Nanotale great Serpent

Nanotale – Typing Chronicles: úžasná pouť magickým světem

25. 8. 2021
 

Pokud máte rádi akční RPG adventury, které vás zavedou do nového, neznámého světa a kde neustále rozvíjíte schopnosti vaší postavy, pak je hra Nanotale – Typing Chronicles přímo pro vás jako stvořená. Ambiciózní projekt od studia Fishing Cactus dal vzniknout této úžasné hře, při které dostanete možnost si odpočinout a jen tak se nechat unášet krásami světa, kterou hra nabízí. V tomto prostředí dostanete možnost prozkoumat nejroztodivnější faunu a flóru. Na druhou stranu se u ní dosti zapotíte, ať už při hraní samotném nebo při trápení mozkových závitů během řešení logických hádanek a problémů, které před vás Nanotale – Typing Chronicles postaví.

Objevujme kouzelný svět

Ve hře se ujmete postavy jménem Rosalind, mladé archivářky, která se teprve učí používat své magické schopnosti. Na samotném začátku příběhu dostane mladá dívka knihu, která je určena k zapisování jejích poznatků o rostlinách, zvířatech a kouzlech nacházejících se v prastarém lese, kde se jako postava ocitne. Les je však postižen neznámou nákazou a život v něm pomalu umírá. Rosalind, obdařená magickými schopnostmi, se tedy vydá na pouť, kde poznává již výše zmíněný život. Na své cestě však narazí na umírající lišku, kterou se rozhodne bránit před dravými nepřáteli. Z tohoto tvora se nakonec stane Rosalindin spirituální průvodce, který jí pomáhá během nesnází a provádí ji celým příběhem.

Někdy slova dokážou ranit víc než činy

Je důležité zmínit, že hra Nanotale – Typing Chronicles je, jak už název sám napovídá, psací hrou. Přesněji řečeno, vaší zbraní není ani meč, ani zbraň, ale slova, která se objevují nad hlavami vašich nepřátel nebo nad jakýmkoliv předmětem, na který lze kouzlo uplatnit. Tím mladá archivářka vysloví magickou formuli, a ta se projeví formou kouzla. Celkově vaše schopnosti dále využíváte k zneškodnění nepřátel, nenápadnému proklouznutí mezi nimi nebo k vyřešení logických hádanek. Jak hrou postupujete, vaše schopnosti se rozvíjejí a s nimi i možnosti jejich kombinací. Hádanky začínají být náročnější a nepřátelé silnější a dravější. Na druhou stranu, vaše postava je také mnohem silnější a kouzla, která předvádí, dokážou být někdy velice působivá.

Ve vědění se skrývá síla

Hratelnost a ovládání jsou v této hře celkově příjemné. Pohled ze třetí osoby vám může občas dělat během hraní problémy, jelikož se někdy stane, že vám výhled na vaší postavu zakryje textura a vy tak ztratíte přehled o tom, co se s vaší postavou děje. Některé textury jsou špatně vyladěné a někdy se tak zaseknete mezi nimi bez šance dostat se ven. Naštěstí máte po ruce tlačítko „respawn“, které postavu zabije a spawne ji znovu o kousek zpět. To by mohlo být pro některé hráče demotivující, jelikož postava neumírá kvůli jejich chybám, nýbrž kvůli bugu ve hře.

Samotné završení příběhu bylo pro mě velkým zklamáním, jelikož byl zakončen velice triviálně a bez hlubších záměrů. Na druhou stranu, někdy je cesta důležitější než cíl, což by se v této hře dalo široce uplatnit v podobě krásného prostředí, které vás provází celou hrou, a neuvěřitelných bytostí, jež na své cestě potkáte. Zda tenhle klad dokáže vyvážit děravý příběh, je na posouzení každého z nás. Abychom hru jen nekritizovali, kromě grafiky jsou zde na jedničku zpracované hádanky a možnosti kombinovat kouzla, čímž se vám nabízí více správných řešení. Hra přináší také další pozitivní prvky, například si ve hře procvičíte rychlost psaní a pomůže vám rozšířit anglickou slovní zásobu. Pokud tedy máte v angličtině mezery, mohla by vám hra pomoct zlepšit vaši úroveň i jen třeba tím, že rozšíří vaši slovní zásobu.

Nanotale Rosalind
Nanotale - Fishing Cactus

Hra Nanotale – Typing Chronicles má určitě co nabídnout. Jsou zde velká pozitiva, která na mne působí velmi příjemným dojmem a zanechávají zvláštní pocit klidu. Rozšíření anglické slovní zásoby a fakt, že můžete rozdrtit nepřítele jediným slovem, je velké pozitivum. Na druhou stranu se ve hře objevují chyby a bugy, které znepříjemňují zážitek ze hry a mohou negativně ovlivnit dojem z okolního prostředí. Samotný konec hry je vcelku zklamáním, na druhou stranu některé prvky jsou úžasné. Zápisků v deníku se vývojáři ujali velice zodpovědně a popisky některých rostlin nebo zvířat jsou velice dobře napsané. Hra Nanotale – Typing Chronicles není vůbec špatná, pokud jde o grafickou stránku, je hra výborně zpracovaná, a to stejné se dá říct o jejím prostředí. Mám však pocit, že některé prvky jsou lehce nedodělané a vývojáři si na nich mohli dát více záležet. Vývojáři se o hru stále snaží starat a pokouší se vydávat opravné patche, které by bugy měly odstranit.

Klady
 • krásná grafika a prostředí
 • vzdělávací potenciál
 • achievementy odkazující na známé knihy
Zápory
 • děravý příběh
 • ve hře se vyskytují bugy
Platforma PC
 • Datum vydání 31.03.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Anežka Ebrová

  Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.