ORYX K700X PRO – logiáš

Klávesnice ORYX K700X PRO – hardware recenze

24. 3. 2023
Zdroj náhledu: Niceboy

Před několika dny jsme vás informovali o tom, že společnost Niceboy uvádí na trh zbrusu novou herní mechanickou klávesnici ORYX K700X PRO a v dnešním článku se na ni společně podíváme. Co tedy v této recenzi naleznete? Řekneme si, co klávesnice nabízí, jaké jsou její klady a zápory, a „krátce“ si o ní popovídáme. Nyní se pohodlně usaďte a začneme.

Vybalování se stává radostí

Před otestováním klávesnice se podívejme na její balení. ORYX K700X PRO se ukrývá v malé červenožluté krabičce, která svým designem rozhodně neurazí. Na přední i zadní straně je výrobek vyobrazen v celé své kráse, takže je hned jasné, o jaký poklad se jedná. Na zadní straně kromě obrázku klávesnice ORYX K700X PRO naleznete také několik strohých informací, kterým se budeme věnovat v jednotlivých odstavcích. Nemusíte se tedy obávat, že bych vás v dnešním článku o něco připravil.

Trochu mě zklamalo, že když jsem otevřel krabičku, nepřivítala mě stejně jako u skvělého reproduktoru RAZE Neon – zlomilo mi to srdíčko. Předchozí větu samozřejmě berte s rezervou, protože jejím cílem není znehodnotit výrobek, nebo dokonce samotnou společnost, jen můj štiplavý humor. Vraťme se však k recenzi. Po otevření najdete ORYX K700X PRO pěkně zabalený v ochranné fólii, za což jsem opravdu rád, protože se mi při vyndávání stala malá nehoda: všechno jsem namočil.

Dám vám malou radu, pokud se chystáte rozbalovat elektroniku, nikdy to nedělejte v blízkosti varné konvice a kočky, protože tato kombinace není vhodná. Takže tímto děkuji společnosti pro dobré a kvalitní krytí. V balení dále naleznete malý čtyřicetistránkový manuál, samotnou klávesnici, kabel USB-C a náhradní tlačítka. Jak se říká, v jednoduchosti je krása, a to platí i zde.

Peněženka vám poděkuje

tiskové zprávy, kterou jsme pro vás psali dříve, jsme věděli, že ORYX K700X PRO je drátová záležitost – to znamená, že nebude fungovat bez pevného připojení k počítači. Co jsem ovšem nečekal, je typ použitého kabelu, neboť se jedná o běžný USB-C, který je velmi příjemný na používání, a za chvíli vám řeknu proč. Při recenzování jednoho osmnáctkového titulu mě telefon najednou začal informovat o slabé baterii a já byl strašně líný vstát od stolu pro nabíječku. Protože jsem klávesnici k této hře nepotřeboval, prostě jsem ji odpojil a místo ní zapojil telefon.

Co se týče připojení, myslím, že většina z nás se setkala s poškozeným kabelem od klávesnice. Ta přestala fungovat a my jsme byli nuceni kupovat novou. Jako hráči chceme to nejlepší, a to bohužel není levná sranda. Proto se mi líbí použití konektoru USB-C, protože jakmile se poškodí, není nic jednoduššího než vzít kabel od mobilního zařízení, powerbanky nebo reproduktoru a zapojit ho do zařízení ORYX K700X PRO a pokračovat ve hře/práci, aniž byste ji museli vypínat. Případně si můžete udělat příjemnou procházku se svou drahou polovičkou do nejbližšího obchodu a tam ho za osmdesát korun zakoupit. Díky všudypřítomné a relativně levné dostupnosti kabelu už nikdy nebudete muset kupovat předražené klávesnice a modlit se, aby kabel vydržel co nejdéle.

I když jsem z kabelu nadšený, jedna věc mě trochu zklamala. Klávesnici ORYX K700X PRO si dokážu představit jako bezdrátovou zábavu, nebo naopak jako kombinaci umožňující obojí. O velikosti klávesnice si povíme později, ale už teď můžu říct, že je to opravdu drobeček, byť nepatří zrovna k nejlehčím verzím (745 g). Nicméně i tak bych ji rád odpojil a psal na podlaze, gauči nebo posteli a nebyl jen přilepený k počítači.

I s malým kašpárkem se dá zahrát velké divadlo

Jakmile jsem klávesnici vyndal, překvapila mě její velikost. Opět se odvolám na tiskovou zprávu, protože v ní bylo uvedeno, že má být dlouhá pěkných 32,7 cm. Vzpomínám si, jak jsem v souvislosti s její délkou říkal, že díky ní budete mít více místa na neumyté nádobí. No, upřímně řečeno, když jsem ji teď viděl ve skutečnosti, už to nebudou talíře, ale hrnce a pánve k tomu. Osobně jsem typ člověka, který má na stole neuvěřitelné množství nepořádku a neustále se bouchám o kabely nebo recenzní papíry, plechovky, lahve a spousty dalších věcí. Proto jsem za více prostoru kolem mě rád.

Vzhledem k tomu, že ORYX K700X PRO nemá numerickou klávesnici, funkční ani systémové klávesy, a kurzorová tlačítka jsou osekaná, dosáhl Niceboy uvedené délky, což pro připomenutí činí 32,7 cm. K tomu je třeba připočíst šířku, jež je neuvěřitelných 11,4 cm, a výšku, tedy 4 cm. Jak vidíte, jedná se o opravdu maličkou věc. Právě díky této velikosti jsem si připadal jako ten velký chlápek, kterého potkáte na ulici a už od pohledu jde z něj strach, ale pak vidíte, že má vedle sebe malého jorkšírského teriéra, a místo toho, aby vás děsil, jste pobaveni. Abych to vysvětlil, pokud patříte mezi lidi s opravdu dlouhými prsty, můžete mít chvilkový problém, než přijdete na to, jak klávesnici používat… jednoduše, budete velkým chlapákem s malou klávesnicí.

Vzhled klávesnice působí dojmem, že je celokovová, díky čemuž vypadá mnohonásobně dražší, než ve skutečnosti je. Proto jsem zahájil malý experiment, při němž jsem nechal naše studenty, aby se na ni podívali z dálky a vyjádřili svůj názor – ve většině případů si skutečně mysleli, že je vyrobena z kovu nebo hliníku. Tím pádem se můžete kamarádům pochlubit, jak je vaše klávesnice drahá, až do chvíle, než si na ni skutečně sáhnou. Současně má klávesnice pevný a robustní rám, čímž se prodlužuje její životnost a také zajišťuje dobrá stabilita na stole.

Ještě než budeme pokračovat, měl bych samozřejmě vysvětlit několik věcí, které jsem zmínil výše. Dámy a pánové, vítejte u informační hodiny s Gaming Professors… dělám si legraci. Teď ale vážně, pojmy, co jsem uvedl, jako funkční nebo systémové klávesy, možná nejsou v dnešní době tak známé a používané, proto vám vysvětlím, co to je. Systémové klávesy slouží ke komunikaci s operačním systémem a zahrnují klávesy jako Print Screen, Scroll Lock a Pause, kterými tato klávesnice nedisponuje. Nyní vás možná zajímá, jak budete pořizovat snímky her? Jednoduše stisknutím klávesy F12, čímž se dostávám k dalšímu poznatku. Řekl jsem, že zde nenajdete žádné funkční klávesy, což jsou právě ty F1 až F12. Jakmile se podíváte na ORYX K700X PRO, uvidíte, že celá řada těchto kláves chybí, ale přesto jsou schované na klávesnici pod číselnou řadou.

N-key rollover přichází

Další velkou výhodou, kterou ORYX K700X PRO přináší, je funkce zvaná N-key rollover. Tuto technologii využijí převážně hráči nebo lidé, kteří stříhají různá videa. Co to vlastně je? Zjednodušeně se jedná o funkci, díky které můžete stisknout více kláves najednou tak, že se všechny zaregistrují, aniž by došlo ke ztrátě dat. Pokud máte klávesnici bez této funkce, může se stát, že při současném stisknutí více kláves najednou některé z nich nebudou zaznamenány nebo dojde k chybě, což může být pro nás hráče velmi nepříjemnou záležitostí.

Mají tuto funkci všechny klávesnice? Jak jsem uvedl výše, nemají. Problém je v tom, že pokud chcete klávesnici, jež tento systém má, musíte si dát pozor, jakou si pořizujete, poněvadž existují různé její vlastnosti. Některé podporují pouze dvě klávesy najednou, jiné pět nebo deset tlačítek. Ano, kupovat si klávesnice už není taková zábava jako kdysi. Existuje však ještě jeden stupeň, jímž náš recenzovaný kus disponuje, a tím je NKRO. NKRO je považován za nejlepší, protože umožňuje stisknout všechny jednotlivé klávesy najednou bez ohledu na jejich počet.

On sa točí, ale nevytočí

Na modelu ORYX K700X PRO mě nejvíce zaujalo kolečko v pravém horním rohu, které slouží k ovládání hlasitosti. Kolečko je vyrobeno z plastu, takže si dejte pozor, abyste tomu malému broučkovi neublížili, protože jeho služby jsou potřebné. Nebudu se ani zmiňovat o tom, kolikrát mi zachránilo práci, protože kde jinde byste chtěli vyzkoušet ovládání hlasitosti než v zaměstnání, kde musí být velmi ticho. No, rozhodl jsem se to ticho narušit.

Pustil jsem si docela tiché metalové písničky od kapel jako Slipknot, Emperor a posléze Static-X s jejich Push it and Destroy All na plné pecky a čekal, až půjde kolem můj šéf nebo kdokoliv jiný, abych mohl kroutit hlasitostí. Co mě příjemně překvapilo, byla okamžitá odezva kolečka po otočení, čímž mi umožnilo pustit hudbu tak potichu, jak jsem chtěl, a nikdo na mě nepřišel. Dalším velkým plusem je, že k jeho otočení musíte vynaložit trochu síly, poněvadž se otáčí ztuha. Proto se nemusíte obávat, že ho omylem otočíte a tím zvýšíte nebo snížíte hlasitost. Rozhodně je to skvělá věc, díky níž nemusíte zbytečně sahat po reproduktoru nebo jiném regulátoru hlasitosti.

„Za to, co svítí nebo bliká, bych život položil“

Název této části je fráze, kterou pronesla jedna kamarádka a kterou jsem se rozhodl pro tuto chvíli přivlastnit, protože nyní budeme hovořit o RGB této klávesnice. Upřímně nerozumím současnému trendu, že všechny věci, nebo alespoň ty se slovem „herní“ v názvu, musí obsahovat tuto funkci. Osobně mi to nevadí, jen se to snažím pochopit. Musím ale uznat, že s reproduktorem RAZE Neon a zařízením ORYX K700X PRO, včetně jeho otočného kolečka, jsem si vytvořil slušnou diskotéku, která překypuje barvami. Na výběr je celkem patnáct barevných schémat, jež se liší buď barvou, nebo stylem zobrazení. Co mám na mysli pod pojmem styl zobrazení? Inu, v některých schématech stačí stisknout klávesu a rozsvítí se celá řada, ve které se nachází, zatímco ostatní jsou neaktivní (nesvítí), nebo se rozzáří pouze ta, kterou jste stiskli. Jindy se rozjasní celá klávesnice nebo se automaticky mění jas a barvy a tak dále.

Vlastní schéma je možné nastavit i bez použití aplikací. Tady se ale musím přiznat, že jsem to nezkoušel, protože jsem se trochu bál, že bych to nějakým způsobem poškodil nebo něco odinstaloval. Proč se tedy o tom zmiňuji? Protože věřím, že jsou mezi vámi mnohem odvážnější lidé než já, a také cítím určitou povinnost vás o této možnosti informovat.

Program, který je dostupný na webových stránkách společnosti Niceboy, poskytuje mnohem lepší práci s klávesnicí. Co můžete s tímto softwarem dělat? Pro někoho je asi nejdůležitější ovládání osvětlení. Můžete měnit rychlost barev a jejich jas. Některé programy mají vše, dovolte mi trochu si pohrát s nastavením. Při zapnutí vlnového modelu můžete například nastavit, zda má vlna probíhat zprava doleva, nebo zleva doprava. Případně zdali má plynout směrem nahoru či dolů.

Jste-li znalci maker, jistě vás potěší, že i toto můžete v tomto programu nastavit. Osobně jsem to zatím nezkoušel, neboť, jak jsem již řekl, nechci si hned rozbít klávesnici, na což jsem opravdu dobrý. Poslední částí programu je podpora. Zde si můžete ověřit, zda máte nejnovější verzi ovladače nebo firmwaru. Případně můžete změnit jazyk. Ve výchozím nastavení jsou zde nastaveny dva, angličtina a čeština.

Drahé polovičky už na vás nebudou řvát… netřískej do toho!

Na začátku článku bylo zmíněno, že balení obsahuje náhradní klávesy, čímž jsem byl příjemně překvapen. Klávesnice ORYX K700X PRO je navržena tak, že důležitá tlačítka jako ESC, CTRL, ALT, SHIFT atd. jsou zvýrazněna červeně, zatímco ostatní jsou černá. Pokud se vám barevná kombinace červeno-černé nelíbí, můžete je snadno nahradit. Za mě je to rozhodně dobré gesto ze strany Niceboye, protože u jiných výrobců málokdy najdete náhradní díly přímo v balení.

Noční můrou drtivé většiny našich partnerů je to, že jakmile se v noci snaží usnout, nemohou, protože obvykle bušíme do klávesnice nebo řveme přes celý byt. To se samozřejmě netýká jen gamerů, ale i lidí, kteří musí v noci pracovat na počítači z domova. Já mám tento problém poměrně často, protože psaní recenzí převážně dělám ve večerních hodinách a to se ne vždycky zamlouvá mému okolí. Proto jsem byl velice zvědavý na to, jak budou pracovat spínače od Gateron Brown. Jednou z výhod těchto spínačů má být to, že jsou o něco tišší než jiné druhy. Pokud ovšem do klávesnice budete agresivně bušit, tak i kdyby byla celá z vaty, hluku to nezabrání.

Mile mě překvapilo, že klávesnice je opravdu tichá – pokud silně nemlátíte do tlačítek –, takže se můžete věnovat nočnímu hraní nebo pracovnímu životu. Klávesy mají také hladší povrch, díky čemuž netlačí do prstů, a proto vás nebudou bolet. Psaní je mnohem pohodlnější a díky rychlé odezvě i bez záseků. V tomto případě ORYX K700X PRO opravdu splňuje to, co bylo uvedeno v tiskové zprávě, a díky tomu začínám věřit tvrzení společnosti, že se jedná o nejlepší herní klávesnici v řadě ORYX.

ORYX K700X PRO je zajímavá klávesnice, díky které se vaši partneři konečně vyspí. Díky svým rozměrům vám poskytne poměrně velký prostor, jehož zásluhou můžete mít kolem sebe mnohem více dokumentů pro práci či školu nebo jiné technické vymoženosti. Pokud jste zastánci RGB podsvícení, mohu vás ujistit, že budete nadšeni. Jediné, co mě mrzí, je, že jsem nemohl vyzkoušet program, díky jemuž máte k dispozici další funkce. Ovládání hlasitosti, které se nachází v pravém horním rohu klávesnice, a připojovací kabel USB-C jsou podle mého názoru dvě nejlepší věci, co tato klávesnice nabízí.

Klady
  • velikost klávesnice
  • ovládání hlasitosti je vždy po ruce
  • šestnáct schémat RGB
  • připojovací kabel USB-C
  • náhradní tlačítka v balení
  • stisknutí tlačítek je opravdu tiché, pokud do nich nemlátíte
Zápory
  • pokud máte delší prsty, chvíli si na to budete muset zvykat
0.0

Doporučujeme

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.