Steam Nex tFest – úvodka

Next Fest: Nejzajímavější tituly - část první

4. 10. 2021
 

Mezi 1. a 7. říjnem na Steamu probíhá videoherní festival s názvem „Next Fest“. V rámci této události si všichni uživatelé Steamu mohou zahrát, respektive vyzkoušet několik stovek demoverzí her. Festival plný zábavy nabízí především hry od méně známých vývojářů. Je velice rozmanitý, o čemž svědčí nejen počet her, ale také tam najdete snad všechny existující žánry. Redaktoři herního magazínu Gaming Professors spojili své síly a vybrali několik zajímavých titulů, které vyzkoušeli a mohou je s klidným svědomím doporučit.

Petra Svobodová

Priest Simulator / Asmodev

Po řadě simulátorů, kde jste si vyzkoušeli, jak orat, sekat trávu či pracovat na pumpě, nám vývojář Asmodev přináší krapet jiný simulátor. Budeme si moci vyzkoušet práci kněze a můžu říct, že to není jen tak ledajaká práce. Čeká na vás kázání, exorcismy a starání se o kostel, ale zároveň se připravte i na zábavnější část udělování svátosti podle vlastního ceníku, ničení sekt, a dokonce se můžete účastnit i nelegálních závodů. Při tom všem však nezapomeňte myslet na vaši pověst. Hra bude mít navíc i českou lokalizaci.

Hunt the Night / Moonlight Games

V této akční adventuře v retro stylu si zahrajeme za postavu Vesper, jež je členem The Stalkers a snaží se bojovat s temnotou, aby zachránila lidstvo. V tomto světě totiž lidstvu patří den, ale noc ovládají ta nejhrůznější a nejodpornější stvoření. Tato stvoření mají jediný cíl, vyhladit celé lidstvo. The Stalkers ale objevili pradávnou relikvii, jež může zajistit den napořád a tím nastolit nadvládu lidí. Můžete se tu těšit na dungeony plné hrůzných nepřátel, náročné bossy, které musíte zlikvidovat za pomoci vašeho arzenálu zbraní (ten obsahuje meče, kordy a střelné zbraně) a temných sil, jimž vládnete. Nebojte se a připravte se na lov.

Corpse Factory / River Crow Studio

Tokiem se začínají šířit zvěsti o bizarních webových stránkách Corpse Girl, které údajně umožňují, abyste mohli požádat o něčí smrt. Jediné, co k tomu potřebujete, je fotka oběti. Nahrajete ji na web a stránka vám slíbí, že během několika dní oběť zemře. Oběť této stránky dostane fotografii se svojí smrtí, která je opatřena datem a časem smrti. Tento vizuální román je částečně hororem a psychologickým thrillerem, který je poháněný čistým napětím.

Ikai / Endflame

Ikai je hororová hra, která čerpá svoji inspiraci z japonského folklóru. Připravte se, že si tak zahrajete za bezbrannou kněžku Naoko, jež musí bránit místní svatyni proti příšerám, duchům a jókaiům. Jedinou vaší možností, jak tohle všechno přežít, je kreslit pečetě, plížit se, a pokud je nejhůře, zvolit útěk. Bohužel autoři vám tu nedávají žádnou možnost pro boj. Nezbývá vám tedy jiná možnost než našlapovat tiše jako myšky. Všechny tajemné a děsivé zvuky vás budou provázet při kreslení pečetí a je jen na vás, zda máte pevné nervy.

Born into Fear / Just Sauce Studio

Jako Agentka Jay se vypravíte do evakuovaného předměstí v North Hollow Heights. Vaším cílem je najít přeživší (pokud nějací zbyli), prozkoumat domy a zničit „Buffer“. Tak se nazývá technologie, jež pohání robotky (které dle mého skromného názoru vypadají spíš jako dřevěné loutky) sledující vás na každém kroku. Rozhodně to ale není jen nějaké nudné prohledávání. Můžete se tu těšit na zajímavé puzzle, které vám potrápí mozkové závity, a opravdu děsivé jumpscary.

The Tartarus Key / Vertical Reach

Příběh začíná vaším probuzením v neznámé místnosti, ve které jste uvězněni. Během zkoumání místnosti narazíte na vysílačku a zjistíte, že zde nejste uvězněni sami. Toto tajemné sídlo skrývá nejedno překvapení, ať už se jedná o ostatní zavřené lidi, smrtící pasti nebo bizarní puzzle. Při veškerém vašem počínání jste sledováni kamerou. Možná si budete chvílemi připadat jako ve filmu Saw, i zde to totiž je taková hra o přežití. Hra je perfektní provedenou hororovou adventurou a záleží jen na vás, zda utečete, či zemřete.

Adéla Pfefrová

Exo One / Exbleative

Titul Exo One od vývojářského studia Exbleative nabízí velice krátký čas, který můžete strávit v demu, avšak hra je velice zábavná, a dle mého i návyková. Ocitáte se v roli jakési kuličky, ze které se můžete přepnout i na „létající talíř“. Pohyb ovládáte klasicky WASD, skáčete mezerníkem, když chcete prudce klesnout dolů, stisknete levé tlačítko na myši, a levým shiftem se přepínáte na již zmíněný talíř. Když vše dobře vychytáte, dostanete se do neskutečné rychlosti, ve které můžete právě i létat. Exo One se také pyšní velice krásným grafickým zpracováním a pěknými barvami. Mapy budou v plné verzi velice různorodé, a tak se máte na co těšit. Jednou se budete kutálet po zasněžené planině a během mrknutí oka se budete nacházet na písečném území.

QFIELD / Frozen Phoenix

Vývojářské studio Frozen Phoenix přišlo s velice zajímavým titulem QFIELD, kde si zahrajete fotbal, ale trochu jinak, než nám je známo. Hra mi nenápadně svým vzhledem připomínala Rocket League, avšak s auty tento titul nemá nic společného. Do vašich rukou se dostane poněkud zvláštní zbraň, díky které se snažíte dostat míč do branky soupeře. Vystřelujete z ní rakety, které se snažíte trefovat do míče. Musíte ale správně mířit, abyste míč dokázali nasměrovat do správných stran. Hra bude i v multiplayeru a věřím, že v plné verzi dokáže vás a vaše přátele zabavit na několik desítek hodin.

Fire Commander / Atomic Wolf & Pixel Crow

Z názvu je nejspíše jasné, že titul Fire Commander od vývojářských studií Atomic Wolf a Pixel Crow se nějak pojí s hasiči. Nacházíte se v roli, kde vaší prací je koordinovat hasičské složky během akce. Určujete, který požár budou vaši hasiči hasit jako první a kterého človíčka uvězněného v hořícím domě zachráníte nejdřív. U hry je potřeba přemýšlet a také taktizovat, abyste měli vůbec šanci v boji proti požáru vyhrát. Stisknutím mezerníku se tedy čas kolem vás zastaví, a vy si tak v klidu můžete projít hořící dům a vymyslet nějaký působivý plán. Demo obsahuje pouze první tři mise, na ostatní si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, jelikož datum vydání prozatím nebylo oznámeno.

The Planet Crafter / Miju Games

Tahle hra byla snad jediná, která mě u survival demoverzí doopravdy zaujala. Planet Crafter od vývojářského studia Miju Games mi ze začátku lehce připomínal Subnautiku. Také se objevíte na neznámé planetě a váš úkol je velice prostý – přežít. Dále těžíte různé kovy, jako například železo, titan nebo hořčík, ze kterých dále vytváříte všechny možné předměty. A nakonec, stejně jako v Subnautice, si musíte neustále hlídat, kolik kyslíku vám zbývá ve vaší kyslíkové láhvi. Po zhlédnutí traileru jsem si jistá, že čím více v této hře strávíte času, tím méně vám to bude připomínat podmořskou survivalovku, ale necháme se překvapit. Nakonec bych ještě ráda vyzdvihla překrásné grafické zpracování, které Planet Crafter nabízí.

Pavol Kunca

Car Manufacture / Stereo Games S.A

Tato demoverze hry nás přivedla do novověkého Detroitu, kde jsme si mohli zkusit vybudovat svoji vlastní automobilovou fabriku. Velmi příjemná grafika nám může připomínat legendární českou Mafii, jelikož se pohybujeme v podobném časovém prostředí. Stejně jako v jiných tycoonech, i zde chvíli trvá, než si zvyknete na systém hry, který jemně ztěžuje jeho ovladatelnost. Objevily se také menší chyby, s kterými ale bohužel při demoverzi musíme počítat. Zkušební model hry hodnotím kladně, a tak si ho přidávám do wishlistu na Steamu.

Juro Janosik / Peter Jurkovský

Tento výtvor už svým názvem poukazuje na to, že se jedná o libozvučnou slovenskou hru, ve které si můžeme zahrát za slovenského lidového hrdinu – Juraja Jánošíka. Ďuro sice nemá tvář, což značí, že vizuál hry nebude nejpropracovanejší, ale v tomto případě nacházíme v jednoduchosti krásu. Toto byla pro mě chuťovka, protože bylo velmi příjemné se z ničeho nic objevit v oblasti Slovákům tak známé. Styl hry je vedený v adventurovém podání, což znamená, že na nás čeká kromě akce i zapojení logiky při řešení různých překážek a hádanek. Brutalita je omezena na minimum, a proto je hra vhodná i pro mladší hráče. Zajímavostí je, že hra na Steamu nabízí až osmnáct jazyků a samozřejmě mezi nimi nechybí ani ten slovenský.

Anežka Ebrová

Robin Hood - Sherwood Builders / MeanAstronauts

Jak už název napovídá, v této hře hrajete za postavu Robina Hooda. Jakožto hrdina a nebojácný zbojník budete mít za úkol se postarat o svoji vesnici a vesničany. To zahrnuje nejrůznější aktivity, od sbírání dřeva přes lovení divoké zvěře až po rozšiřování vaší vesnice. Procházejte se lesy, poznejte nová místa a prozkoumávejte opuštěná hradiště, kde můžete najít nejrůznější poklady. Můžete se také utkat se svými nepřáteli, již ohrožují vaše okolí. Osvoboďte prostý lid, bojujte s různými příšerami i rytíři, vylepšujte si svoji zbroj, procvičujte své schopnosti s lukem a zažijte dobrodružství jako z knihy. Nebo se jen procházejte lesem a užívejte si nádherné přírody, kterou hra a její vcelku vydařená grafika nabízí. Demo je docela obsáhlé a nudit se u něj nebudete, a co teprve u plné verze. Datum vydání bude teprve oznámeno.

Fallen World / Ed Lioni

Hra Fallen World potěší zejména milovníky dinosaurů a fanoušky hororových stealth her. Krátká představa demoverze této hry naprosto stačila, aby vás uvrhla do světa dinosaurů a zcela vás pohltila svou atmosférou a vcelku pěknou grafikou. Užívejte si pohled na majestátní obrovité plazy, kteří tu žili v dobách dávno před námi. S obdivem to však nepřehánějte, jelikož jste sice uvízli na ostrově, který je plný úchvatných býložravců, ale také se zde potulují mnohem nebezpečnější dinosauři, již za sebou nechávají jen ohlodané kosti a tratoliště krve. Jsou to ukrutní velociraptoři, a ti se nedají tak lehce oklamat. Pokuste se tedy projít skrz jejich teritorium a mějte na paměti, že velociraptoři nikdy neloví sami! Hra vychází brzy, přesné datum není známo.

Adéla Pfefrová

Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

Petra Svobodová

Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

Pavol Kunca

Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.