Jízdenky, prosím! Paříž – desková hra

V Jízdenky, prosím! Paříž se ocitnete ve městě světel 20. let

3. 2. 2024
Zdroj náhledu: Blackfire

Paříž je městem lákajícím tisíce romanticky naladěných turistů. Každý by si chtěl užít procházku podél břehu Seiny, navštívit katedrálu Notre-Dame a zhlédnout to nejlepší umění uschované v Louvru. Vzhledem k současnému množství turistů a řidičské nátuře místních již sice město není tak romantické jako v minulosti, ve 20. letech 20. století však Paříž byla na vrcholu své krásy. A právě do tohoto období nás přenese nový díl série Jízdenky, prosím! s podtitulem Paříž.  

Jízdenky, prosím!, které na náš trh přináší vydavatelství Blackfire, jsou jednou z nejslavnějších deskových her všech dob. Sérii stvořil Alan R. Moon a původní Jízdenky, prosím! vydané v roce 2004 vystřelily jej i studio Days of Wonder na vrchol popularity. Již o rok později následovala hra Jízdenky, prosím! Evropa, která kromě přesunu herního plánu na naši stranu Atlantiku přidala i nové mechanismy tunelů a trajektů. Do dnešní doby vyšlo mnoho různých verzí Jízdenky, prosím! pracujících s různými mapami (Jízdenky, prosím! San Francisco, Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie), verze pro děti (Jízdenky, prosím! Vlak duchů), nebo dokonce verze s legacy kampaní (Jízdenky, prosím! Legacy: Legendy Západu) či hlavolam s jízdenkovou tematikou (Jízdenky, prosím! Výhybka). A každý rok vycházejí další. V posledních letech jde často o verze, které původní hru zjednodušují a výrazně zkracují, vždy však přináší nějaké nové pravidlové prvky. Prodávají se také v menší a lépe přenosné krabičce. Nejinak je tomu i v případě Jízdenky, prosím! Paříž, která vyjde letos na jaře. 

Jízdenky, prosím! Paříž vytvořil Alan R. Moon a o ilustrace se postaral pařížský rodák Julien Delval. Ten kromě různých dílů série Jízdenky, prosím! pracoval i na hrách Res Arcana, Dominion nebo Citadela. Jízdenky, prosím! Paříž jsou určeny pro 2–4 hráče od 8 let a díky pouhým 15 vlakům, které bude mít každý hráč k dispozici, je očekávaná doba jedné herní partie jen 10–15 minut. Stavět navíc nebudete vlakové tratě, ale trasy autobusů, podobně jako tomu bylo v Jízdenky, prosím! Londýn. Novým prvkem je, že si necháte vždy jednu ze zahraných karet vlaků a získáte bonusové vítězné body pokaždé, podaří-li se vám z jejich barev složit francouzskou vlajku. 

Zdroj: Days of Wonder

Trailer na Jízdenky, prosím! Paříž, Zdroj: Days of Wonder

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.