Abyss: Kraken a Leviatan - Kraken a prokleté černé perly

Abyss se v češtině dočká obou rozšíření. Připlují kraken i leviatan

28. 6. 2024
Zdroj náhledu: Bombyx

Vydavatelství TTGames je mistrem nenápadného oznamování chystaných her. Dedukční tetrisovku ArcheOlogic například schovali do grafiky novoročního přání. Páteční oznámení pak provedli jednoduše změnou úvodní fotky na sociálních sítích. A co že to chystají? Rozšíření k jedné z nejlepších rodinných her všech dob, podmořskému Abyssu. A protože nejsou žádní troškaři, vydají rovnou obě v jedné krabici.

Abyss si na svoji českou lokalizaci musel docela počkat. V angličtině vyšel již v roce 2014 a dodnes se drží na 405. příčce žebříčku nejlepších her dle uživatelů serveru BoardGameGeek. Stojí za ním veleslavný Bruno Cathala (Splendor Duel, Pán prstenů: Duel o Středozem, Donuty, Papírové moře, Jamajka a desítky dalších), který na jeho tvorbě spolupracoval s Charlesem Chevallierem. Popularita Abyssu není výsledkem jen skvělé hratelnosti, ale také podmanivých ilustrací podmořského fantasy světa, za nimiž stojí Xavier Collette (Mysterium, Noe, Timeline). 

Během let jsme se od původního vydavatele studia Bombyx (Papírové moře, Zahradní říše, Takenokolor) dočkali dvou velkých rozšíření s názvy Kraken a Leviatan. A právě ta pro nás nyní chystá vydavatelství TTGames, obě hezky v jedné větší krabičce.

Co se skrývá mezi chapadly Krakena? 

Kraken původně vyšel hned rok po vydání Abyssu. Nejde však o jedno z těch rozšíření, u nichž si říkáte, že mělo být součástí původní hry a autoři ho jen oddělili, aby více vydělali. Přináší totiž hned několik novinek.

Největší změnou jsou černé perly zvané Nebulis. Ty mohou být použity jako neoficiální platidlo a pomoci vám tak k rychlejšímu postupu po společenském žebříčku podmořského světa. Musíte si však hlídat, abyste jich měli vždy méně než soupeři, jinak se vám vaše chamtivost nepěkně vymstí. V rozšíření je také nová skupina lordů-pašeráků. Ti vám umožní zbavit se černých perel nebo si zarezervovat nějaký odložený balíček karet. 

Rozšíření přináší i krakení spojence. Ti se dají použít pro najmutí jakéhokoliv lorda, přidáte si přitom však do svojí zásoby nějaké ty černé perly. Posledním přídavkem jsou nové lokace, které vám dovolí hledat ukryté podmořské poklady.  

Vznešeně plující Leviatan

Leviatan ze hry odstraňuje stupnici hrozby, která hráče odměňovala za boj s monstry. Namísto něj se přidá deska hraničního území, na které začnou útočit obrovští leviatani. Rozšíření je díky tomu více soustředěné na boj. Hráči jsou za něj hojně odměňováni a naopak trestáni, pokud se boji budou během partie vyhýbat.

Samozřejmostí jsou i nové karty spojenců a lordů, kteří vám s bojem budou pomáhat. Toto rozšíření hru mění ještě více než Kraken. Dle ohlasů jej ocení převážně ti, kteří Abyss hrají ve větších skupinách. 

Zdroj: Bombyx

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.