Nejlepší hry roku 2023 – výběr redakce

Nejlepší hry roku 2023 – výběr redakce

31. 12. 2023
 

Nikola Erlebachová    

Zatímco si pro mě rok 2023 přichystal poměrně intenzivní videoherní sucho, nebál se mi to vynahradit na jiných frontách. Letos jsem hraní videoher nedala tolik, co loni, a proto je pro mě výběr těch pěti nejlepších pořádný oříšek. Pevně doufám, že se vše s rokem 2024 v dobré obrátí a od ledna se opět budu moct vrhnout do fantastických světů ještě fantastičtějších titulů, protože ruku na srdce, začínám mít absťák. Netrpělivě vyhlížím Little Nightmares 3, Hadese II a hromadu dalších pecek.

 1. Dredge
 2. Hi-Fi Rush
 3. Jusant
 4. The Talos Principle 2
 5. Lies of P

Zdroj: Black Salt Games

Zdeněk Samec    

Letos jsem (na rozdíl od Nikoly) věnoval hraní videoher docela dost času, což asi bude dáno žánrovými preferencemi. Z nových titulů bych chtěl vypíchnout Baldur’s Gate III, Forspoken a Diablo IV. Jsou to velmi odlišné hry (tahové příběhové RPG, third-person akce, online ARGP), ale žádnou z nich neprohloupíte. Největší zklamání v průmyslu pro mě osobně byl konec vývoje Bloodhuntu, jehož autoři nyní pracují na jiném projektu, Exoborne. No a nakonec, zcela „nekřesťanské“ množství energie si ode mě vyžádalo stařičké, ale stále aktualizované Diablo II, o jehož návykovosti jsem ostatně napsal článek.

 1. Baldur’s Gate III
 2. Forspoken
 3. Diablo IV
 4. Bloodhunt
 5. Diablo II: Resurrected

Zdroj: igdb.com

Matyáš Macek    

Hraní her má sílu nás všechny spojit způsobem, který žádné jiné médium jen tak nezvládne. Rok 2023 přinesl zdánlivě nekonečnou řadu AAA trháků, osvědčených remasterů a menších her s působivými nápady, z nichž je velmi složité vybrat oněch pět „nejlepších“. Letošní rok byl ale v mnoha ohledech rokem drsným – pokračující růst cen, pravděpodobný konec E3 a hromadné propouštění v celém odvětví. S velkým očekáváním pomalu vstupujeme do roku 2024, který podobně jako ten letošní vypadá, že bude pořádně nabitý.

 1. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
 2. Marvel’s Spider-Man 2
 3. Super Mario Bros. Wonder
 4. Dave the Diver
 5. Chants of Sennaar

Zdroj: Nintendo

Miroslav Libicher    

Patřím mezi ty, kteří v tomto roce věnovali hraní spíše méně času než dříve. Záměrně jsem se orientoval hlavně na hry, které jsou menší jak produkčním zázemím, tak rozsahem. Očekávané velké hity, které už mám většinou i koupené, tedy v mém žebříčku nejsou hlavně proto, že jsem je prostě zatím nehrál. Ukázalo se, že do mojí letošní TOPky by patřila spousta remaků, remasterů a rebootů, proto jsem z nich vybral jediný. Nicméně třeba Dead Space, Turoka 3, Metroid Prime Remastered, Quake II, nebo Pocky & Rocky Reshrined mohu stále vřele doporučit. Zmínit si zaslouží i vynikající VR hra Vertigo 2, kterou jsem sice nestihl dohrát, nicméně její mimořádné kvality jsou zjevné prakticky na první pohled. Stejně tak si chválu zasluhuje česká skákačka Bzzzt, která mi strašlivým způsobem nejde, nicméně její designérská a audiovizuální bravura je nesporná. Na páté příčce mohl být stejně tak velmi zdařilý Hrot, ale nechtěl jsem v mít v žebříčku samé střílečky. A na úplný závěr si dovolím zmínit příjemné překvapení roku, což je pro mě Wanted: Dead. Naprosto chápu, proč ta hra sbírá tolik podprůměrných známek, nicméně mě navzdory všem problémům svou adrenalinovou hratelností okouzlila. 

 1. Resident Evil 4 
 2. Warhammer 40,000: Boltgun
 3. RoboCop: Rogue City
 4. Sprawl
 5. En Garde!

Zdroj: CAPCOM

Simona Rex    

Rok 2023 pro mě byl rokem, kdy jsem se do deskohraní po dvouleté pauze opět vrhla s velkým nadšením. Moje peněženka je nadšená méně, ale co se dá dělat, obě spokojené být nemůžeme. Znovu jsem objevila platformu BoardGameArena (a na pár měsíců díky ní zapomněla na svět okolo sebe) a vzhledem k obměně deskoherní skupiny jsem začala více hrát hry lokalizované do češtiny. Do výčtu pěti nejlepších tak zařadím jen hry vydané v letošním roce v češtině. Mám v rukávu i několik dalších pecek, počkám s nimi však až do jejich českého vydání. Snad se alespoň většiny dočkám. 

 1. Zelená planeta
 2. Obleva
 3. Neznámá planeta
 4. Papírové moře
 5. Příští stanice Londýn

Zdroj: zatrolene-hry.cz

Jan Pinc    

Dead Space dostal remake, Rain World dostal DLC a obojí se dočkalo nového oficiálního merche. Nevím, co víc bych ještě mohl chtít…

 1. Dead Space
 2. Rain World: Downpour
 3. Coffee Talk 2: Hibiscus & Butterfly
 4. Kingdom Eighties
 5. Betty & Earl

Zdroj: Electronic Arts

Petr Polák    

Rok 2023 byl na poli PC her opravdu plodný. Do rukou se mi dostala řada skvělých titulů, ovšem našlo se i několik propadáků. Jakožto milovník taktických a tahových RPG se můj seznam bude skládat více méně z titulů z tohoto herního žánru. Musím jednoznačně zmínit Wartales, které tento rok opustilo předběžný přístup a opravdu nezklamalo. Velkým překvapením pak pro mě byl titul Aliens: Dark Descent, který svou atmosférou skvěle zapadá do univerza Aliena, proto si zaslouží právem druhou pozici. Zde se však bude dělit s Atomic Heart, který narušuje můj žánr taktických RPG. Taktéž jde o pěkné překvapení s originálním příběhem, pěkným vizuálem a hratelností (inspirací) sérií BioShock. Třetí ze stejného žánru je pak Colony Ship, které vychází ze skvělého románu Sirotci oblohy od spisovatele Roberta A. Heinleina a které taktéž opustilo předběžný přístup. Další titul, který za mě nesmí chybět, a taktéž se jedná o skvělé překvapení, je česká hra Last Train Home, která čerpá z historických pramenů a nabízí příjemnou hratelnost ve stylu Commandos. Pomyslnou pátou pozici bych pak rozdělil mezi Jagged Alliance 3 a Showgunners. Oba tituly mají své kouzlo hratelnosti, příběhů a v případě Showgunners kouzlo specifických snímků z 90. let minulého století.

 1. Wartales
 2. Aliens: Dark Descent / Atomic Heart
 3. Colony Ship
 4. Last Train Home
 5. Jagged Alliance 3 / Showgunners

Zdroj: Shiro Games

Petra Svobodová    

Mojí vášní jsou hororové hry. Letošní rok mě bohužel naprosto žádná nezaujala natolik, aby si vysloužila své místo v mé top pětce her za letošní rok. I když se objevily tituly jako The Texas Chain Saw Massacre, Suffer the Night, Unholy nebo Ad Infinitum, nemohu říct, že bych z nich byla na větvi. Snad příští rok přinese více kvalitních kousků v tomto žánru.

 1. Stray Gods: The Roleplaying Musical
 2. Persona 5 Tactica
 3. The Last Spell
 4. The Bookwalker: Thief of Tales
 5. Survival: Fountain of Youth

Stanislav Hřiba    

Letošní rok 2023 mě v mnoha ohledech potěšil, ale bohužel i nepříjemně zklamal. Ačkoliv jsem letos mnoho, hlavně těch velkých, kousků nehrál, zde se i přesto pokusím shrnout svůj výběr TOP 5 nejlepších kousků roku 2023. Na prvním místě se jednoznačně umístilo rozšíření Euro Truck Simulator 2: West Balkans. Nejedná se sice o plnohodnotnou hru, nýbrž DLC, ale vzhledem k tomu, po jaké době jsme se dalšího rozšíření dočkali a jak velký pokrok oproti Iberii SCS Software udělal, je West Balkans jasným favoritem. Na druhém místě se umístily závody The Crew Motorfest, které mi daly nejednou vzpomenout na Forzu Horizon 5, a i když se jedná o tak trošku kopírku, je bez debat povedená. Na třetím místě mi utkvěl v paměti Returnal (verze pro PC), jehož port se Sony povedl, bohužel v poslední době jako jeden z mála. Čtvrté místo obsadil další ročník virtuálních formulí F1 23 a jako poslední jsem mezi své TOP 5 vybral The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition.

 1. Euro Truck Simulator 2: West Balkans  
 2. The Crew Motorfest            
 3. Returnal (PC verze)       
 4. F1 23   
 5. The Outer Worlds: Spacer's Choice Edition

Anežka Ebrová    

Jelikož se neřadím ke hráčské skupině, která by si potřebovala za každou cenu vyzkoušet nové tituly, je pro mě těžké tento žebříček sestavit. Rok 2023 se pro mě nesl v duchu her od Riot Forge, který tvoří obsah a rozšiřuje tak svět Runeterry. Jakožto fanoušek Harryho Pottera jsem si samozřejmě musela zahrát i Hogwarts Legacy, což pro mě bylo něco neuvěřitelného. Můj žebříček tedy vypadá následovně a zároveň ho vkládám s předsevzetím zahrát si více novějších titulů příští rok. Jako bonus přikládám tu nejhorší hru tohoto roku, a to byl jednoznačně Valdamour.

 1. Hogwarts Legacy
 2. Song of Nunu: A League of Legends Story
 3. Astro Colony
 4. Convergence: A League of Legends Story
 5. Mageseeker: A League of Legends Story

Zdroj: Avalanche Software

Pavol Kunca    

Člověk by si rád zahrál nejnovější herní tituly, ale ono to prostě nejde. Většinou skončím u klasických multiplayerových časožroutů. Proto když jsem dělal svůj letošní seznam nejlepších her, byl jsem překvapen, že jsem měl opravdu z čeho vybírat. Zmrtvýchvstalý Counter Strike mi znovu ubral několik stovek hodin a kromě Football Manageru u mě letošní rok vynikl hlavně hrami z menších nezávislých studií. Odtáhnout hráče od jeho oblíbených her nedokáže jen tak cokoliv, a proto jsem rád, že letos se to povedlo vícero titulům, na které se můžete podívat o něco níže. Taky bych rád zmínil sice ne letošní, ale mnou letos hranou hru – In Sound Mind. Ta se zapsala do seznamu mých TOP her. Z opačného hlediska, jednoznačně nejslabší hranou hrou byl Valdamour.

 1. Contraband Police
 2. Agatha Christie – Vražda v Orient Expresu
 3. Counter-Strike 2
 4. The Invincible
 5. Football Manager 2024

Zdroj: Crazy Rocks

Patrik Klicman    

Rok 2023 byl v mém osobním životě plný velkých a častokrát i pozitivních změn. Někde se mi to ale karmicky samozřejmě muselo vymstít, a tak jsem vybíral na recenze hry, které byly/jsou prostě hrozné. Namátkou: Redfall, Hellboy: Web of the Wyrd, The Settlers, The Lords of the Rings: Gollum, Gord, a takto bych mohl pokračovat dál. Naštěstí jsem měl i šťastnou ruku na počiny, u nichž byste to v některých případech rozhodně nečekali. Tudíž vám představuji svoji pětici roku 2023 a všechny tyto tituly vám vřele doporučuji.

 1. Tiny Thor
 2. Kill the Crows
 3. 鬼谷八荒 Tale of Immortal
 4. Kynseed
 5. One Piece Odyssey

Zdroj: Asylum Square

Michal Mráz    

Letošní rok 2023 je poměrně složité hodnotit, neboť přinesl spousty zajímavých a kvalitních videoher, jako například remake Dead Space či věčně odkládaný Dead Island 2. Nicméně byly také vydány špatné projekty, jako dlouze očekávaný The Day Before, The Lord of the Rings: Gollum nebo Redfall. Přesto existuje spousta skvělých her, které si zaslouží pozornost, a proto je dost těžké vybrat pouhých pět nejlepších. Po dlouhém přemýšlení jsem nicméně vybral projekty, které mi zabraly většinu mého volného času, jelikož disponují skvělým příběhem, povedenou hratelností a celkově nabízejí bohatý zážitek.

 1. Baldur’s Gate III
 2. Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name
 3. Dead Space
 4. Ready or Not
 5. Lords of Fallen

Zdroj: Sega

Ocenění za nejhorší hry roku 2023 podle redakce Gaming Professors    

The Lord of the Rings: Gollum
Redfall
The Day Before
Avatar: Frontiers of Pandora (jedno z největších zklamání)
Hellboy: Web of Wyrd
Gord
The Settlers: New Alliance (prostě smutné)
Call of Duty: Modern Warfare III
Mortal Kombat (Switch)
The Last of Us Part I (PC)
Payday 3
The Walking Dead: Destinies
Frigato: Shadows of the Caribbean
Wild West Dynasty

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Zdeněk Samec

Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Matyáš Macek

Matyáš přišel o herní panictví s „vietnamkou“, tedy s „fejkovou“ retro TV konzolí z tržnice při hraní Battle City, Contra, Bomberman a dalších retro pecek. Poté následovalo období PS konzolí, GTA 2 počínaje, Duke Nukemem konče. Nyní spíše preferuje hraní na PC a VR, ale na konzole nezanevřel. Nejoblíbenější hrou je Stronghold Crusader. Je studovaným lékařem a kromě hraní je jeho největším koníčkem cestování a posezení s přáteli.

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Petra Svobodová

Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

Petr Polák

Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Pavol Kunca

Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.