Šaman – úvodka

World of Warcraft: Šaman – šamani a taurenky s velkými ňadry

8. 7. 2022
 

Když konečně Blizzard otevřel své hranice i pro český překlad, nakladatelství Crew po Putování Azerothem a dalších dílech přináší nový kousek. Jedná se o mangu (čtenou ale jako normální komiks) World of Warcraft: Šaman, která tak například navazuje i na Warcraft: Legendy. Zde však máme jeden plynulý dlouhý příběh plný zvratů, sympatických hrdinů a bohatého loru světa World of Warcraft, proto se prosím usaďte, recenze začíná.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Paul Benajim
Rocio Zucchi
Crew
World of Warcraft
Zuzana Komprdová
176
černobílý
brožovaná
červen 2022
9788076791336
první

Brífink do světa WoW

Nutno zde podotknout, že komiks vyšel v zahraničí poprvé už v roce 2010, dostáváme se k období tehdy hraného datadisku Cataclysm. Jsme tedy skutečně zpátky. V datadisku přinesl Deathwing na Azeroth opět zkázu a celý jej pozměnil. Schytaly to například Durotar, Ashenvale a Tanaris, Barrens a Thousands Needles skončily pod vodou. Objevuje se také rasa worgenů.

Jelikož se příběh World of Warcraft: Šaman odehrává především na Kalimdoru, je zde nutné informovat, že jsme ještě v období, kdy sám náčelník Hordy Thrall sedí na svém trůnu v Orgrimmaru a nepředal Hordu Garroshi Hellscreamovi, aby mohl celý problém Cataclysm vyřešit.

Všichni pozor! Přichází Šaman Šotoo

Příběh začíná už dávno v minulosti v období rozdělení tří trpasličích klanů, tedy Wildhammer, Bronzebeard a Dark Iron. Jejich vzájemná válka a neustálá nenávist Dark Iron vůči všem ostatním trpaslíkům přinášela další a další bitvy, které vyvrcholily kouzlem vladyky Thaurissana, jež bylo cítit až v Kalimdoru taurenskými šamany. Ti si právě procházejí určitou krizí, protože nejmladší a nejnadanější z nich, Šotoo, chce elementy ovládat, ne s nimi spolupracovat. Tato touha jej dovede až do propasti, ze které se nedokáže přes více než dvě století dostat.

Poté se přesouváme do současnosti. V Azerothu hoří ohně a jsou záplavy, vichřice a zemětřesení. Duchové elementů jsou nestálí, panuje mezi nimi chaos a začínají trhat svět na kusy. Šamani utajovaného společenství Zeměkruhu v čele s taurenem Mulnem Earthfurym se snaží celému tomu problému zabránit, bohužel se jim to nedaří. Navíc se najednou opět objevuje zapomenutý šaman Šotoo, který přichází s novou a anti-tradiční metodou ovládání elementů.

Zdroj: Crew

Napětí, odvaha, divná jména a taurenská prsa

Příběh World of Warcraft: Šaman je skvěle vymyšlený. Je jednoduchý, plynulý, a nemusíte se bát, že byste se v něm ztratili nebo něčemu nerozuměli. Dá se přečíst i bez samotné znalosti loru World of Warcraft, což je jedna z jeho největších výhod. Navíc příběh Cataclysm je už dávno uzavřený. Šamani jsou k tomu velice specifická skupina celého univerza a komiks nabízí jedinečnou příležitost se podívat na tyto spřízněnce elementů.

V komiksu je ale spousta divných jmen. Samozřejmě, když se překládá tento svět do češtiny, překládá se jenom napůl s tím, že pod stránkami je vždycky anglický dodatek a u jmen se vždycky zachovává pouze vyskloňovaný anglický název. Někdy se ale ukáže nějaká ta malá perlička, kdy na jedné stránce poznáváme mladé šamany Zur´aka, Krelnu, Kettaru a Lenku. To prostě vypadá trošku zvláštně v onom shrnutí spousty jmen, stejně jako přepsané trollské „Čéče“.To, s čím jsem měl takový zvláštní problém, jsou napůl oblečené taurenky.

Nevím, čím by to mohlo být, ale místy ta prsa (tím se omlouvám všem taurenkám) v jednotlivých částech hrozně bijí do očí. Na druhou stranu, je to všechno dělané jako japonská manga – absolutně obrnění chlapi a spoře oděné ženy jsou běžnou součástí praxe tohoto žánru.

Precizní kresba a klasický Warcraft

O kresbu se postarala Rocio Zucchi, která malovala například i komiks Rytíř smrti ze stejného univerza a jde to vidět. Všechno to totiž vypadá naprosto perfektně a precizně. Taureni jsou nádherně rozeznatelní, detaily jsou skvěle postřehnutelné a absolutně tam nechybí žádné barvy. Příběh je klasikou World of Warcraft, tedy od začátku pravděpodobně víte, kdo vyhraje, protože je prostě hrdinou celého komiksu. Je to špatně? Určitě ne, je to sice trošku klišé, ale takový je vlastně celý tento svět. Přece jenom, kde jinde se objevují stále nové a nové a nové rasy, které se náhodou někde schovaly, zapomněly, měly svůj vlastní kontinent nebo bůh ví, co ještě.

World of Warcraft: Šaman je skvělý a kvalitní komiks, který sráží spíše počeštěný překlad a klasický příběh plný klišé. Komiks je ale celkově více než povedený a kvalitní a máloco se mu dá vytknout, kromě těch pár nesmyslů, které jej sráží naprosto minimálně. Hrdinové jsou nadmíru sympatičtí a jsme zase v období, kde se všechno v tomto vesmíru lámalo a ničilo. Kdy se ale něco takového v Azerothu neděje?“

Klady
  • precizní kresba
  • šamanství
  • sympatičtí hrdinové
Zápory
  • příběh je klišé
  • taurenská prsa
  • Čéče
Infobox
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.