Kutna-Hora-Mesto-stribra-–-uvodka

Trolí palec ocenil nejlepší deskovky roku 2023

20. 3. 2024
Zdroj náhledu: TLAMA games

Největší český server o deskových a karetních hrách Zatrolené hry každý rok oceňuje ty nejlepší tituly, které vyšly v roce předcházejícím. Ocenění s názvem Trolí palec není výsledkem hlasování nějaké předvybrané komise, naopak. Každý uživatel Zatrolených her může nominovat hry v celkem osmi kategoriích. Z těch, které byly nominovány v dostatečném počtu, poté opět všichni uživatelé hlasováním vyberou vítěze. Jedno takové hlasování právě proběhlo a seznam těch nejlepších her z nejlepších byl vyhlášen v pondělí. 

V anketě hlasovalo rekordních 1700 uživatelů, což bylo o 30 % více než během předchozího ročníku. Pro hlasování není nutné, aby uživatelé zvládli odehrát vše. Nemusí totiž hlasovat pro hry ve všech oceňovaných kategoriích, ale jen v těch, ke kterým se chtějí vyjádřit. 

Hra roku 2023

Hrou roku se stala Kutná Hora: Město stříbra. Tato komplexní eurohra z pera českých autorů Ondřeje Bystroně, Petra Čáslavy a Pavla Jarosche a studia Czech Games Edition se sice ve světě dočkala rozporuplného přijetí, avšak českým hráčům se očividně do vkusu trefila. V češtině ji na trh uvedlo vydavatelství MindOK, které s Czech Games Edition spolupracuje dlouhodobě (třeba i na megahitu Krycí jména). 

Na dalších příčkách se umístil dobrodružný Zaklínač: Starý svět (vydavatelství Blackfire) a Spící bohové (vydavatelství REXhry). A v první desítce byla i karetní Válka o prsten, Bílý hrad nebo Neznámá planeta.

Rodinná hra 

Výsledky hlasování o nejlepší loňskou rodinnou hru byly velmi těsné, rozdíl mezi prvním a druhým místem totiž byl pouhých 17 hlasů. Tolik však na vítězství stačilo „tetrisovce“ Neznámá planeta (vydavatelství Fox in the Box). Tu mám osobně ve velké oblibě, takže mi její vítězství udělalo opravdu radost. 

Největším protivníkem se ukázala být roztomilá Mláďata z Divukraje (vydavatelství REXhry). Špatně si nevedly ani Karak 2, Jízdenky, prosím! Legacy: Legendy Západu nebo Robin Hood a jeho dobrodružství.

Kooperativní hra

V kategorii kooperativních her na plné čáře zvítězili epičtí Spící bohové (vydavatelství REXhry), kteří jsou o to obdivuhodnější, že jsou dílem v podstatě jediného muže. Ryan Laukat je zkrátka pan autor a Spící bohové si vítězství rozhodně zasloužili.

Na vítězných příčkách se umístilo i asymetrické Příšeří: Hrdinův vstup zakázán a prehistorické Paleo. A v první desítce se umístila i Frostpunk: The Board Game, Robin Hood a jeho dobrodružství nebo Stranger Things: Obrácený svět.

Hra pro dva

I v kategorii her pro dva hráče bylo u vítězi rozhodnuto zcela jednoznačně. Stal se jím karetní Mozkožrout, na kterém s několika debutujícími autory spolupracoval i Richard Garfield. Titul se opravdu povedl a Mozkožrout se tak mohl stát dalším zářezem pro vydavatelství REXhry. 

S téměř polovinou hlasů skončil druhý Star Wars: The Deckbuilding Game, následovaný titulem Pivo a chléb. A do první desítky se probojovaly i tituly Zaklínač: Starý svět, Spící bohové nebo Kutná Hora: Město stříbra.

Hra pro jednoho

O něco těsnější hlasování proběhlo v kategorii her pro jednoho hráče. Vítězem se však i s náskokem stala malá karetní hra Vzdor! (vydavatelství Fox in the Box). Ta hráče přenese přímo doprostřed občanské války ve Španělsku a nechá jej vyzkoušet si těžký úděl odbojných makistů.

Vzdor! byl následovaný Spícími bohy a Frostpunk: The Board Game. V první desítce jsme mohli najít ještě hry Zaklínač: Starý svět, Velkoměsto: Rozšířené vydání, nebo Příští stanice: Londýn. Všechny tyto tituly je možné hrát i ve více hráčích, skvěle však fungují i pro jednoho.

Párty hra

O největší překvapení se postarala kategorie párty her, ve které na plné čáře zvítězil Mozkožrout (vydavatelství REXhry). Ne, že by nešlo o opravdovou hru, jen si obvykle párty hry spojuji s vyšším počtem účastníků než jsou dva. 

Hned na druhém místě skončila více klasická párty hra Sázky, prosím!, následovaná Příští stanicí Londýn. V první desítce bylo ještě Papírové moře, Marvel: Remix nebo Zombie koťátka. Převažují tedy hry, které jsou určeny spíše pro menší skupiny.

Rozšíření

Coby nejlepší rozšíření bylo hráči nepřekvapivě vybráno to ke hře Ztracený ostrov Arnak: Po stopách expedice. Do už tak velice populární hry z dílny studia Czech Games Edition a vydavatelství MindOK to přidává příběhovou kampaň, kterou si fanoušci velmi chválí.

Hned na druhém místo skočilo moje oblíbené rozšíření Archa Nova: Vodní světy, které do skvělé enginebuildingové hry přidává ještě více znovuhratelnosti. Jen o pár hlasů méně pak mělo Vinohrad: Toskánsko. V první desítce pak byly rozšíření pro Zaklínač: Starý svět, Root nebo Duna: Impérium.

Cizojazyčná hra

O něco méně hlasů než ostatní kategorie má již tradičně kategorie cizojazyčných her. I v té však byla letos účast velká. Vítězem se s náskokem stala velice komplexní asymetrická Hegemony: Lead Your Class to Victory, které se dočkáme letos díky společné práci vydavatelství Fox in the Box a MindOK.

I hry na dalších příčkách se v roce 2024 dočkají české lokalizace. Včelínvydavatelství Albi stihlo poslat do světa, chystané vydání Dune: Imperium – Uprising nedávno oznámilo vydavatelství REXhry. V první desítce se umístily i Voidfall, Sky Team: Hladké přistání nebo Nukleum.

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.