AMNESIA – úvodka

AMNESIA –  slastné probuzení

9. 3. 2022
Zdroj náhledu: Super Alex

Amnesia je nový erotický román představený nezávislým studiem Super Alex. Titul je ve fázi předběžného přístupu, a proto se článek nemusí shodovat se skutečnou verzí hry. Nutno přiznat, že tento projekt na mě zapůsobil nejen svým grafickým pojetím, ale i prvky, jež hra slibuje. Cílem recenze bude vysvětlit, co je na této hře zajímavého a zda stojí za to si ji koupit, či nikoliv.

Vstávat a prohánět

Ujmete se role mladého hrdiny – jméno si zvolíte sami – s amnézií, který se probudí z několikaletého kómatu a ocitne se v neznámém světě. Nepamatuje si nic ze svého předchozího života a nepoznává nikoho. I tak se vaše postava stala dítětem štěstěny, protože hned po probuzení za vámi přijde slečna jménem Alexandra. Ta vás zavede do svého bytu, ve kterém se nacházejí další dvě ženy, a vy budete postupně odhalovat jejich osobnosti, minulost a tajemství.

Co mi ovšem v poslední době na těchto erotických románech vadí, je to, jak jste tlačeni do volby přezdívek pro ostatní aktéry příběhu, přestože při prvním spuštění hry absolutně nevíte, komu vlastně přezdívku přidělíte. To může na první pohled působit přinejmenším zábavně, ale pokud si titul chcete opravdu užít z hlediska příběhu, a nejen ze sexuálního podtextu, mohou vám tato „pojmenování“ pokazit celkový herní zážitek. Takto jsem už jednou na začátku zvolil pro slečnu přezdívku „moje prcinka“ a ve výsledku jsem zjistil, že jde o mou matku. No nenaštvalo by vás to? U Amnesie je to ten samý případ.

Neuběhne ani moc času a náhle jste obklopeni čtyřmi krásnými ženami – Alexandrou, Kate, vaší údajně bývalou přítelkyní Evou a Elenou. Na chvíli se to jeví jako krásný idylický život, protože se o vás dívky starají a doslova se předhánějí (kromě Eleny) o to, kdo vám přitiskne hlavu na svůj vnadný hrudník, vkrade se do postele apod. Jak už bylo řečeno, vaším úkolem bude zjistit, kdo jste a jak a proč jste ztratili paměť, ale současně se seznámíte i s dotyčnými dívkami.

Opatrně, mladíku, jinak si neužiješ!

Jak už to u těchto typů her bývá, musíte si dávat pozor, jak reagujete na jednotlivé dialogy. V tomto případě mě Amnesia příjemně překvapila, protože musíte pečlivě volit nejen své reakce, ale i to, co děláte. Rozhodnete-li se například špehovat dámu, které jste právě slíbili, že ji špehovat nebudete, zapamatuje si vaše rozhodnutí a to poté ovlivní šance u ní. Totéž platí, pokud se rozhodnete někomu pomoct či nikoliv. Celkově jsem měl pocit, že tvůrcům skutečně záleží na citových vazbách, což vlastně i sami zmiňují. Tvrdí, že se na budování vztahů chtějí více zaměřit, a skutečně to tak je.

Mnoho románů se pokouší tyto mechaniky do svých her začlenit, ale většinou fungují především jako doplněk, který nemá žádný skutečný dopad. Těžko soudit, zda se Amnesii povede uspět, protože jak už bylo zmíněno, titul je prozatím ve fázi předběžného přístupu a mnoho věcí do hry ještě není implementováno. I tak Amnesia začíná vypadat jako možný kandidát na povedenou hru s rozsáhlými možnostmi, jak zasáhnout do příběhu.

Jsem volný jako ptáček

Amnesia nabízí možnost „Free Roam“, která umožňuje volný pohyb po dané destinaci. Zde se mi líbí, že samotná hra vás nikterak neomezuje, jako například v případě College Kings, kde jste se mohli pohybovat pouze v předem určených lokacích. V tomto případě vám titul nechává volnou ruku a od okamžiku, co se dostanete do svého nového domu, se můžete volně pohybovat po jeho okolí a prozkoumávat ho. Do jisté míry je to dáno i tím, že při svém objevování můžete narazit na speciální fotografie žen, jejichž hledání opravdu stojí za to.

Shromažďování těchto fotografií je prozatím jedinou minihrou, kterou můžete během svého volného pohybu uplatnit. Za normálních okolností bych klasicky brblal, že ve hře není žádná mechanika zpestřující hratelnost. Svým způsobem Amnesia nemá nic takového, ale zachraňuje to opět jiná část hry, a to samotný sexuální akt, o kterém se zmíním později. Postupně, jak dohráváte kousky příběhu, dostanete možnost například ukrást spodní prádlo slečně, jež se právě sprchuje.

Andílek nebo grázlík

Rozhodování, která učiníte, nemají vliv jen na to, jak vás bude daná slečna vnímat, ale i na váš status. Přesněji řečeno, existuje zde funkce, která ovlivňuje váš charakter – jedná se o ukazatel toho, jestli jste hodný kluk, nebo chlípník. Pokud se budete chovat jako naprostý hulvát, získáte možnosti, které byste za normálních okolností neměli. Jak jsem například výše zmínil, že můžete ukrást spodní prádlo dívce, která se právě sprchuje, později je můžete využít jako masturbační prostředek. Budete-li se pozorně pohybovat po různých místech, dostanete příležitost osahat a málem i zostudit spící Alexandru nebo jinou dámskou společnost. Na to však musíte hrát jako totální darebák, protože pokud budete hrát jako hodný chlapec, titul vám tyto akce určené pouze pro zlobivé hochy nedovolí.

Na tomto místě mě trochu zklamalo, že se musíte de facto rozhodnout, jak chcete hrát, už na začátku, protože jinak nemáte šanci svou postavu změnit. Rozhodně by bylo příjemné mít mnohem větší prostor pro rozhodování, protože bych si docela rád vybral, jestli chci být například hulvátem pro Alexandru, zatímco pro Kate budu milujícím přítelem. Bohužel zde nic takového není, a pokud se opravdu chystáte hrát od začátku za milého, až okouzlujícího gentlemana, máte prostě smůlu. Třeba se to časem změní a později dostaneme mnohem větší volnost.

Sex je náš, dělá dobře mě i tobě

Samotní tvůrci zmiňují, že kladou mnohem větší důraz na erotické scény, a nezbývá mi nic jiného než uznat, že mají pravdu. Recenzovali jsme pro vás spousty erotických románů, které se většinou nezaměřovaly tolik na samotný akt, jako spíše na příběh. Pokud se některé naopak snažily vyzdvihnout sexuální scény, nikdy nedosáhly takové kvality, jaké by mohly. Jedinou výjimkou je Carnal Instinct, který dobře snoubí jak příběh, tak i erotiku.

Nechci tvrdit, že Amnesia má realistické provedení a nejlepší sexuální scény, jaké jsem kdy viděl, ale rozhodně má jedny z nejpovedenějších. Je evidentní, že tvůrci hry mají ženské tělo opravdu rádi, protože jsem v žádné jiné hře neviděl, aby si natolik pohráli s detaily, jako jsou například stíny. Většinou se všichni starají hlavně o to, aby řekněme bradavka vypadala co nejlépe, ale aby se postarali i o ostatní aspekty, na to už většinou nehledí.

Během samotného aktu budete mít možnost zasáhnout. Například ve scéně, při níž svádíte svou bývalou přítelkyni, rozhodujete o tom, kdy a jak se jí chcete dotknout. Můžete být jemní a hladit ji jen po prsou nebo se můžete rozhodnout, že to chcete tvrdě, a jednoduše ji udeřit. Totéž platí, ať už chcete sát nebo okusovat bradavku. Způsobů, jak si se slečnou pohrávat, je poměrně dost a každá interakce má své vlastní ikony. Můžete jí například jen olizovat břicho nebo jiné věci.

Amnesia by také údajně měla nabízet jakýsi typ fetiše. Bohužel není nikde přímo specifikováno, na co přesně bychom se mohli těšit, proto se nakonec můžeme dočkat něčeho podobného jako u Fetish Locatoru. Po vzoru Succubus Cafe zde stejně tak nemáte možnost používat sexuální hračky, ale i ty možná do hry časem přibudou.

Amnesia se rozhodně může zařadit mezi lepší erotické romány na trhu. Vývojáři si na svém titulu dávají opravdu záležet a můžeme jen doufat, že tomu tak bude i nadále. Grafické zpracování, hraní si s detaily a rozsáhlejší možnosti jsou jen pozitivními bonusy. K tomu připočítejte volný pohyb po lokacích a sbírání předmětů. Pořízení tohoto titulu doporučuji, ale zároveň bych ještě raději počkal, až v něm bude více obsahu.

Klady
 • grafické zpracování
 • rozsáhlejší možnosti voleb
 • volný pohyb po lokacích
 • hledání fotografií
Zápory
 • žádné pestřejší scénky
 • nemůžete měnit svůj charakter, jak se vám zlíbí
Platforma PC
 • Datum vydání 14.01.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.