The Day Before – logiášek

The Day Before získá betu, ale má to háček

3. 11. 2023
Zdroj náhledu: Fntastic

Dlouho očekávaná betaverze survival hororové MMO hry The Day Before je konečně k dispozici, ale má to svůj háček. Účast v ní je totiž omezena na hráče, kteří dobrovolně věnují svůj čas a práci vývojářské společnosti Fntastic. The Day Before byl odložen kvůli problémům s ochrannými známkami, a i když ho někteří fanoušci stále velmi očekávají, jiní se ptají, zda vůbec vyjde, a není divu.

O prvním odkladu jsme vás informovali v květnu minulého roku, kdy byl projekt odložen z června 2022 o téměř celý rok kvůli přechodu na modernější Unreal Engine 5. Titul měl podle vyjádření vyjít 1. března letošního roku. Další odklad se konal 26. května 2023, kdy studio Fntastic mělo spory ohledně ochranné známky pro název hry, a proto byla odstraněna i ze Steamu. Toto smazání z populární platformy vedlo mnoho hráčů k domněnce, že gamesa není skutečná, na což reagovali sami autoři ze studia. Nakonec vše vyústilo v to, že Fntastic informovalo fanoušky o podání nové ochranné známky pro nový název, který měl být Dayworld. To ovšem není konec historie. Včera jsme informovali o dalším odkladu z 10. listopadu letošního roku na 7. prosince. Hra by měla vyjít v předběžném přístupu a zároveň bylo oznámeno, že studio vyhrálo soudní spor o původní název, díky čemuž se mohla vrátit zpět na Steam.

Teď se ale vraťme k hlavnímu tématu článku, a to je zmíněná beta. Zahraniční časopis IGN, který kontaktoval studio, ve své publikaci zmiňuje, že vstup do bety mají pouze dobrovolníci ze studia Fntastic. „Dobrovolníky nazývá společnost Fntastic své zaměstnance, kteří se dělí do dvou kategorií: zaměstnanci-dobrovolníci (skuteční zaměstnanci) a externí dobrovolníci. Ti druzí jsou v podstatě neplacení pracovníci, kteří pomáhají rozvíjet The Day Before. Tato praxe byla v červnu 2022 kritizována, ale Fntastic ji obhajovalo.“ To znamená, že pokud nejste jejich zaměstnanec, nemáte možnost se přihlásit.

Očekávám proto, že se The Day Before v následujících dnech stane středem pozornosti, neboť fanoušci s rozhodnutím studia rozhodně nebudou souhlasit. Zajímalo by mě, proč studio neumožní otevřený přístup většině lidí mimo jejich tým, aby dokázali, že jejich projekt je skutečný, a tím všem pochybovačům zavřeli ústa. Titul za sebou nese spousty kontroverzí a jeho pořizovací cena během předběžného přístupu za 39 dolarů a později 49 dolarů v plném vydání mě neuklidňuje. Rozhodně bych nedal takové množství peněz do něčeho, co jsem si nemohl dříve vyzkoušet nebo co má za sebou divokou minulost jako právě The Day Before. Přesto bych rád věřil, že se jedná o skutečný projekt, který bude naprosto fantastický a všechny překvapí.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.