Nejlepší nejhorší zmrzlina – náhledovka

Nejlepší nejhorší zmrzlina – skrytá výuka pravděpodobnosti pro předškoláky

14. 2. 2024
 

Pokud je nějaká aktivita, kterou milují asi bez výjimky všechny předškolní děti, je to vymýšlení nesmyslů. Ať již je takovým nesmyslem to, zda by bylo možné vyprat kočku, co vše rodiče dovolí přinést z procházky domů, nebo třeba na jakých zajímavostech je možné si pochutnat. A jelikož děti nejraději ze všeho jí zmrzlinu, není se co divit, že často jejich kulinářské nápady zahrnují právě tuto dobrotu. V karetní hře Nejlepší nejhorší zmrzlina, kterou do češtiny lokalizovalo vydavatelství Blackfire, si právě takovouto zmrzlinovou pochoutku připravíte.

Kdo vymýšlel tu krabičku?

Hru Nejlepší nejhorší zmrzlina (v originále The Best Worst Ice Cream) vytvořila hned trojice autorů, Ken Gruhl, Elan Lee a Jeremy Posner, přičemž námět pochází od malé dcerky jednoho z autorů, Avalon Lee. Pokud vám tato jména nic neříkají, jsou to lidé stojící za velmi plodným studiem Exploding Kittens. To v našich končinách již několik let spolupracuje s vydavatelstvím Blackfire. V rámci této spolupráce jsme se už dočkali titulů Výbušná koťátka, jejich samostatně hratelných pokračování se Zombie koťátky i Dobrými a zlými koťátky, Fakt hlučných knihovníků, karetního Kreveťáka nebo trhlých párty her Bum Bum Avokádo a Souboj vombatů. Vydali také druhou edici Šťastného lososa a na letošní rok chystají ještě vlastní verzi Milostného dopisu s názvem Mocichtiví mazlíčci a karetní párty hru plnou výzev Dokonalost sama. Neříkala jsem snad, že jde o opravdu plodné studio?  

Nejlepší nejhorší zmrzlina je jednou ze tří her, kterými se v Exploding Kittens rozhodli expandovat na trh her pro předškolní děti. Spolu s Nejlepší nejhorší zmrzlinou vydali pohybovou párty hru pro nejmenší Hoď sebou, slepičí prdelko a ruletovou Chci zpátky své zoubky. Nejlepší nejhorší zmrzlina je určena pro 2–5 hráčů od 4 let a na jednu herní partii budete potřebovat přibližně 10 minut. 

Co vás zaujme na hře Nejlepší nejhorší zmrzlina na první pohled, je krabička. Je totiž velice netradiční, vyrobená z tenkého kartonu, neobvyklého rozměru a hlavně s velice zajímavým způsobem otevírání, neboť horní část je připevněna na suchý zip. Uvnitř je pak další krabička s výřezem na prsty, ve které se nacházejí všechny komponenty. Musím se přiznat, že mi krabička silně nevyhovovala. Mezi komponenty jsou i malé kartonové stojánky na jednotlivé zmrzlinové figurky. Ty při neopatrné manipulaci (například při otočení krabičky vzhůru nohama) mohou výřezy na prsty snadno propadnout. Nedokážu si představit, proč zvolili zrovna tento způsob otevírání, ale zřejmě jsou hráči, kterým se to bude líbit. 

Nejlepší nejhorší zmrzlina – netradiční krabička
Nejlepší nejhorší zmrzlina – příchutě

Posbírej je všechny

Cílem hry Nejlepší nejhorší zmrzlina je být první hráč, kterému se podaří dokončit zmrzlinový kornout. Abyste to dokázali, musíte posbírat devět nebo více kopečků zmrzliny. Chutných příchutí se ve hře nachází pět – hotdogová, pizzová, šnečí, žížalí a oční. Ve svém tahu vždy vezmete vrchní kartu z balíčku a bez otáčení zkusíte odhadnout, jaká se na ní nachází příchuť. Pomoci s odhadem vám má rub karty. Na něm vidíte vždy tři různé příchutě a víte, že jedna z nich se bude nacházet i na jejím líci. 

Pokud je váš odhad špatný, musíte svoji kartu umístit před příslušnou zmrzlinovou figurku. Máte-li však pravdu, vezmete si nejen správně odhadnutou kartu, ale i všechny, které leží před danou zmrzlinovou figurkou. Pokud tak vaši spoluhráči odhadují špatně a před nějakou figurkou se kopečků nastřádá hodně, snadno se vám může stát, že jedním tahem získáte i více než polovinu kopečků potřebných pro vítězství. Pokud vám tento systém něco připomíná, tak je to správně. Nejlepší nejhorší zmrzlina je vlastně zjednodušenou verzí Kreveťáka od stejných autorů.

Hra je opravdu silně ovlivněna náhodou. Mladší hráči zřejmě nad pravděpodobností nebudou příliš přemýšlet. Těm starším však k výhře stačí stále dokola tipovat tu příchuť, u které právě leží nejvíce karet, a vyhraje ten, komu se podaří trefit jako prvnímu. Na můj vkus mají hráči nad hrou příliš málo kontroly a podíl náhody je opravdu velký. Srovnám-li Nejlepší nejhorší zmrzlinu se hrou Dragomino, určenou pro stejnou věkovou skupinu, tak to pracuje s náhodou mnohem lépe a hráči mají víc možností hru ovlivnit. V Nejlepší nejhorší zmrzlině je těch hráčských rozhodnutí málo a děti z ní tak pravděpodobně rychle vyrostou.

Nejlepší nejhorší zmrzlina – tipněte si, co se skrývá na druhé straně
Nejlepší nejhorší zmrzlina – výherní kornout

Ilustrace k sežrání

Produktům studia Exploding Kittens se nedá upřít velice stylová vizuální stránka. Tu někteří milují, jiní nesnášejí, jejich hry však přesto poznáte na první pohled. Nejlepší nejhorší zmrzlina se svým vizuálním stylem z typického portfolia studia značně vybočuje. Za mě jde jednoznačně o posun k lepšímu. 

Ilustrace ve hře jsou opravdu k sežrání…. pokud si tedy odmyslíte, na co se to vlastně koukáte. Dokonce i něco natolik nechutného, jako jsou oční bulvy a žížaly, dokázali ilustrátoři nakreslit kouzelně. Výrazně tomu pomáhá i to, že karty kopečků jsou kulaté, a na kornoutu tak opravdu vypadají, jako byste skládali tu nejlepší zmrzlinu.

Moc hezké jsou i figurky zmrzlinových příchutí. Bohužel se do krabičky nevejdou sestavené, nebo alespoň mně se je tam nepovedlo bezpečně uložit. Při každém hraní je tak musíte složit a znovu rozložit, což po pár herních partiích začne zanechávat stopy. 

Hru zvládnou i mladší děti

Oficiálně je hra Nejlepší nejhorší zmrzlina určena pro hráče od čtyř let. Je ale natolik jednoduchá, že ji bez problému zvládnou také výrazně mladší děti. Pravidla pochopí i v necelých třech letech a možná si hru užijí i více než ti starší. Nemají totiž ještě takový odhad pravděpodobnosti, a hra je tak pro ně mnohem napínavější. Starším dětem bych ji však příliš nedoporučila a pro hraní s partou dospělých kamarádů není určena vůbec.

Nejlepší nejhorší zmrzlina je perfektně ilustrovanou hrou pro děti s báječným tématem tvorby nechutné zmrzliny. Hra vychází z Kreveťáka od stejných autorů, výrazně jej však zjednodušuje a přizpůsobuje těm nejmenším hráčům. Je velká škoda, že Nejlepší nejhorší zmrzlina není příliš zábavná pro rodiče. Těm totiž jen skvělá vizuální stránka ke štěstí stačit nebude. Hra je opravdu velmi jednoduchá, zvládnou ji tak bez problému i mladší děti než uvedené čtyři roky. Nemohu se však ubránit pocitu, že z ní poměrně rychle vyrostou. Hra tak slouží spíše jako zábavná hříčka na několik odpolední, kdy se spolu s dítětem budete bavit nad nechutností zmrzlinových příchutí. Mezi deskoherní evergreeny se však nezařadí.

Klady
  • skvělé téma
  • skvělé zpracování
  • krátká herní doba
Zápory
  • příliš velký podíl náhody
  • pro dospělého nepříliš zábavné
  • dítě ze hry rychle vyroste
  • krabička
Infobox
0.0

Doporučujeme

Cena/výkon

Interakce

Náhoda

Taktika

Znovuhratelnost

Obtížnost

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.