Nejlepší hry roku 2021 – výběr redakce

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Nikola Erlebachová

Rok 2021 se pro mě nese v duchu několika zklamání a mnoha odsunů tolika očekávaných her, jejichž seznam by jistě mohl konkurovat nákupní účtence za doby koronové. Přesto se spousta vývojářů s touto stále nepříjemnou dobou popasovala dobře a nakonec nebyl rok 2021 tak špatný, alespoň v tom herním duchu. Stále zde máme mnoho globálních katastrof či přetrvávající problém nedostatku čipů, tedy i konzolí Playstation 5. Už teď se ovšem těším na následující rok, který mají zahájit dlouho očekávané pecky!
Tales of Arise – úvodka 2

Zdroj: Bandai Namco

Adéla Barešová

Rok 2021 byl velmi poznamenán nekončící pandemií koronaviru, která velmi ovlivnila a omezila běžný život. V jejím důsledku bylo i odloženo několik očekávaných her. Dále svět zasáhl nedostatek čipů, který měl za následek nejen pozastavení výroby aut, ale také výpadek nových next-gen konzolí na trhu. Naštěstí jsme se i přes všechny tyto překážky dočkali skvělých her.
Deathloop – úvodka

Zdroj: Arkane Studios

Samuel Pernica

Rok 2021 byl pro mě doposud jeden z nejlepších herních roků vůbec. Tento rok jsem vyměnil svůj starý, téměř nefunkční notebook za pořádnou herní mašinu Lenovo Legion 5, která má v sobě grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB. Herní notebook si nemůžu vynachválit, od prvního měsíce po zakoupení až dodnes – nemůžu uvěřit vlastním očím, že konečně hraji na vysoké detaily bez lagů i ty nejnáročnější hry. Dále jsem byl tento rok jeden ze šťastlivců a před létem 2021 se mi podařilo zakoupit konzoli PS5, která si ihned našla obrovské místo v mém herním srdíčku.

Byl to snad osud, když jsem poté započal svoji aktivitu jako redaktor na herním webu Gaming Professors, díky kterému jsem měl možnost si zahrát spoustu nových her, dokonce i několik dní před vydáním, poznat několik fajn lidí a dostat se ještě více do herní komunity. V tomto roce vyšla spousta skvělých i horších titulů, já si letos vyzkoušel více her než jakýkoliv rok předtím. Sepsat seznam TOP 5 her za rok 2021 pro mě nebylo vůbec snadné, několik skvělých titulů jsem musel vyřadit a možná tu budou někomu chybět, ale tohle je můj výběr těch nejlepších.

Ratchet & Clank Rift Apart – úvodka

Zdroj: Insomniac Games

Daniel Červinka

Za tenhle rok jsem nenašel moc her, které by mi zůstaly v srdíčku. Pořád samé odkládání, bugy sem, bugy tam, kontroverze atd. Byl bych nejradši, kdyby si všichni vývojáři dali novoroční předsevzetí, že příští rok herní svět vrátí do původního stavu. Pro mých TOP 5 nejlepších her za tento rok jsem musel hodně dumat, ale první dvě jsem měl jisté.
Ruined King náhledovka

Zdroj: Airship Syndicate

Michal Mráz

Rok 2021 pro mě byl na jednu stranu zklamáním, ale na tu druhou naopak velkým překvapením. Z větší části jsem asi jako každý jiný herní nadšenec vyhlížel triple-A hry od velkých studií. Těch ovšem letos bylo tak žalostně málo (a ještě méně těch dobrých), že i takový korporátní závislák jako já se musel uchýlit k nahlédnutí do světa menších nezávislých studií. K mému údivu jsem zjistil, že i indie vývojáři dokážou ve svých dílnách vyprodukovat vskutku kvalitní tituly hodné obdivu. Dalo by se říci, že mi rok 2021 otevřel dveře do širšího světa her a ukázal mi rozmanité spektrum titulů, po kterých bych za normálních okolností nesáhl. Právě proto je většina mého seznamu složena z indie kousků.
Mass Effect Legendary Edition intro

Zdroj: BioWare

Petra Svobodová

Rok 2021 se pořád nese v duchu všudypřítomné pandemie. Pro mě to však znamená, že mám stále dost času na hraní her, ať už se jedná o nové tituly či staré, ale oblíbené pecky. Letošní rok nám přinesl dost odsunů vydání, což je škoda. Doufám tedy, že příští rok bude již lepší. Po dlouhém zvážení přidávám i já mých TOP 5 her pro rok 2021.
Resident Evil Village – úvodka

Zdroj: Capcom

Petr Polák

Dle mého názoru se rok 2021 zapíše mezi roky, které by se daly charakterizovat slovem „chaos“. Svět se i nadále potýká s covidem a jeho následky. Některá odvětví jasně stagnují, chybí čipy do automobilů, v některých zemích i základní suroviny. Různé fanatické organizace jako BLM a jemu podobné stále schovávají své touhy a zájmy za rasismus, když není po jejich vůli. To umocňuje i případ s vyhořelým fotbalistou Glenem Kamarou, který za rasismus maskuje své stále více upadající (ne)výkony. Svět se bude opět vracet k plastům, protože si zastánci zelené ekologie náhle uvědomili, že spotřeba stromů na papírová brčka a tašky má daleko horší následky než plastové tašky, které se dají na rozdíl od papírových použít vícekrát.

V herním odvětví se pak za rok stalo mnoho překvapení i zklamání. Velká studia, od kterých většina hráčů čekala skvělé hry a naplněná očekávání, spíše upadají (kromě pár výjimek) a malá nezávislá studia dobývají herní průmysl. Za tento rok jsem zrecenzoval a zahrál si více než 100 her, níže je seznam těch, které mě v roce 2021 nejen pozitivně překvapily, ale v rámci velkých titulů a svých herních kategorií i naplnily moje očekávání.

Chernobylite – úvodka

Zdroj: The Farm 51

Zdeněk Samec

Rok 2021 pro mě uplynul ještě rychleji než roky předchozí. Konečně se mi podařilo dokončit školu a vrátil jsem do GP jako korektor. Co se týče her, propadl jsem nostalgii a doháněl jsem rest v podobě Falloutu 4. Největší událostí tak pro mě byl (komerčně vzato) celkem nedůležitý Early Access Bloodhuntu. O to víc mě zklamalo, že se vývojáři rozhodli v listopadu hru dočasně stáhnout ze Steamu a odložili launch pro PlayStation 5. Moje top hry roku 2021 jsou tyto, akorát se přiznám, že některé z nich jsem jen ochutnal.
Age of Empires IV – úvodka

Zdroj: Relic Entertainment

Pavol Kunca

„Obľúbený“ lockdown na Slovensku pokračoval aj tento rok, čo dávalo príležitosť mnohým hráčom zahrať si napeckovaný kaliber nových hier od rôznych vydavateľstiev. Vybrať z nich päť, bude poriadne náročné, keďže ako lowcost player som na žiadnu z nich nemal peniaze. Môj herný zážitok sa obmedzil na pozeranie streamov resp. trailerov, čo ma prešlo po pár minútach a radšej som si šiel zahrať Half-Life. Vybrať topku z nich na základe obalu je pre mňa nemožné a preto som môj zoznam jemne upravil:
Embr – úvodka

Zdroj: Muse Games

Jan Pinc

Nemůžeme úplně říct, že by si mainstream herního průmyslu letos vedl nějak zvlášť dobře. Některé dlouho vyhlížené tituly nedostály očekáváním, u jiných je vydání průběžně oddalováno kvůli pandemii – a ty povedené výjimky, co se vyhnuly obojímu, už vesměs byly zmíněny výše. V mezičase se zatím můžeme rozptýlit sledováním toho, jak se jistá velká studia vcelku neúspěšně, ale o to úporněji snaží napravit svou špatnou image i firemní kulturu. Proto než se vzduch trochu pročistí, nebylo by od věci věnovat nějakou tu lásku (případně pozornost či peníze… ono to spolu často souvisí) nezávislým – nebo alespoň ne úplně profláklým – vývojářům, jejichž tituly možná nebudou lámat rekordy v prodejích či sbírat ta nejprestižnější ocenění, ale zato vás mohou oslovit jiným, neotřelým způsobem.
DELTARUNE Chapter 2 – úvodka

Zdroj: tobyfox

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn