PowerWash Simulator – nazdárek

PowerWash Simulator – očisti svět od špíny

20. 11. 2023
Zdroj náhledu: FuturLab

Určitě nejsem jediná, komu nedělá problém během pár vteřin proměnit svůj domov ve chlívek. Následný úklid je něco, co i jako zástupce něžného pohlaví k smrti nenávidím. Zatímco jiní své smejčení domácnosti točí na sociální sítě, já běduji nad tím, že nemám dostatek času hrát videohry. Už při recenzování titulu The Gunk jsem se ovšem přesvědčila, že to, co tak nesnáším v reálném životě, mě neskutečně naplňuje v tom digitálním. Vysokotlaký čistič do ručky a jde se smýt ten svinčík nadělaný ve hře PowerWash Simulator.

Úklidu zdar

Na poli simulátorů se dnes můžete stát snad vším, co vás jen napadne. Chcete ve městě ztropit chaos jako koza v Goat Simulatoru 3? Chcete pozorovat gumové kachničky v bazénku? Chcete se pohádat při stěhování? Ať už máte chuť vžít se reálné i nereálné profese, něco vybudovat, nebo naopak zničit, či zažít to, co byste za normálních okolností nemohli, simulátory jsou ideální volbou pro nějaké to vzrůšo. Teď si představte, že jste nakupovali na Wishi. Místo kostýmu krotitele duchů vám přišla modrá kombinéza s gumáky a protonový batoh nahradila vapka. Protože je nějakým záhadným způsobem sledování čištění věcí pomocí tlaku vody na internetu i v reálu natolik fascinující, že u toho někteří lidé dokážou prosedět hodiny, PowerWash Simulator nabízí přesně tento druh uspokojujícího zážitku. 

Nečekejte bůh ví jak propracovaný příběh. Vlastně by se dalo napsat, že k odstraňování špíny ho ani nepotřebujete. Zkrátka vám je do vínku dáno několik nástavců, neomezená zásoba vody i hromada zakázek na očištění dopravních prostředků či staveb, a poraďte si s tím, jak chcete. Až tak jednoduché to je.

Stříkej!

Každá zakázka vás zavede na unikátní místo pokryté silnou vrstvou bahna a plísně. Ať už budete nečistoty smývat v zábavním parku, na zahradě, ve stanici metra, na dětském hřišti, ve skateparku a na dalších zajímavých lokacích, vždy vás bude fascinovat, jak dané prostředí postupně prokoukne s množstvím vámi odvedené práce. Čím více prostoru očistíte, tím lepšího výsledku dosáhnete, myšleno v tom smyslu, že budete lépe ohodnoceni. Zakázky jsou děleny na hvězdičky a jejich počet se odvíjí od toho, jak si vedete v celkovém měřítku. Když se vám level podaří dokončit na sto procent, můžete se těšit na tu nejtučnější odměnu v podobě pěti hvězd. Čím více jich máte, odemykáte si bonusové vybavení, stejně jako speciální úkoly.

Prostředí je vždy děleno na jednotlivé úseky, za jejichž plné umytí inkasujete peněžní odměnu doprovázenou zvukomalebným kasacink, čímž se motivace svou práci lajdácky nešulit zvyšuje. Abyste dosáhli i toho těžko přístupného místečka, máte k dispozici stoličku, žebřík a v některých případech i lešení nejen pro ty, kteří v rámci svého OCD nutně potřebují vše dokončit na sto procent… ehm, já. Rozdělaných zakázek je možné mít hned několik najednou a veškeré levely nejsou k dispozici jen tak z fleku, ale postupně se odemykají, čímž můžete dobře sledovat zvyšující se křivku obtížnosti.

PowerWash Simulator – spousta malých záhybů
PowerWash Simulator – bonusové zakázky

Hledání jehly v kupce špíny

Zakázky jsou různě dlouhé a obsáhlé v závislosti na velikosti a složitosti čištěné plochy. U jedné strávíte například dvacet minut, u jiné naopak hodiny. Čím větší je zaneřáděná plocha, tím větší je šance, že minete nepatrné místečko a ve finále skončíte na devadesáti devíti procentech hotové práce. Naštěstí existuje malá nápověda, která vám po stisknutí příslušného tlačítka zvýrazní vynechané nečistoty, pokud však nejsou důmyslně ukryté v nějakém těžko viditelném záhybu. I takové záludnosti vás neminou. PowerWash Simulator vám sice umožňuje nedokončené úseky zvýraznit, ale to je kolikrát tak špatně vidět, že si občas přijdete, jako byste hledali jehlu v kupce sena.

Se špínou si však hravě poradí vaše vodu stříkající zařízení. Zpočátku by se vám za jeho dostřik kdejaká žena vysmála, ale s nastřádanými financemi můžete investovat těžce vydřené chechtáky do silnějších kalibrů, a nejen do nich. Kromě výkonnějších vapek si lze dokoupit různé nástavce pro zvýšení vzdálenosti dostřelu nebo hlavice pro zabrání různě velké plochy. S tím se pochopitelně pojí přímá úměra, že čím víc má hlavice široké hrdlo a pojme tak větší prostor, tím se snižuje její intenzita čištění. I když i zvolíte rozprašovač, očistíte sice najednou velkou plochu, ale budete u ní muset stát déle, než se nečistot z povrchu zbavíte.

I Mr. Proper by valil oči

Jinou možnou alternativou, jak si práci usnadnit a urychlit, jsou různé přípravky, které však oproti nekonečné zásobě vody mají pouze omezenou životnost. Prodávají se po litrech a poměrně rychle se vypotřebují, i když jejich účinek je okamžitý. Je tak na pováženou, zda se vám více vyplatí investice do trvalých vylepšení vapky, nebo do spotřebních čisticích prostředků. Za mě je volba jasná. Obchod kromě toho všeho navíc ještě nabízí ke koupi různě barevné pracovní oděvy, rukavice i skiny na pistoli čisticího zařízení, kdybyste se náhodou po okolí chtěli prohánět třeba v zářivě růžovém ohozu.

Když se bavíte, jde vám práce hned lépe od ruky. Alespoň tak se to říká. Zaručeně nejlepším pomocníkem je další hráč k ruce. PowerWash Simulator podporuje multiplatformní hraní a disponuje režimem pro více hráčů, což je vítaná funkce zejména u obrovských zakázek, které by vám v jednom zabraly až nehezké množství času. Ať už kamarády pozvete do hry v základní kampani, nebo do volného hraní, jednu vadu na kráse přece jen najdete. Je škoda, že pozvaní hráči mohou využít pouze nástroje vlastněné tím, kdo je do hry přizval, a i nabídka v obchodě je pro ně podle toho osekaná. Zachce-li se vám výzvy, čekají na vás tomu uzpůsobené úkoly, v nichž musíte pracovat s omezenými zdroji či časem.

Čistíme bez beatu

PowerWash Simulator mi v mnoha ohledech připomíná Fresh Start Cleaning Simulator, ale oproti tomu se snaží o více realistické pojetí vizuálu. Mohli byste namítnout, že vzhledem ke zvolené podstatě hry grafika sklouzává k určité stylizaci, přesto to není nic, za co by se měl titul stydět. Prostředí jsou různorodá a staví před vás pokaždé trochu jiné překážky, jak dobře skrytou špínu odhalit. Věc osobního názoru a vkusu je otázka, po jak dlouhé době vás titul začne nudit, protože i přes velkou variaci levelů dříve či později pocítíte stereotyp. Ať už budete odstraňovat holubí výkaly ze střechy, či rez ze zasloužilého veterána, svezete se na ruském kole, nebo zamíříte v rámci placeného DLC do Zátiší Bikin, hratelnost zůstane na chlup stejná. Nevím jak vy, ale já upřímně nemám ani chuť se k již dokončeným mapám znovu vracet a absolvovat je znovu. PowerWash Simulator je spíše taková oddechovka vhodná k zrelaxování, k níž se uchýlíte, když už máte dost akce z jiných her.

Nemám tušení, zda je to autorský záměr, ale i v takovém případě musím absenci jakéhokoliv hudebního podkresu zařadit mezi zápory. Titul sice není úplně tichý, ale poslouchat celou dobu tryskání vody a její narážení o nejrůznější povrchy nevydržíte zrovna dlouho. Je proto příhodné si na pozadí pustit váš oblíbený hudební mix, protože PowerWash Simulator na soundtrack z nějakého důvodu zanevřel.

PowerWash Simulator přináší zábavný a uvolňující zážitek, který nabízí uspokojení z odstraňování nečistot pomocí vysokotlakého čističe. Hra disponuje různorodými úkoly a prostředím, která se postarají o to, aby každá zakázka byla jedinečná. Multiplayerový režim je skvělým prvkem, avšak nedostatek hudebního podkresu může způsobit monotónnost při delším hraní. Hledáte-li oddechovou hru nebo relaxační zážitek, tento simulátor se vám trefí do vkusu.

Klady
 • různorodé zakázky
 • relaxační podstata hry
 • rozmanité možnosti úprav vybavení
 • kooperační režim a crossplay
 • cool videa při dokončení úkolu
Zápory
 • absence hudby
 • hledání vynechaných zbytečků špíny je peklo
 • po nějaké době může nastoupit stereotyp
Platforma PC
 • Datum vydání 14.07.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Ovládání

  Technické zpracování

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.