BoardGameArena.com – ukázka výběru her prémiových i zcela zdarma

Board Game Arena – jak hrát stovky deskovek online a zdarma

13. 12. 2023
 

Žijeme ve zlatém věku deskových her. To je na jednu stranu skvělá zpráva, protože je z čeho si vybírat, a každý si může najít ty svoje perfektní hry. Ale hraní deskových her je občas velmi náročný koníček. Potřebujete místo s velkým stolem, několik hodin času v kuse a spoluhráče, kteří budou mít stejný vkus jako vy. A pokud máte nutkání hry i vlastnit a sbírat, pak potřebujete ještě mnohem více místa a spoustu, spoustu peněz. Her totiž ve světě vychází každý rok řádově jednotky tisíc. Česky je to samozřejmě mnohem méně, i tak jde o několik stovek. A navíc, hodně lidí nečeká jen na české vydání, ale má rádo také hry, které by nikdy neměly masový úspěch, a tak česky zkrátka nevyjdou. O tom zrovna já něco vím, můj deskoherní vkus se s tím mainstreamovým překrývá jen částečně. Jenže co dělat, když vám některý z těch parametrů chybí a vy opravdu, opravdu hodně potřebujete chcete hrát? Ve velkých městech se můžete přidat do nějakého deskoherního klubu, můžete navštěvovat nejrůznější festivaly nebo si založit vlastní skupinu (neboli přinutit hrát rodinu a přátele). Občas ale z nejrůznějších životních důvodů nic z toho nejde. Já takhle před několika lety byla pracovně na Blízkém východě. Malé město, o deskovkách tam nikdo neslyšel, několik měsíců před sebou a co teď? Právě tehdy jsem celá zoufalá objevila platformu Board Game Arena

Co to Board Game Arena je?

Platforma Board Game Arena byla spuštěna již v roce 2010, díky úsilí jejích francouzských zakladatelů jménem Grégory Isabelli a Emmanuel Colin. Dnes o ni s láskou pečuje nejen základní devítičlenný tým, ale také necelá dvacítka moderátorů a více než 200 herních programátorů. 

Cílem platformy Board Game Arena je umožnit hráčům hrát deskové hry online. Abyste mohli hrát, potřebujete si pouze založit účet, tak jako na jakékoliv jiné webovce. Je jedno, zda nahlásíte jméno vaše, sousedovo, nebo vašeho psa, žádné ověřování identity se zde nekoná. Jediné, co není možné, je hrát společně hry z několika účtů na stejné IP adrese. Ihned po založení účtu se před vámi otevře knihovna více než 700 deskových her převedených do online prostoru. Tím, že platformu Board Game Arena využívají hráči z celého světa, najdete spoluhráče v jakoukoliv denní i noční dobu. A jako bonus je většina her dokonce v češtině. 

Je to opravdu zadarmo?

Ano i ne. Se základním účtem můžete hrát jakoukoliv z těch více než 700 her. Opravdu jakoukoliv. Jen to nemůžete být přímo vy, kdo založí novou partii jakékoliv hry. Ty nejžhavější, nejoblíbenější a nejhranější hry mají u sebe malou ikonu hvězdičky označující, že se u virtuálního stolu musí nacházet alespoň jeden hráč s prémiovým účtem. 

Jak takový prémiový účet získáte? I zde, tak jako ve spoustě životních situací, jsou dvě cesty. Ta obtížnější vás bude stát čas a chuť zkoušet něco nového. Ta jednodušší vás bude stát „jen“ peníze. Jednoduše si prémiové členství můžete zakoupit. Měsíční členství vychází na měsíc o něco více než měsíc v ročním členství. Vy jste tak nenápadně motivováni k tomu, abyste se upsali ďáblu na celý rok. Při ročním členství zaplatíte 840 Kč, což je zhruba cena jedné středně velké deskovky. Sami si tak musíte spočítat, zda vám možnost hrát kdykoliv vyváží to, že si neodnesete nic domů a nemáte s čím se mazlit. 

Existuje ještě jedna možnost, jak získat prémiové členství. Můžete platformě aktivně pomáhat a podílet se na jejím rozšiřování, za což budete sbírat bludišťáky ve formě dárečků, a 100 z nich pak můžete proměnit na měsíc prémiového členství. Jako pomoc se počítá, když napíšete návod na hru, přeložíte nějaké části her, nalákáte na Board Game Arena přátele a ti budou opravdu aktivně hrát, nebo, a to je nejlepší, hrajete. Pokaždé, když vyhrajete v nové hře, získáte 5 bludišťáků. Když napíšete návod, tak 600, ale hrát je mnohem větší zábava. A těch her je na vyzkoušení tolik! 

Zdroj: Board Game Arena

Matoucí módy hraní

Možná vás ze začátku trochu zaskočí, že při výběru hry si máte vybrat z několika různých módů. Aréna, turnaje, tahový režim a reálný čas, leckomu by z toho mohla jít hlava kolem. Pokusím se to tedy vše objasnit. 

Základem je mód nazvaný jednoduchá hra. Jde o případ, ve kterém se s partou kamarádů sejdete u společného stolu a zahrajete si spolu hru. Můžete si projít celou knihovnu her a označit některé hry jako oblíbené, případně přímo nějakou konkrétní hru vyhledat. Pak se můžete podívat, jaké herní stoly hledají spoluhráče, a rozhodnout se, zda se k některému z nich chcete přidat. Případně, pokud hra není prémiová, můžete nějaký takový herní stůl založit a počkat, až se k vám přidají spoluhráči. Zakládající hráč si vždy zvolí, s kolika spoluhráči chce hrát, zda chce přidat nějaká ta rozšíření nebo různá doplňková pravidla a zda chce hrát v reálném čase, nebo v tahovém režimu. Případně kolik času na přemýšlení budou jednotliví hráči mít. A nemusíte se bát. V případě, že nějakou hru hrajete poprvé, je váš čas na rozmyšlenou vždy zdvojnásoben. 

Aréna je módem pro vysoce kompetitivní hráče, kteří aspirují na to, stát se mistrem světa v nějaké konkrétní hře. Je to tedy, jako byste se ocitli na velkém turnaji v karetní hře Magic: The Gathering. Aby si hraní všichni užili, nemůžete se do arény přidat, pokud již nemáte v dané hře odehraných (a vyhraných) několik partií. 

Podobně funguje i turnajový mód, ve kterém se můžete přidat do nejrůznějších turnajů, z nichž každý má svoje specifická pravidla. Většinou jsou tahové, někdy s jasně označenými hodinami dne, kdy se hraní máte věnovat. Na odehrání jedné herní partie pak máte stanoven určitý čas, a pokud vyprší, vyhraje automaticky hráč, který odehrál svoje tahy s menšími časovými prodlevami. Stejně jako v aréně se můžete do turnaje přidat, pouze pokud máte několik vyhraných partií v dané hře. 

Zdroj: Board Game Arena

Karma není zdarma

Možná se vám někdy stalo, že jste se odvážili přijít na větší herní festival, sedli ke stolu a přidal se k vám neznámý člověk, který se po pár tazích ukázal být poněkud nesnesitelný. Urážky, špatná reakce na prohru (nebo výhru!), odchod od stolu v průběhu herní partie, záměrné zdržování, analýza–paralýza. To vše jsem již někdy zažila. V anonymitě online prostředí se takovéto osobnostní rysy mohou projevit více svobodně. Platforma BoardGameArena.com se s tím ale snaží bojovat nejrůznějšími způsoby. 

Každý hráč má dva ukazatele, podle kterých můžete ještě před začátkem herní partie poznat, zda s dotyčným chcete hrát. A případně jej nemilosrdně od vašeho stolu vyhnat. Jedním z nich je karma. Jde o souhrn chování hráče v nedávných hrách. Každé přesáhnutí času na přemýšlení a každé opuštění herního stolu se v karmě jednoznačně projeví, přičemž vy jako potenciální spoluhráč se můžete jednoduše podívat, za jaké prohřešky sníženou karmu má. 

Druhým ukazatelem je ELO. To má každý hráč jiné pro každou hru a není ukazatelem jeho chování, ale toho, jak dobrý v dané hře je. Za každou výhru dostanete nějaké ELO body, přičemž více jich je, pokud porazíte hráče, který je o mnoho zkušenější než vy, případně jej porazíte s větším bodovým rozestupem. A naopak, za každou prohru ELO body ztrácíte, přičemž prohrát s noobem je potupnější než prohrát s mistrem světa. Pokud máte ELO bodů v dané hře alespoň 100, můžete ji hrát i turnajovém nebo arénovém módu.

Neustále nové hry

Board Game Arena na vavřínech neusíná a neustále se na ni přidávají nové a nové hry. Ne však všechny, které vyjdou. Někdy si to nepřeje vydavatel, někdy se nepodaří hru do online prostoru převést. Například velmi oslavovanou hru Mars: Teraformace tam nenajdete. Ale jiné slavné pecky ano, ať již jsou to Osadníci z Catanu, Jízdenky, prosím!, Archa Nova, Azul, Heat, Splendor, Svět divů, nebo stovky dalších. Stejně tak žhavé novinky – Zahradní říše, Forest Shuffle, Rainforest, Papírové moře, nebo Vinohrad. Některé hry šly vyzkoušet na Board Game Arena dokonce před jejich uvedením na trh v rámci letošního veletrhu v Essenu. A občas zde najdete i nějakou legacy hru, tak si ji můžete užít, aniž byste byli smutní, že nenávratně ničíte herní komponenty. Neustále se navíc přidávají hry nové, v prosinci například vyjde jedna nová hra každý den, a už jich tam tak bude téměř 800. 

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.