívka se svým věrným kočičím společníkem se v této nádherné plošinovce pokusí zachránit osud své domoviny. Planet of Lana je silně atmosférický zážitek kombinující akci s logickými hádankami, při jejichž řešení budete muset využít spolupráce a proklestit si cestu skrze mnoho nebezpečných nástrah a překážek. Titul měl původně vyjít už vloni, ale vývojáři jej odsunuli na druhý kvartál letošního roku. Pokud hledáte nenáročnou a graficky naprosto dechberoucí zábavu, Planet of Lana se vám dokáže trefit do vkusu.

Miroslav Libicher

System Shock / Nightdive Studios

Tuto hru není třeba nijak obšírně představovat. Moderní remake jednoho ze zakladatelských děl žánru immersive sim je už léta stejně tak očekávaný, jako odkládaný. Pro osvědčené vývojáře z Nightdive Studios, kteří se jinak zaměřují na remastery starých klasik, jde o první hru budovanou (alespoň v technickém smyslu) zcela od základů. Level design se ovšem podle dosavadních ukázek drží původního titulu z roku 1994 velmi věrně a reinkarnovaný System Shock tak má příležitost dokázat tezi, kterou už dlouhá léta razí třeba Dan Vávra. Totiž že mnohé klasické videohry z 80. a 90. let dodnes nebyly přesvědčivě překonány v důmyslnosti svých mechanik, ale pouze v oblastech grafiky a ovládání. Nové demo se na první pohled neliší od toho předchozího, které bylo vydáno již před dvěma lety, nicméně podrobnější zkoumání odhalí množství technických i obsahových vylepšení. Všimnout si lze především větší rozmanitosti monster, jejich vylepšené inteligence a většího množství sebratelných předmětů, které jsou v interiérech vesmírné stanice Citadel k nalezení. Doplněn byl taktéž úplně nový prolog. Vydání plné hry je naplánované již na letošní březen.

Enenra / Zahid Ali Jeelani

Nebylo by těžké uvěřit případnému tvrzení, že je tato svižná hack & slash akce inspirovaná japonskou popkulturou dílem vývojářů z PlatinumGames či jiných mistrů akčního žánru, ale ve skutečnosti za ní stojí jediný člověk. Tím je Zahid Ali Jeelani, který zároveň působí jako designer soubojových systémů v britském studiu Ninja Theory. Zkušená ruka je na výsledku skutečně znát. Bleskurychlé souboje na futuristické meče jsou působivé na pohled, příjemně se ovládají a mají chytlavý rytmus. Demo zatím nabízí pouze tutoriál a možnost bojovat proti vlnám nepřátel, nicméně jde stále o impozantní příslib věcí budoucích. Dokonce i grafickým zpracováním působí Enenra již teď lépe než konkurenční indie projekty, mezi něž lze počítat třeba korejskou akci Ultra Age.

Gestalt: Steam & Cinder / Metamorphosis Games

Na nedostatek metroidvanií si mezi indie tituly rozhodně stěžovat nemůžeme. Tudíž se první hra, ve které se americký tým Metamorphosis Games snaží představit nové steampunkové fikční univerzum, musí hodně snažit, aby mezi konkurencí vynikla. A daří se to. Demo ukazuje bravurní pixel art i dobře nadesignované úrovně a souboje založené na zejména na precizním načasování útoků i úhybných manévrů. Hra nezapře inspiraci manga estetikou a obsahuje také výrazné RPG prvky – ať už jde o košatý strom dovedností a množství výbavy, nebo velký důraz na příběh a květnaté dialogy. Gestalt: Steam & Cinder má vyjít někdy v průběhu tohoto roku.

Anežka Ebrová

Shumi Come Home / SomeHumbleOnion

My, Češi, rádi trávíme čas tím, že chodíme do lesa a přemýšlíme. Kromě toho si z lesa můžete odnést také kulinářský zážitek v podobě hub. No, a do role jedné houby se vžijete i v tomto demu. Naštěstí se neocitnete v prostředí kuchyně, jelikož se jedná o muchomůrku. Místo toho budete běhat v kouzelném lese, kde se seznámíte s nejrůznějšími bylinkami, houbami a roztodivnými bytostmi. Vaše postava má schopnosti plachtit, skákat a rychle běhat, což umožňuje kouzelnou procházku tímto prostředím. Sbírat budete nejrůznější předměty, se kterými můžete obchodovat. Grafika není na dnešní poměry nijak světoborná, přesto vás herní prostředí může nadchnout. Pokud máte alespoň trochu kladný vztah k přírodě, doporučujeme si hru zahrát. Plná verze by měla být dostupná během tohoto roku.

Bramble: The Mountain King / Dimfrost Studio

U kouzelného lesa zůstaneme, tentokrát s ještě poutavější grafikou i příběhem. Toto demo vám dá možnost zahrát si za malého kluka. A když říkám za malého kluka, myslím tím opravdu malého, zhruba tak 10 cm vysokého. Tato hra vás očaruje nejen svojí přenádhernou grafikou, ale také světem, ve kterém se ocitnete. Kromě toho hudební podkres dodává celému okolí správnou atmosféru. Budete prozkoumávat krásy lesa i luk, seznámíte se s nejdrobnějšími stvořeními i kouzelnými bytostmi. Hra skrývá zajímavý příběh inspirovaný severskými pověstmi. Více vám však o ní neprozradím, jelikož zážitek už musíte prožít sami. Jediné, co mohu říct, je, že tato hra si po dohrání dema našla místo na mém wishlistu a vychází už 27. dubna.

Patrik Klicman

Slave Zero X / Poppy Works

Víte, jak v roce 2022 vletěla hra Vampire Hunters jako uragán do herního světa? Pokud ne, neváhejte si přečíst naši recenzi. Overrun Survivors stojí na naprosto stejném a jednoduchém principu rogue-lite. Vyberete si postavu, s níž se následně snažíte přežít časový odpočet. Aby toho ale nebylo málo, postavička leveluje, získává další schopnosti a dokáže zlikvidovat více a více nepřátel najednou, až jich mohou být desetitisíce. Kdo by se do takových šíleností pouštěl? Z momentálně dostupných postav je to Space Thor a kovbojka Gunslinger, která trefí i muší křídla na kilometr. Snadná hra s jasným cílem přežít. Až bude kompletní, může přinést spoustu radosti i nervů, ale hlavně zábavu na desítky hodin.

Overrun Survivors / Midquest Games, Iron Owls

Jednoduchá, stylová a krvavá 2.5 D řežba Slave Zero X je oživení klasiky z roku 1999 Slave Zero. Tato run and slash hra se odehrává v dystopické budoucnosti, kde mocný Sovereign Khan drží pevně v rukách město Megacity S 1-9. Jeden z tajné skupiny válečníků odporu se rozhodne, že proti nepříteli použije jeho vlastní zbraň a sloučí se s ukradeným prototypem otrokářské jednotky. Zrodí se tak Shou, zuřivý krvavý ďábel, jenž se vydává zabít Sovereign Khana. Prakticky celý titul spočívá v tom, že běháte, zabíjíte, skáčete a tvoříte komba. Neuvěřitelně prosté, ale s tou správnou dávkou nostalgie a neuvěřitelně živou akcí zábavné a důsledné. Ovládání je navíc velmi praktické a vystačíte si stejně jako v dobách minulých pouze s pár klávesami. Zajímaví nepřátelé, unikátní hrdina a potoky krve. Co víc si přát?

Pavol Kunca

Corsairs Legacy / Mauris

Zajímavé RPG, ve kterém si můžete zahrát za obávaného piráta středověkých vod. Pro změnu opustíte české pirátské vody internetu a zaměříte svůj kurz za pomoci této ukrajinské hry do námořního světa. Demo neukázalo žádné vylepšení postav ani inventář, zpřístupnilo ale asi to nejzákladnější – samotný gameplay. V něm můžete ovládat pirátskou lodičku a pomalu, hoooodně pomalu ničit nepřátelské lodě. Důraz na pomalost je dán úmyslně, jelikož děla na lodi se nabíjejí extrémně zpomaleně a já si přitom stihl obrazně uvařit a sníst večeři. Na stranu druhou, vnímám, že hra je ještě jenom v plenkách a příležitostí na opravu mají vývojáři spoustu. Jen bych příště rád poprosil rychlejší boj, a ne rychlost podobnou válce suchozemských želv. Druhou zajímavou variantou bylo umožnění napadení lodě zblízka, díky němuž se se svým soupeřem setkáte tváři v tvář. Tento souboj byl už o něco svižnější, a i proto zajímavější. Mechanika boje, když chce zaujmout větší masu lidí, musí ještě o hodně pokročit vpřed. Bylo by fajn v boji využívat i okolní textury, které zatím slouží jenom jako plátno v pozadí. Každopádně držím vývojářům palečky a doufám, že plná verze mi vytře zrak.

Bionic Bay / Psychoflow Studio, Mureena Oy

Tato dobrodružná srandička mě na první pohled zaujala svým grafickým zpracováním. Postavit hru v apokalyptickém potrubním světě je už od dob Portalu in. V demu jsem si mohl zahrát několik skákacích části ze hry a věru mě to bavilo. Objevování nových lokalit, které se mi mihotaly za 2D zády, a jejich tajuplný vzhled, to je něco pro mě. Nesmím zapomenout zmínit ani ovládání, které mi přišlo úplně v klídku a nějaké větší nedostatky jsem ve hře neobjevil. Bionic Bay je tedy další dvourozměrná plošinovka s nádechem tajemna, kterých na trhu nikdy není dost. Kreativní design je vidět hned na první dobrou, a co mi chybělo, je náznak nějakého příběhu, nebo možná i přídavné animace, které by nás s tímto záhadným světem spojily o něco víc. Nedoporučuji hru nervákům, do některých jam se padá docela často a tenhle cyklický efekt zvyšuje nervové zatížení vašeho mozku.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn