What Do You Meme – úvodka

What Do You Meme – párty hra, co má koule

10. 5. 2023
 

Díky své práci se často setkávám s mezigenerační jazykovou bariérou i přesto, že všichni patříme k té samé národnosti. Generace Z odkojená na internetu má svůj slovník protkán daleko hovorovějšími a slangovějšími výrazy vhodnými spíše pro chatování, než ti starší, kteří s nimi ve většině případech nedokáží držet krok. Díky vydavatelství Albi však tyto rozdíly můžete zkusit hravou formou trochu zmenšit. Karetní párty hra What Do You Meme je tu přesně pro vás, abyste dokázali pochopit sílu tolik populárních internetových memů.

What Do You Meme – obsah balení
What Do You Meme – zadní strana
What Do You Meme – What Do You Meme

Když tě rozbolí hlava a Google tipuje, že umíráš

Pro začátek se sluší uvést na pravou míru, co slovo mem znamená. Dovolím si použít frázi přímo z obalu hry. Je to vtipný obrázek, video nebo informace, kterou lidi kopírují a v různých variacích šíří po internetu. V současné době se jedná o fenomén. Autor memu se snaží vyjádřit nějakou myšlenku, emoci či situaci vtipnou formou. Správně vytvořený mem by ve vás měl zanechat pocit známosti. What Do You Meme pracuje s principem memů na takové bázi, že to budete vy, kdo se pokusí vytvořit co možná tu nejvtipnější asociaci.

Jestli si What Do You Meme v něčem drží prvenství už teď na začátku recenze, je to váha, protože s 1,2 kilogramy se dosud jedná o šampiona mé deskoherní sbírky. Paradoxně za to ani nemůže na první pohled tolik pestrý obsah. Uvnitř objemnější krabice naleznete CZ/SK pravidla, úctyhodných tři sta šedesát textových karet, sedmdesát pět velkých obrázkových karet a jeden zatraceně sexy stojánek. What Do You Meme se může chlubit dalším nečekaně velkým číslem, a tím je počet hráčů. Partii zahájíte nejméně se třemi a nakonec vás kolem stolu může sedět až dvacet. Jestli tolik kamarádů nemáte, zkuste se přihlásit na kurz míčových her, dá se tam skvěle seznámit. Všichni zúčastnění byste měli být starší osmnácti let a o vítězi rozhodne až kručení v břiše. Máte totiž hrát tak dlouho, dokud vás nepřepadne hlad. Ihned všeho nechte a objednejte si pizzu. V průměru to bude tak +/– dvacet a více minut herního času.

Když se s mladším bráchou perete o ovladač k Xboxu a ty si uvědomíš, že je ti 28

Na začátku hry si všichni líznete po sedmi textových kartách – těch modrých s bílými písmenky. Jelikož je hra členěna na jednotlivá kola, hráč s nejvíce sledujícími na Instagramu jako první zaujme roli spravedlivého a nezkorumpovatelného rozhodčího. Odloží své textové karty a pro změnu si vezme pár obrazových karet, je jedno kolik. Z nich vybere jednu a tu umístí na rozložený sexy stojánek tak, aby na ni všichni dobře viděli. Jakmile ostatní spatří obrázek, je jejich úkolem k němu přiřadit jednu textovou kartu ze své ruky, o které si myslí, že je v souvislosti s obrázkem nejvtipnější. Zvolenou kartu předáte rozhodčímu lícem dolů.

Rozhodčí musí být hlava pomazaná, a až mu všichni předají své karty, postupně je přečte nahlas. Na něm bude následně vybrat tu nejvtipnější, jejíž majitel vyhrává kolo a na důkaz dominance jako sladkou odměnu, aka trofej, získává onu obrázkovou kartu symbolizující jeden bod. Do dalšího kola hráč po levici současného rozhodčího přebírá žezlo a bude soudit jako další. Všichni ostatní si doberou kartu do ruky, aby jich opět třímali sedm. Jen jsme se v pravidlech nedočetli, zda použité karty odhodit stranou, nebo zamíchat zpět do dobíracího balíčku. Jakmile někdo z vás dostane hlad, partie končí, počítače startují a začne ožehavá diskuze nad tím, na jakou pizzu máte chuť. To by byla veškerá pravidla v kostce, i když je tu vlastně ještě jedna záludnost, o které jsem vám neřekla.

Je jí karta Freestyle. Tu musíte zahrát hned po odkrytí obrazové karty ještě před tím, než ostatní začnou odevzdávat své tipy rozhodčímu. Freestyle, jak název prozrazuje, donutí všechny kromě rozhodčího na místě vymyslet vlastní popis obrázkové karty. Nikdo tedy toto kolo nic nikomu neodevzdává. Pokud půjde o ožehavé téma a někdo se ještě dostatečně neposilnil alkoholem, aby se zbavil studu, může odpověď napsat na papír, jinak je vítanější odpovídat ústně. Rozhodčí poté opět vybere ten nejvtipnější popisek dle osobních preferencí.

What Do You Meme – karty
What Do You Meme – zatraceně sexy stojánek
What Do You Meme – karty pro „dospělé“
What Do You Meme – lákavější nabídka

Když ti v McDonald's opět zapomenou dát McNuggets a ty cítíš, že už ti brzy rupnou McNervy

What Do You Meme je výborná párty hra s extrémně jednoduchými pravidly, která na první dobrou pochopila dokonce i moje flexi babička. Hra vás zabaví na dlouhé desítky minut, klidně i hodiny. Velmi se mi líbí, že balíček obrazových karet můžete doplnit o vlastní fotografie, protože vytvářet memy na lidi, co znáte, nebo rovnou sedící s vámi u stolu, je prostě k nezaplacení. Balení hry navíc ještě obsahuje dospělácké textové karty zabalené zvlášť pro případ, že byste si hru chtěli maličko více okořenit zvrhlejšími odpověďmi.

Těžko hledám, co na What Do You Meme vlastně kritizovat. Kdybych vážně chtěla být až takový hnidopich, mohla bych namítnout, že přenášet s sebou tak těžkou cihlu na výlety nechcete, ale víte vy co? Já bych si ji klidně s sebou vzala, protože za tu zábavu to stojí. Při testování mě mile překvapilo, že ani starší generace se nezdráhají do partie připojit, a dokonce vypadaly, že se baví. Moje milovaná babička konečně snad pochopila význam slova mem, ale nenechte se zmást. Má totiž dotykový mobil a už tolik neposlouchá Šlágr, takže poslední dobou se jí daří dost dobře držet krok s dobou… mám tě ráda, babičko. *mává směrem k obrazovce* Tím chci říct, že možná ne každý prarodič bude mít stejnou reakci. Snad se chápeme.

What Do You Meme – opičák
What Do You Meme – babča
What Do You Meme – hm, not bad
What Do You Meme – lišák
What Do You Meme – to samo
What Do You Meme – víš, co mi můžeš

Když si v mikrovlnce ohříváš lasagne, zevnitř se ozývají zvuky jako z Mordoru, ale jídlo máš stejně studené

U her, které vás baví natolik, že u nich vydržíte prosedět celý večer, hrozí riziko, aby se z nich po nějakém čase nezačal vytrácet ten zábavný aspekt a nenastoupila repetitivnost. U What Do You Meme se ničeho takového jen tak bát nemusíte, protože velké množství karet zaručí, že si prakticky pokaždé vytáhnete něco originálního, co tu ještě nebylo. A až zase někdy náhodou dostanete chuť na memísky, už si stejně nebudete pamatovat hlášky z předchozích partií. Celkově tak What Do You Meme nemá žádné slabiny ani výmluvy, proč si hru nekoupit. Je vtipná, mezigenerační, snadno pochopíte princip, nabádá vás najít si kamarády a objednat si pizzu, a rozvíjí vaše kreativní myšlení.

Když zabrouzdáme i za kritikou vizuálního zpracování, opět jen těžko budu hledat nějaké zápory. Karty jsou pevné, barvy na nich syté a pololesklá povrchová úprava jim dodává potřebný šmrnc. Minimalistický bílý obal působí jako čistá nepopsaná stránka na to, abyste právě vy mohli obrázkům ukrytým uvnitř dát ten nejlepší popisek. Pevně doufám, že se Albi nebude bránit lokalizovat i nějaká rozšíření.

K čemu závěr? Přečtěte si mou vtipnou recenzi výše a budete mít jasno. What Do You Meme zkrátka chcete mít i u vás doma.

Klady
  • neskutečná zábava, zvláště pak ve více hráčích
  • snadno pochopitelná pravidla – pochopí je i vaše babča
  • třeba si najdete nové kamarády
  • možnost hru obohatit o vlastní materiál
  • balení napěchované hromadou obsahu
  • funkční design
  • sexy stojánek
Zápory
  • prý si mám něco najít… hm, tak třeba váha balení, která by potřebovala kolečka na to, abych ho mohla táhnout za sebou na provázku jako dřevěnou kačenku za mlada a neničila si už tak dost ohnutá záda
Infobox
  • Autoři Elie Ballas, Ben Kaplan, Elliot Tebele
  • Vydavatel Albi
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.